Γενικά Αρσενικό ή θηλυκό το budgie μου;

το αρσενικο μου ειναι σε φαση αναπαραγωγης;
Όχι, στα ενήλικα αρσενικά που βρίσκονται σε αναπαραγωγική διάθεση ο χαλινός τους παίρνει ένα ενιαίο, πιο έντονο και φωτεινό μπλε χρώμα.

τα αρσενικα ειναι παντα;
Όχι φυσικά, δεν γίνεται ένα αρσενικό να βρίσκεται μόνιμα σε φάση αναπαραγωγής.😊
Ο παρακάτω πίνακας δείχνει πώς αλλάζει ο χαλινός ενός ενήλικου budgie όταν βρίσκεται σε φάση αναπαραγωγής, και πως γίνεται όταν δεν βρίσκεται σε αναπαραγωγική διάθεση.
1693031658711.png
Πάντως ο καιρός είναι ακόμη ζεστός και δεν είναι ότι καλύτερο για αναπαραγωγή.
Θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι άν το θηλυκό το αποκτήσατε πρόσφατα, κακώς βρίσκεται στο ίδιο κλουβί με το άλλο budgie.
Κάθε νέο πουλάκι που μπαίνει στο χώρο μας θα πρέπει να μπαίνει σε υποχρεωτική καραντίνα τουλάχιστον έξι εβδομάδων για να αποφύγουμε την διάδοσή κάποιας μεταδοτικής ασθένειας που μπορεί να έχει, και στα υπόλοιπα πουλιά που βρίσκονται στο σπίτι μας.
Επίσης εάν ενδιαφέρεστε για την αναπαραγωγή τους πολύ κατατοπιστικό είναι το παρακάτω άρθρο.
 
@Vada ο λογος που μπηκε στο ιδιο κλουβι ηταν εκτακτης αναγκης γιατι τα πουλια να κρατουσε ο μπαμπας μου οσο λυπαμαι διακοπες και το θηλυκο γαλαζιο πεθανε και επρεπε να το αντικαταστησω μην στεναχωρηθουν τα παιδια
 
το θηλυκο γαλαζιο πεθανε και επρεπε να το αντικαταστησω μην στεναχωρηθουν τα παιδια
Επέτρεψε μου, να σου πω ότι αυτός δεν είναι σοβαρός λόγος για να μην μπει σε καραντίνα το καινούργιο σου budgie.
Πιστεύω ότι τα παιδιά, όσο μικρά και αν είναι, θα πρέπει να καταλάβουν ότι στην ζωή μας πάντα θα υπάρχουν απώλειες αγαπημένων προσώπων και κατοικίδιων.
Η σημασία της καραντίνας στην περίπτωση σου αποκτά ακόμη μεγαλύτερη αξία καθώς υπάρχει πρόσφατος θάνατος στο χώρο σου, και δεν γνωρίζεις εάν αυτός οφείλεται σε κάποιο ιό, βακτήριο ή μύκητα που μπορεί να υπάρχει ακόμη στο περιβάλλον.
Έτσι είναι όμως, για να γίνει κάτι μάθημα, πρέπει πρώτα να γίνει πάθημα.
Εύχομαι όλα να πάνε καλά και να μην υπάρξει κάποιο θέμα.😊
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top