Γενικά Αρσενικό ή θηλυκό αυτό το gouldian;

Μιχάλη το 2007 όπως και να έχει σημαίνει ότι το πουλάκι είναι ήδη πάνω από 1 έτους. Από όσο διάβασα είναι σε καλή ηλικία. Θα ήθελα την άποψή σου όμως αφού δείς και το κοκκινο για το ποιό σου φαίνεται πιό υγιές. Οπως ήδη σου ανέφερα το κόκκινο είναι φοβερά κεφάτο και φιλικό σε αντίθεση με το μαύρο. Επειδή έχω ήδη δρομολογήσει την αλλαγή του ενός αρσενικού με θηλυκό δεν έχω καταλήξει στο ποιό από τα 2 αρσενικά θα κρατήσω. Υπάρχουν φωτογραφίες και εδώ https://community.petbirds.gr/threa...α-αυριανή-παραλαβή-ζευγαριού-gouldians.10050/
 
Αν δείτε τη φωτογραφία το link pamperedpeeps.com/sexinggoulds.htm που έδωσε ο Οδυσσέας, στην ενότητα 3 Chest Color μπορείτε να δείτε αριστερά τα χρώματα του θηλυκού που νομίζω ότι ταιριάζουν με τα χρώματα του μαυροκέφαλου.
 
Εχω ήδη δημοσιεύσει link στην πρώτη σελίδα του θέματος που υπάρχει θηλυκό ολόιδιο με το μαυροκέφαλο.
Είναι εδώ στο δεξί μέρος προς το τέλος της σελίδας. pamperedpeeps.com/gouldians.htm
Ολα τα χρώματα όμως δείχνουν ότι πρόκειται για αρσενικό εκτός από την συγκεκριμένη φώτο.
Σήμερα εντοπίσαμε νεώτερη εξέλιξη. 😱
Ο κοκκινοκέφαλος έκανε τα γνωστά ερωτικά πηδηματάκια
Σε ένα κλουβί με 2 αρσενικά γίνεται αυτο;
Δεν έχω δεί πουθενά να περιγράφεται κάτι τέτοιο και θα ήθελα κάποιον πιό έμπειρο να το αναλύσει.
 
Η ερωτική διάθεση στα Gouldians φαίνεται ότι δεν προϋποθέτει απαραίτητα και την παρουσία θηλυκού. Το ίδιο φαινόμενο έχω παρατηρήσει και σε αρσενικά της εκτροφής μου, ειδικά όταν πλησιάζει η περίοδος αναπαραγωγής.
 
Αρα να υποθέσω ότι είναι φυσιολογική συμπεριφορά σε ένα κλουβί 2 πουλιών που ίσως να είναι και τα 2 αρσενικα;
 
μαλλον γιατι ειδα ενα youtube στο youtube οτι ενα gouldian εκανε τον χωρο σε ενα δαχτυλο ανθρωπου... :)
 
Το έχω δει κι εγώ βρε Αλέξανδρε όμως μην παίζεις με τον πόνο μας.
 
να ρωτησω κατι αλλο; δεν υπαρχει αλλος τροπος να δεις αν ειναι αρσενικο η θηλυκο;
 
Ναί υπάρχει.
Εξέταση DNA. Και χωρίς να είναι 100% σίγουρα τα αποτελέσματα και στοιχίζει αρκετά (πιό πολλά από όσα θα σου στοιχίσει το ζευγάρι).
Τα επόμενα γνωρίσματα είναι από τα χρώματα και μετά από την συμπεριφορά.
 
μα καλα δεν μπορουμε να δουμε με τον κλασικο τροπο. Αν εχουν π... Ι; Σαν καναρινια ας πουμε; Πω πω.. μου αρεσουν πολυ αλλα μπορει να ακολουθησω την συμβουλη του οδυσσεα... Να ξεκινισω με ζεπρακια...
 
Τελικά αποφάσισα να κρατήσω και τα δύο αρσενικά! Τελικά το μαυροκέφαλο έχει κάτω από το ράμφος του το ανάποδο V, που διαπιστώνει ότι όντως είναι αρσενικό. Δυστυχώς δέθηκα μαζί τους. Θα κάνω την εύρεση πλέον για θηλυκό. Προσωπικά τα φροντίζω πολύ τα πουλάκια μου(gouldian,zebra)και δεν θέλω να πάει κανένα ξανά στο pet-shop ή όπου αλλού τα είχανε! Μέρα παρά μέρα κάνουν μπανάκι και γενικά δεν νομίζω ότι τους λείπει τίποτα.
Εχθές το μαυροκέφαλο το έβγαλα έξω και του έκοψα τα νυχιά του διότι ήταν λίγο μεγάλα. Έβγαζε κάτι κραυγές περίεργες και χαμηλόφωνες!Φοβάμαι μήπως έχει ακάρεα. Και πως να το διαπιστώσω; 😕
 
πως νομιζεις οτι εχει ακαρια; το οτι το επιασες και σου εβγαλε περιεργους ηχους ειναι επειδη τρομαξε και επειδη δεν αρεσει γενικα να πιανουμε τα πτηνα...
 
και εγω θα συμφωνησω πως το πουλι ειναι αρσενικο.Χωρις να εχω αμεση εμπειρια βλεπω καθαρα τα εντονα χρωματα και τη μακρια, μυτερη μονη ουρα...
 
ενας τροπος ειναι αυτοσ που το θηλυκο δεν εχει μπλε γυρω απο το λαιμο! Αλλα αλλο χρωμα! Ενω το αρσενικο εχει!
 
Back
Top