Αναπαραγωγή Αρσενικός τραυμάτισε τη θηλυκιά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Kiriazis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Πόσο συχνό είναι αυτό το φαινόμενο, και ποιες οι αιτίες;
Αρχικά εξαρτάται από τον χαρακτήρα του πουλιού αλλά υπάρχουν και άλλοι λόγοι που μπορούν να οδηγήσουν σε τέτοιες συμπεριφορές.
Το γεγονός ότι έχουμε ένα αρσενικό και ένα θηλυκό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα γίνουν ένα δεμένο και ταιριαστό ζευγάρι.

Η διατροφική προετοιμασία των πουλιών πρέπει να συμβαδίζει έτσι ώστε όταν τα ενώσουμε να εξελιχθούν τα πράγματα φυσιολογικά, αν έχουμε ένα αρσενικό σούπερ πυρωμένο και μια θηλυκιά ανέτοιμη θα δημιουργηθούν προβλήματα όπως συνεχή κυνηγητά (το λιγότερο) που μπορούν να φτάσουν και σε επιθέσεις και από τα δύο μέρη.
Αντίστοιχα ένα πυρωμένο θηλυκό και ένα ανέτοιμο αρσενικό θα έχει αποτέλεσμα άσπορες γέννες.

Εκτός από την σωστή διατροφική προετοιμασία χρειάζεται στην αρχή συνεχής παρατήρηση της συμπεριφορά τους, ειδικά αν το ζευγάρι ζευγαρώνει για πρώτη φορά.
Η θηλυκιά έχει κουρνιάσει κάτι που απ'όσο ξέρω δεν είναι καλό σημάδι τέτοια ώρα.
Φρόντισε να βρίσκεται σε ζεστό χώρο και βάλε πολυβιταμίνες στο νερό της για να την βοηθήσεις.
 
Φρόντισε να βρίσκεται σε ζεστό χώρο και βάλε πολυβιταμίνες στο νερό της για να την βοηθήσεις.
Τα έχω έξω στο μπαλκόνι, θα δω αύριο αν είναι να την φέρω μέσα στο σπίτι.
Έχεις να προτείνεις κάτι συγκεκριμένο για πολυβιταμίνες;
 
Σήμερα φαίνεται πιο ζωηρή και τρώει και πίνει κανονικά.
Το άσχημο είναι ότι έχει κλείσει το δεξί ματάκι της το οποίο ελπίζω να επανέλθει μετά την επούλωση του τραύματος.
 
Ναι , θα το ξανακάνει . Μην αισθάνεστε , λόγω της αγάπης σας στα φιλαράκια μας , εσφαλμένα ή υπερβολικά συναισθήματα . Είναι ζώα , λειτουργούν ενστικτωδώς και αυτό το πουλί έχει ¨ έντονα ¨ ένστικτα . Ακόμα και εγώ που γράφω αυτά πολλές φορές παρασύρομαι όμως αυτή είναι η αλήθεια . Καλή συνέχεια .
 
@Kiriazis καλησπερα. Εξαρτάται απο το συμπλήρωμα. Συνήθως για περίεργες συμπεριφορές, όπως του αρσενικού που περιγράφεις, ενοχοποιούνται κάποια συμπληρώματα, που διαφημίζονται ως πυρωτικά. Προσωπικά απο συμπληρώματα δίνω μόνο πολυβιταμίνες (συντήρησης-πτερόρροιας)ανάλογα την εποχή.
 
@Stfns δε δίνω τίποτα από πρόσθετα γενικά.
Προσπαθώ όσο μπορώ να έχω μια καλή διατροφή με τους σπόρους, σπιτική αυγοτροφη, φρέσκα λαχανικά, βότανα και που και που κανένα φρούτο.
 
Παιδιά θα ήθελα τα φώτα σας.
Έχουν περάσει δύο μήνες από τον τραυματισμό της κιτρινούλας και εκτός από το ότι δεν έχει επανέλθει καθόλου το φτέρωμα της στο σημείο του τραύματος έχει ματώσει δύο φορές χωρίς να μπορώ να καταλάβω το λόγο.
Πρώτη φορά μάτωσε πριν κάνα μήνα και υπέθεσα ότι μπορεί από τις ψείρες να ξυθηκε και να μάτωσε επειδή είναι φαλακρό το σημείο.
Σήμερα όμως μάτωσε και πάλι.
Τώρα το βράδυ παρατήρησα ότι κάνει ανήσυχο ύπνο και κουνιέται ενώ κοιμάται όπως επίσης και ότι ξυπνάει εύκολα.
Κατά τα άλλα η εικόνα της ως προς τη συμπεριφορά είναι φυσιολογική μέσα στη μέρα, τρώει, πίνει και κελαηδάει κιόλας!

Έχετε να προτείνετε κάτι; Χρειάζεται να βάζω κάποια κρέμα πάνω στο φαλακρό σημείο;
Σκέφτομαι αύριο να μιλήσω και με τον κύριο Σαντοριναίο και αν χρειαστεί να πάω από Δευτέρα που θα έχω χρόνο.
 
Τώρα το βράδυ παρατήρησα ότι κάνει ανήσυχο ύπνο και κουνιέται ενώ κοιμάται όπως επίσης και ότι ξυπνάει εύκολα.
Ψάξε με ένα φακό για ψείρες ή τύλιξε το κλουβί με ένα τούλι και κάνε έλεγχο το πρωί.
 
Back
Top