Αναπαραγωγή Αρσενικός μουγγάθηκε μετά το ζευγάρωμα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης roti
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Έλα που δε μπορώ να τα ξεχωρίσω.. Χρόνια είχα κουνελάκια, από πολύ μικρά τα γνώριζα. Τα καναρίνια δεν..

Αν είναι αρσενικός και πυρωμένος, η διάκριση της αμάρας είναι πανεύκολη. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην ξεχωρίζει από αυτή του θηλυκού.
 
Σήμερα έκαναν το πρώτο αβγό... Τώρα τι λέτε;
Ότι τελικά μπορείς να κάνεις δουλίτσα σου αθόρυβα παραπλανώντας ταυτόχρονα όλο τον κόσμο...
Βάζει πλώρη για αρσενικο της χρονιάς!
 
περιμένω με πολύ ενδιαφέρον την εξέλιξη! Ζευγαρώνουν κάθε πρωινό, σήμερα άλλαξα το δεύτερο αβγό με πλαστικό. Το πρώτο ήτανε λίγο λερωμένο με αίμα (πρώτη γέννα της κανάρας). Απέφυγα να το καθαρίσω.. Ελπίζω να μη επηρεάσει τα υπόλοιπα..
 
Ναι έχω ασβέστιο και δίνω στην αναπαραγωγική περίοδο τα θηλυκά.
Καθώς έχω μόνιμα σουπιοκoκαλο και δίνω αυγό βραστό με το τσόφλι αυτή την περίοδο, για να είμαι ειλικρινής δίνω λιγότερο από την αναγραφόμενη δόση.

Είχα διαβάσει διαφορετικές απόψεις για την χορήγηση ασβεστίου. Υπήρχε και η άποψη ότι η χορήγηση ασβεστίου αποτρέπει σταδιακά την ικανότητα σύνθεσης ασβεστίου από το πουλί.

Προσπαθώ να δίνω με μέτρο, μη γνωρίζοντας που είναι η αλήθεια...

Πληροφοριακά, το πουλί τελικά ήτανε αρσενικό. Αποκαταστάθηκε η φωνή έπειτα από ένα τετράμηνο περίπου...
 
Υπήρχε και η άποψη ότι η χορήγηση ασβεστίου αποτρέπει σταδιακά την ικανότητα σύνθεσης ασβεστίου από το πουλί.
Νομίζω ότι τα πουλιά δεν συνθέτουν ασβέστιο, αλλά το απορροφούν σε κάποιες μορφές του από τις τροφές. Και δεν θα αναφερόμουν σε αυτήν τη λεπτομέρεια αν δεν διάβαζα το παρακάτω που με εντυπωσίασε:
Πληροφοριακά, το πουλί τελικά ήτανε αρσενικό. Αποκαταστάθηκε η φωνή έπειτα από ένα τετράμηνο περίπου...
Πώς;
Πότε;
Γιατί; (ευτυχώς δλδ, αλλά θα ήθελα πολύ να μάθω αν έχεις κάποια ιδέα για το τι συνέβη και αποκαταστάθηκε ή τι συνέβαινε και είχε μουγγαθεί. Ελπίζω να μην μιλάμε για κρύωμα ή κάποια αρρώστια)
Εννοείται ότι χαίρομαι πολύ που ο μουγγοθόδωρος ξανάγινε τραγουδιστής.
 
Γιάννη δεν ξέρω τι έφταιξε. Πάει ένα τετράμηνο που μουγγάθηκε τελείως. Ζευγάρωσε κανονικά. Στη διάρκεια του ζευγαρώματος εμφανισιακά ήτανε λες και κελαηδούσε. Φούσκωνε το λαιμό αλλά δεν έβγαζε μίλια. Μετά την πρώτη μέρα επώασης των αβγών, πρωί πρωί, ο αρσενικός τραγουδάει κανονικά...
 
Back
Top