Γενικά Αρσενικό ζεμπρακι κάθεται στην τροφή

Xristinakip8

PB New Member
Εγγραφή
29 Νοε 2013
Μηνύματα
22
Καλησπέρα. Εδω και ένα μήνα εχω στην κατοχή μου ένα ζευγάρι ζεμπρακια. Σήμερα παρατήρησα για πρώτη φορά τον αρσενικό να κάθεται μέσα στην τροφή του. Μήπως πηγαίνει κάτι στραβά;
 
Εισαι σιγουρη οτι ειναι αρσενικο;Η κικη μου (κοκατιλ) το κανει αυτο αλλα μονο για να φαει. Βεβαια δεν ξερω αν τα ζεμπρακια κανουν καλη παρεα με το ιδιο φυλο για τους παπαγαλους πολυ σπανια περιμενε και καποια απαντηση απο πιο εμπειρο στα ζεμπρακια
 
Ναι, αρσενικό ειναι σίγουρα. Στα ζεμπρακια ειναι φανερό το φύλο. Δεν τρώει όμως μέσα στην τροφή, απλά κάθεται!
 
Γεια σου, χρόνια πολλά!
Παρατήρησε κατ' αρχήν μήπως έχει κάποιο πρόβλημα σε κάποιο από τα ποδαράκια του και κάθεται για να το ξεκουράζει.
Πληροφοριακά, στα ζεμπράκια, ο αρσενικός φτιάχνει την φωλιά. Μήπως είναι κάποια ένδειξη για τέτοια διάθεση;
 
Καλησπέρα και χρόνια πολλά!
Το πιο πιθανό είναι ο αρσενικός να θέλει να κάνει φωλιά. Κατα συνήθεια χρησιμοποιούν κλειστού τύπου φωλιές "καλαθάκια" όχι μόνο κατα την περίοδο της αναπαραγωγής αλλά και για να κοιμούνται. Λογικά ο αρσενικός σου βρήκε την ταίστρα ελκυστηκή σαν φωλιά :D. Πάρτους μία φωλίτσα και σίγουρα δεν θα αργήσεις να δεις και τα πρώτα αυγά 😉
 
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Τα ποδαράκια του ειναι μια χαρά. Μάλλον θέλουν να ζευγαρωσουν γιατί τον βλέπω να βγάζει κ μερικά απο τα φτερά του. Εχω όμως σκοπό να τους βάλω σε μεγαλύτερο κλουβί ( ζευγαρωστρα) όταν ανοίξει ο καιρός. Ελπίζω να μην έχουν πρόβλημα μεχρι τότε!
 
Σήμερα βρήκα ένα αυγούλακι μέσα στην τροφή! Τι να κανω τώρα; να τους πάρω φωλιά ή να το αφήσω έτσι;
 
Έχουν σουπιοκοκκαλο στο κλουβί, τους δίνω Αυγοτροφή και που και που κανένα φρούτο.
 
Βάλε τότε φωλιά, μην πάρεις το άσπρο μπαμπακερό νήμα που πουλάνε στα μαγαζιά, βρες κάτι σε λινάτσα ή χόρτο γιατί αυτό μπαμπάκι μπερδευόταν συνέχεια στο πόδι του δικού μου αρσενικού και σφιγγόταν και ήταν δύσκολο να τον ξεμπερδέψω. Όταν φτιάξει την φωλιά, πάρε το αυγουλάκι πιάνοντάς το με γάντι ή με χαρτί κουζίνας και βάλτο στην φωλιά κι αυτό.
Να έδινες λίγο υγρό ασβέστιο για μερικές μέρες;. Περίμενε να σου πει και κάποιος άλλος. Με το καλό
 
Μαρία όταν λες χόρτο, μπορω και απο την αυλή μου να κοψω γρασίδι σε κομματάκια και να τους το δώσω να φτιάξουν την φωλιά;
 
