Αναπαραγωγή Αρσενικό επιτίθεται στο θηλυκό

bluespyros

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαϊ 2017
Μηνύματα
222
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα.
Έχω μια απορία.
Έθεσα σε οπτική επαφή με διαχωριστικο ένα ζευγάρι και αναμένω τα καταληλα σημάδια.
Η θυληκια παίζει με το νήμα σχεδόν έχει στρώσει φωλιά, γενικός επικρατεί ηρεμία.
Αυτό που παρατήρησα έντονα είναι ότι όταν ο αρσενικός ακουει άλλον αρσενικο να κελαηδαει, ανοίγει φτερά και στόμα και προσπαθεί να επιτεθεί στο θυληκο.
Αυτό συμβαίνει μόνο όταν ακούει αλλον κελαιδαει.
Ειναι ανέτοιμος;
 
σχεδόν έχει στρώσει φωλιά
Από την ώρα που έχει στρώσει τη φωλιά θα πρέπει να μπει μέσα στο χώρο και το αρχενικό.
Εσύ όμως αν κατάλαβα καλά μιλάς για διαχωριστικό ανάμεσά τους. Θα πρότεινα να απομακρύνεις το διαχωριστικό αν υπάρχει.
Αυτό που παρατήρησα έντονα είναι ότι όταν ο αρσενικός ακουει άλλον αρσενικο να κελαηδαει, ανοίγει φτερά και στόμα και προσπαθεί να επιτεθεί στο θυληκο.
Αυτό όλο που περιγράφεις είναι μια αναπαραγωγική τελετουργία ή καλύτερα λειτουργία θα έλεγα που σχεδόν πάντα γίνεται σε διαφορετικό όμως βαθμό σε όλα τα ζευγάρια καναρινιών...
Καλό είναι να αφήνουμε τα πουλιά να συνυπάρχουν με τον τρόπο τους και να μην μεταφράζουμε τις ενέργειές τους σύμφωνα με το ανθρώπινο μυαλό και σκέψεις.
Οι επιθέσεις αυτού του είδους είναι απαραίτητες για τη διαβεβαίωση του αρσενικού πως μπορεί να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων μέχρι το θηλυκό να τον αποδεχτεί ως πατέρα των παιδιών του.
Τράβηξε λοιπόν το χώρισμα και μείνε όσο πιο μακρυά μπορείς από τα διαδραματιζόμενα μέσα στο κλουβί.
Μακρυά και υπομονή.
 
Ο προβληματισμός μου δεν εινεί μόνο η επιθετικότητα που δείχνει το αρσενικο.
Δεν τα είδα ποτέ να ταιζοντε και δεν είδα το θυληκο να ανταπόκρινετε στο κελάηδισμα.
Παρόλα αυτά κανει φωλιά.
 
Δεν τα είδα ποτέ να ταιζοντε
Θα μπορούσες να δεις και να μην υπάρχει το επιθυμητό αποτέλεσμα.
Ας επιτρέψουμε στα πουλιά να ζευγαρώνουν με τον τρόπο τους...
Με τον τρόπο που αυτά θέλουν΄..
 
Εγω παντως δε θα εβγαζα το χωρισμα χωρις να ειμαι σε αποσταση ασφαλειας και να παρατηρω... Τα αρσενικα αυτην την περιοδο του χρονου μπορουν να γινουν και επικινδυνα επιθετικα... εχω εναν αρσενικο που κυνηγαει τοσο πολυ τα θηλυκα τα οποια παθαινουν υπερκοπωση... μολις βαλω το χωρισμα τα βλεπεις να κοιμουνται πανω στα κλαδακια για να ανακτησουν δυναμεις... Τον συγκεκριμενο τον αφηνω μαζι με το θηλυκο και εγω παραφυλαω!
 
Από εχθές ανοιξα το χώρισμα.
Αυτά που παρατηρώ είναι τα εξής.
Όταν ακούει τα αλλά αρσενικα να κελαηδανε προσπαθεί να επιτεθεί στην θυλικια.
Δεν την κυνηγάει, ανοίγει τα φτερά και το στόμα απιλητικα.
Πάει η θυληκια κάθεται στην φωλιά και αυτός παει και την ταιζει, τα είδα τρεις φορες.
Αλλά δεν τα είδα να ζευγαρώνουν.
 
