Αναπαραγωγή Αρσενικός τραυμάτισε τη θηλυκιά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Kiriazis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Kiriazis

PB Member
Εγγραφή
7 Σεπ 2021
Μηνύματα
455
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Παιδιά χθες έβαλα ένα ζευγάρι μαζί μετά από γνωριμία και αφού είδα ότι υπάρχει ανταπόκριση και φλερτ.
Σήμερα το πρωί όμως αντίκρισα μια άσχημη εικόνα.
Η θηλυκιά φουσκωμένη να κάθεται κάτω και μαδημενη τελείως στο κεφάλι και να έχει ματώσει.
Φυσικά τα χώρισα κατευθείαν και η θηλυκιά τρώει και πίνει κανονικά τώρα που είναι μόνη της.
Χρειάζεται να βάλω κάτι στην πληγή;
Θα προσπαθήσω να μιλήσω και με τον κύριο Σαντοριναίο.
 

Συνημμένα

  • IMG_20220310_090456.webp
    IMG_20220310_090456.webp
    48,7 KB · Προβολές: 230
  • IMG_20220310_090504.webp
    IMG_20220310_090504.webp
    49,4 KB · Προβολές: 61
  • IMG_20220310_090534.webp
    IMG_20220310_090534.webp
    50,8 KB · Προβολές: 63
Καλά έκανες και τα χώρισες! Τα είδες μήπως να ζευγαρώνουν γιατί αν η θυλικιά δεν καθόταν να ζευγαρώσει υπάρχουν περιπτώσεις που ο αρσενικός την κυνηγά άγρια (την κυνηγαγε και ο δικός ο αρσενικός την θυλικιά του αλλά έκαναν πεντε παιδιά) και μπορεί και να την τραυματήσει. Υπάρχει στο κλουβί δύο ταίστρες και δύο ποτίστρες; Μπορεί να τσακώθηκαν και για το φαγητό ή το νερό!
 
Δεν είχα τη δυνατότητα να τα παρακολουθήσω και δεν είδα αν ζευγάρωσαν.
Ταΐστρες υπήρχαν 3, 2 με σπόρους και μία με αυγοτροφη και μία ποτίστρα.
 
είδα ότι υπάρχει ανταπόκριση και φλερτ
Δεν αρκεί αυτό, έπρεπε να της βάλεις φωλιά και νήμα και όταν άρχιζε να φτιάχνει την φωλιά να ενώσεις τα πουλιά.
Όταν η κανάρα αρχίζει να φτιάχνει φωλιά είναι σίγουρα έτοιμη για ζευγάρωμα.

Περαστικά στο πουλάκι.
 
Δε φαίνεται να τρέχει αίμα, φαίνεται να έχει ξεραθεί κιόλας.
Μήπως πρέπει να βάλω μπεταντιν ή κάτι παρόμοιο αντισηπτικό;
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ και εγώ έτσι νόμιζα ότι πρώτα έπρεπε να βάλω φωλιά αλλά από συζήτηση με έναν εκτροφέα μου είπε το αντίθετο γιατί υπάρχει ο κίνδυνος να είναι ασπορα τα αυγά αν μπει πρώτα η φωλιά και δυστυχώς τον άκουσα
 
Πεταντίν όχι πολύ σε καθαρό αποστειρωμένο μπαμπάκι και του το βάζεις σιγά σιγά και απαλά χωρίς απότομες κινήσεις.
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
και εγώ έτσι νόμιζα ότι πρώτα έπρεπε να βάλω φωλιά αλλά από συζήτηση με έναν εκτροφέα μου είπε το αντίθετο γιατί υπάρχει ο κίνδυνος να είναι ασπορα τα αυγά αν μπει πρώτα η φωλιά και δυστυχώς τον άκουσα
Συμβαίνει και αυτό γιατί η ύπαρξη της φωλιάς μερικές φορές επιταγχύνει το "μητρικό έντστικτο" των θηλυκών και αν ο αρσενικός δεν είναι έτοιμος.
Δηλαδή δεν φτάνει που δεν κελαηδά, βαράει κιόλας; Μπλέξαμε μου φαίνεται (βασικά θέλω πάρα πολύ να αρχίσω να βρίζω γραπτώς το αρσενικό σου)
Προσωπικά αν είχα τη δυνατότητα θα τον χάριζα κάπου που να μου πουν ότι δεν θα χρησιμοποιούσαν ποτέ για αναπαραγωγή. Έτσι έκανα με έναν αρσενικό που μου είχαν δώσει και τραυμάτισε τα μικρά του. Χάρισέ τον λοιπόν και πάρε άλλο πουλί. Προλαβαίνεις ακόμα και καραντίνες κι από όλα.
 