Μαρία όταν λες χόρτο, μπορω και απο την αυλή μου να κοψω γρασίδι σε κομματάκια και να τους το δώσω να φτιάξουν την φωλιά;
δεν θα έλεγα από την αυλή γιατί θα είναι νωπό και δεν ξέρεις επίσης τι μπορεί να έχει. στα δικά μου έδινα χόρτο κουνελιού αλλά είναι μεγάλη συσκευασία δεν συμφέρει αν δεν έχεις, καλύτερα μάδησε ένα κομμάτι από καθαρή λινάτσα, τσουβάλι, κάτι τέτοιο
 
μπορω και απο την αυλή μου να κοψω γρασίδι σε κομματάκια και να τους το δώσω να φτιάξουν την φωλιά;
Όχι, είναι καλύτερα να αγοράσεις τυποποιημένο νήμα φωλιάς και να τους δώσεις την κατάλληλη φωλιά για να στήσουν. Είναι κάτι που θα πρέπει να γίνει άμεσα. Ενίσχυσε τη διατροφή τους με πρωτεΐνη και ασβέστιο.

Διάβασε αυτό το άρθρο Ζεμπράκια Zebra Finches για να πάρεις κάποιες γενικές κατευθύνσεις. Να τα παρακολουθείς και να μας γράφεις τις παρατηρήσεις σου.
 
Καλησπέρα και σήμερα! Έβαλα εχθές το απόγευμα υλικό και φωλιά αλλά μεχρι που κοιμήθηκαν δεν το πείραξαν. Σήμερα το πρωί έπιασα την θηλυκιά να γέννα ένα αυγό ενώ ήταν πάνω στην πατηθρα, με αποτέλεσμα να πέσει κάτω και να σπάσει. Και απο το μεσημέρι έχουν που ασχολούνται με το νήμα, αλλά ακόμη δεν το έβαλαν στην φωλιά! Είμαι πολύ περίεργη να δώ τι θα κάνουν τελικά!
 
Κανονικά ο αρσενικός κάνει την φωλιά, μήπως εκείνος δεν είναι έτοιμος. Αναμονή, παρατήρηση, σουπιοκόκαλο και καλή διατροφή. :)
 
Όσες φορές μπήκα στο δωμάτιο ο αρσενικός εχει στο στόμα το νήμα. Αλλά δεν ξέρω που το παει. Στην φωλιά πάντως όχι. Θα δούμε. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Θα σας ενημερώνω!
 
Καλησπέρα και πάλι, ας μοιραστώ μαζί σας την συνέχεια λοιπόν. Τις επόμενες δυο μέρες το ζευγαρακι μου έκανε αλλά 2 αυγά αλλά στον πάτο του κλουβιου, με αποτέλεσμα να σπάσουν. Αφού δεν έκαναν άλλο αυγό και φυσικά δεν χρησιμοποίησαν καθόλου την φωλιά την έβγαλα. Όπως επίσης και το νήμα. Μετά απο κάποιες μέρες λοιπόν, έιδα πάλι αυγό μέσα στην τροφή. Και μέρα με την μέρα τα αυγά αυξάνονταν, όλα μέσα στην ταιστρα αυτήν την φορά. Το αποτέλεσμα; 5 αυγά. Και περίπου εδω και 1 εβδομάδα κλωσσανε συνεχώς. Μια το θύληκο και 1 το αρσενικό. Αξίζει να σας πω πως εχει ιδιαίτερη πλάκα ο τρόπος που γυρνάνε τα αυγουλακια με κινήσεις εμπρός- πίσω. Πολύ πιστεύω ότι θα εχω γεννητουρια σε λίγες μέρες. Η μόνη ανησυχία μου ειναι μήπως τα μικρά πέσουν έξω απο την 'φωλια' γιατι δεν εχει μεγάλο ύψος μπροστά η ταιστρα. Δεν νομίζω ότι μπορω να κανω και κάτι όμως. Αν εχει κάποιος κάποια ιδέα, δεκτή!
 
Back
Top