Πάει η θυληκια κάθεται στην φωλιά και αυτός παει και την ταιζει, τα είδα τρεις φορες.
Αλλά δεν τα είδα να ζευγαρώνουν.
Όπως και να χει δεν τα πειράζεις.
Αφήνεις τα πουλιά να συνεχίσουν όλα όσα άρχισαν πριν μέρες.
Καλή τροφοδοσία και μην ενοχλείς...
 
Όταν ακούει τα αλλά αρσενικα να κελαηδανε προσπαθεί να επιτεθεί στην θυλικια.
Δεν την κυνηγάει, ανοίγει τα φτερά και το στόμα απιλητικα.
Πάει η θυληκια κάθεται στην φωλιά και αυτός παει και την ταιζει, τα είδα τρεις φορες.
Αλλά δεν τα είδα να ζευγαρώνουν.
Όπως και να χει δεν τα πειράζεις.
Αφήνεις τα πουλιά να συνεχίσουν όλα όσα άρχισαν πριν μέρες.
Καλή τροφοδοσία και μην ενοχλείς...
Θα συμφωνησω! Και θα προσθεσω καλους απογονους!
 
Καλημέρα.
Επανέρχομαι στο θέμα με καινούργια στοιχεία.
Έκανε 4 αυγά όλα ασπορα.
Τα προαναφερθέντα με τους τσακωμούς συνεχίστηκαν.
Πίρα τον αρσενικό και τον έβαλα με άλλη θυληκια που είχα έτοιμη και την ίδια μέρα ζευγάρωσαν.
Στο θυληκο που αφισα πίσω του πεταξα τα αυγά και τοποθέτησα άλλον αρσενικο που είδει έχει ζευγαρωση με άλλη με ενσπορα.
Κατευθείαν από το χωρισμα άρχισαν το μαλωμα.
Και πλεπλ βγαζω το συμπερσυμπ ότι δεν είναι έτοιμο το θυληκο.
Αλλά πώς γίνεται να μην είναι έτοιμο όταν στρωνεσ φωλιά και κανει 4 αυγα;
 
Και πλεπλ βγαζω το συμπερσυμπ ότι δεν είναι έτοιμο το θυληκο.
Αλλά πώς γίνεται να μην είναι έτοιμο όταν στρωνεσ φωλιά και κανει 4 αυγα;
Μηπως ειναι δυσκολο θηλυκο και ταιριαζει δυσκολα με καποιο αλλο καναρινι του αλλου φυλου;
Δωσε λιγο χρονο στο ζευγαρι αυτο και να τα εχεις καθε μερα απο λιγη ωρα μαζι αλλα εσυ να εισαι παρον. Ή που αυτη η ενεργεια και ο τσακωμος θα γινουν γονιμοποιημενα αυγα ή θα συνεχισουν οι τσακωμοι.. μαλλον το κοριτσι σου ειναι πολυ παραξενο...

Αλλο αρσενικο να το δοκιμασεις μαζι της σαν τελευταια επιλογη εχεις;
 
bluespyros έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Τη δικιά μου την έβαλα αρχικά σε ζευγαρώστρα με χώρισμα και το αρσενικό παραλίγο να τη φάει. Τέτοια νεύρα δεν έχω ξαναδεί ! Λέω οκ, δε του αρέσει, την αλλάζω με άλλη θηλυκιά και όλα μια χαρά. (τώρα έχουν ζευγαρώσει). Την τοποθετώ στη συνέχεια σε άλλη ζευγαρώστρα με άλλο αρσενικό. Στην αρχή όλα καλά, καμία επιθετικότητα από το αρσενικό, αλλά όπως λες κι εσύ καμία ανταπόκριση από αυτήν στο κελάηδησμά του. Όταν έβγαλα το χώρισμα, (αφού έδωσα νήμα και έστρωσε φωλιά) δεν υπήρξε καμία επαφή μεταξύ τους, τουλάχιστον όσο τα παρατηρούσα. Και μου έκανε εντύπωση γιατί το άλλο ζευγάρι από πάνω του δινε και καταλάβαινε. Έκανε 2 αυγά, και τα δύο άσπορα και σήμερα ο αρσενικός είχε την ίδια επιθετική συμπεριφορά με τον προηγούμενο. Πετάξα τ αυγά, έβαλα ξανά χώρισμα και περιμένω. Απλά μου κάνει τεράστια εντύπωση που και τα δύο αρσενικά δε θέλουν να τη δουν!
 
τα πουλιά ξεπέρασαν τα πρόβληματα τους
Τελικά χωρίς τις δικές μας παρεμβάσεις βρήκαν τις ισορροπίες τους...
Καλά αποτελέσματα...
 
Back
Top