Αναπαραγωγή Αρσενικός πάει και χαλάει τη φωλιά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kavouras
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Δεν ξέρω γιατί την 13η μέρα βγήκε το πρώτο
Βγήκε στο σωστό χρόνο...
Τα άλλα ίσως χρειαστούν μερικές ώρες ίσως και μέρες.
Υπομονή και μην τα πειράζεις.
βλέπω αλλά 2 τρύπια αυγουλάκια
Αν τα τρύπια αυγουλάκια δεν ανοίξουν στην επόμενη ώρα... ενημέρωσέ μας και αν θες για άμεσες συμβουλές βάλε και μια δυο φωτογραφίες.
 
Δεν ξέρω γιατί την 13η μέρα βγήκε το πρώτο;
Έκανες αντικατάσταση αυγών;
Γενικα το μετρημα μεχρι να σκασουν τα μικρα γινεται με 24ωρα. Δηλαδή μπαινοντας στο 14ο 24ωρο της αναπτυξης τους τα εμβρυα αρχιζουν να προσπαθουν να βγουν από το αυγό. Καποια μικρα ειναι αρκετα δυνατα και βγαινουν γρήγορα. Άλλα ξεκινάνε να βγαινουν και χρειάζονται ώρες μέχρι να βγουν εντελώς απο το αυγο!

Να σου ζήσουν! Και με το καλο τα υπόλοιπα! Πλεον δεν εχει νοημα να τα κοιτας συνεχως και να ενοχλεις την καναρα. Εσυ βάλε μια βρεγμενη πετσετα κοντα στη φωλια και μπανιο για λιγη ωρα και ασε τη φυση να κανει το εργο της. :)
 
Θα πρότεινα για τη φάση της φωλιάς να μην μπει καθόλου μπάνιο γιατί μόνο κακό μπορεί να κάνει... Βρεγμένη ή δεν θα σκεπάσει το μικρό και θα πεθάνει από το κρύο.. ή θα το "εκθέσει" σε κίνδυνο για τη ζωή του, με το νερό που θα έχει πάνω της.
alicedros η πετσέτα δεν προσφέρει απολύτως τίποτε (σε υγρασία) σε καμία φάση ή κατάσταση της αναπαραγωγής των πουλιών.
 
Γενικα το μετρημα μεχρι να σκασουν τα μικρα γινεται με 24ωρα. Δηλαδή μπαινοντας στο 14ο 24ωρο.
Εδώ μιλάμε ότι από τις αρχές του 13ου 24ωρου βγήκε το πρώτο.
Μετρημένο σωστά... 😉
 
Εδώ μιλάμε ότι από τις αρχές του 13ου 24ωρου βγήκε το πρώτο.
Μετρημένο σωστά... 😉
Κι εγώ έχω μετρήσει αρκετά πουλάκια τα οποία έχουν βγει μετά από κλώσημα 13 ημερών, στο 13ο δλδ 24ωρο και όχι στο 14ο. Δεν είναι παράξενο. Πλέον μετρώ 13 ημέρες από τη θεωρούμενη έναρξη του κλωσήματος
 
Back
Top