@ianos δεν είναι αυτός που δεν κελαηδάει αλλά άλλος που ξεσηκώνει ολόκληρη τη γειτονιά.
Στη διάρκεια της γνωριμίας κελαηδούσε και η θηλυκιά έπαιρνε τη γνωστή στάση για ζευγάρωμα.
Ελπίζω να γίνει καλά η θηλυκιά γιατί έχει τραυματιστεί άσχημα μου φαίνεται.
Παίρνω και τον Σαντοριναίο και δεν απαντάει.
 
Περαστικά!
Προσωπικά σου είπα τι θα έκανα. Αν δεν μπορούσα να τον αποχωριστώ βέβαια (και ο τέως δικός μου τραγουδούσε φα ντα στι κά, αλλά μετά το περιστατικό με αηδίαζε και μόνο που τον έβλεπα / άκουγα) δεν θα τον έβαζα ποτέ πια για αναπαραγωγή.
 
Σε ευχαριστώ πολύ!

Προσωπικά σου είπα τι θα έκανα. Αν δεν μπορούσα να τον αποχωριστώ βέβαια (και ο τέως δικός μου τραγουδούσε φα ντα στι κά, αλλά μετά το περιστατικό με αηδίαζε και μόνο που τον έβλεπα / άκουγα) δεν θα τον έβαζα ποτέ πια για αναπαραγωγή.
Δεν ξέρω αν φταίνε τα ζωάκια ή εμείς με τις ίσως λανθασμένες κινήσεις που κάνουμε...
 
Δεν ξέρω αν φταίνε τα ζωάκια ή εμείς με τις ίσως λανθασμένες κινήσεις που κάνουμε...
Εννοείται ότι μπορεί να συμβάλλουμε κι εμείς, αλλά το κάθε ζωάκι έχει τη φύση του, την προσωπικότητά του κλπ και γενικότερα στα καναρίνια η έντονη βία δεν είναι κάτι το συνηθισμένο ή αναμενόμενο.
 
Ωραία βρε παιδιά, αφού θεωρείτε ότι φταίμε, πείτε μας τι έφταιξε.ή τι μπορεί να έφταιξε...
 
Δεν αρκεί αυτό, έπρεπε να της βάλεις φωλιά και νήμα και όταν άρχιζε να φτιάχνει την φωλιά να ενώσεις τα πουλιά.
@ianos στη δική μου περίπτωση ίσως έφταιξε αυτό, ότι έκανα την ένωση με λάθος σειρά.
 
Να πω να μην ξαναδοκιμάσεις με αυτό το ζευγάρι. Μπορεί ο αρσενικός σου να δεχθεί κάποια άλλη θηλυκιά, αλλά άμα ξαναδοκιμάσεις με την ίδια θα σου πω το εξής.. Θα σαι τυχερός άμα εξακολουθεί να βλέπει και από τα 2 μάτια!
Να ρωτήσω όμως κάτι.. Εγώ τα θηλυκά τα είχα θεοποιήσει, θεωρώντας πως τα αρσενικά είναι αυτά που μαλώνουν μεταξύ τους ή δέχονται επιθέσεις από κυρίες. Πρόσφατα έπαθα κάτι παρόμοιο με απογοητευτικά αποτελέσματα (όχι ανέλπιστα). Πόσο συχνό είναι αυτό το φαινόμενο, και ποιες οι αιτίες;
 
Η θηλυκιά έχει κουρνιάσει κάτι που απ'όσο ξέρω δεν είναι καλό σημάδι τέτοια ώρα.
IMG_20220310_151446.webp
 
Back
Top