Γενικά Αρσενικό ζεμπρακι κάθεται στην τροφή

Τι να πεις, εκεί διάλεξε το σπιτικό της. :) Αν μπορούσες να βάλεις κάποια φωτογραφία να δούμε το "τοπίο" μήπως σκεφτούμε κάποια πατέντα για την ασφάλεια των μωρών όταν με το καλό βγουν.
 
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Θα προσπαθήσω αύριο για την φωτό. Νομίζω εξοικιωθηκαν γιατι τις πρώτες μέρες οταν έμπαινα στο δωμάτιο κατ´ευθειαν σηκωνοντουσαν απο τα αυγά, αλλά τώρα δεν τα κουναει τίποτα. Πάντως ειναι φυσιολογικό που κλωσσαν και τα δυο;
 
Καλησπέρα, έχει κάνει και πέντε αυγά :) Το πιο επικίνδυνο είναι μην πατηθούν οι νεοσσοί αν και η μικρή καλαμωτή φωλιά που πουλάνε δεν είναι και πιο ευρύχωρη. Εσύ τι φοβάσαι μην πέσουν έξω; Δεν νομίζω έχει βάθος η ταίστρα.
 
Νομιζω πως καθηστερησες να βαλεις τη φωλια και οταν την εβαλες τα μπερδεψες. Γνωμη μου να βαλεις τη φωλια με τα αυγα πισω και να περημενεις αν δεν κλωσησουν αυτη τη φωρα θα το κανουν στη δευτερη γεννα και βασικα μη τα ενοχλεις ειναι αρκετα περιεργα πουλια μην αλλαζεις θεση στο κλουβι και μην το ποληπλησιαζεις.
 
Νομιζω πως καθηστερησες να βαλεις τη φωλια και οταν την εβαλες τα μπερδεψες. Γνωμη μου να βαλεις τη φωλια με τα αυγα πισω και να περημενεις αν δεν κλωσησουν αυτη τη φωρα θα το κανουν στη δευτερη γεννα και βασικα μη τα ενοχλεις ειναι αρκετα περιεργα πουλια μην αλλαζεις θεση στο κλουβι και μην το ποληπλησιαζεις.
Δηλαδή να βάλω εγώ νήμα στην φωλιά και τα αυγά απο πάνω; τα πουλάκια δεν τα πολύ ενοχλώ. Ειναι σε ένα δωμάτιο που δεν πολυχρησιμοποιω και μπαίνω μόνο για να τα περιποιηθω.
 
Η γνώμη μου, μην κάνεις τίποτα. Αν τα κουνήσεις, το πιθανότερο θα τα παρατήσουν.
 
Η γνώμη μου, μην κάνεις τίποτα. Αν τα κουνήσεις, το πιθανότερο θα τα παρατήσουν.
Και εγώ έτσι το σκέφτομαι. Ασε που τα λυπάμαι γιατι σε λίγες μέρες θα βγούνε τα πουλάκια αν όλα πανε καλα. Κλωσσουν περίπου 8-9 μέρες τώρα. Θα έχουν σχηματιστεί τα μικρά μέσα..
 
Εντυπωσιακό! Αυτά τα πουλάκια αν θέλουν να αναπαραχθούν θα το κάνουν και δε θα το πάρουμε χαμπάρι! Καλά τα λένε ότι όλο γεννάνε! 😛 Αααχχ αυτή η φύση! Με το καλό! Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να μη δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα!

Όταν σκάσουν τα αυγά σκέφτεσαι να τα μετακινήσεις σε μια κανονική φωλιά; Μέσα στην ταίστρα πως θα ταίζουν;
 
Να αλλάξεις φωλιά άμεσα! Δεν έπρεπε εξαρχής να τα αφήσεις... και επίσης το κλουβί θεωρείται μικρό για να πάει κάποιος σε αναπαραγωγή. Ό,τι και να γίνει τα μικρά και να γεννηθούν δεν θα ζήσουν. Η ταΐστρα είναι πάρα μα πάρα πολύ μικρή για να ζήσουν τα μικρά, και ανθυγιεινό περιβάλλον! Μετακίνησε τα σε μία φωλιά καλαθωτή και ο θεός βοηθός!

Διάβασε άρθρα και μάθε πληροφορίες από οπουδήποτε μπορείς... μόνο έτσι θα πετύχεις, σε οτιδήποτε στην ζωή σου!
 
Δεν είχα σκοπό να τα βάλω να ζευγαρωσουν τώρα, θα τα έβαζα μόλις έφτιαχνε ο καιρός που θα τα έβαζα σε διπλή ζευγαρωστρα. Γί'αυτο δεν τους είχα βάλει και φωλιά. Απο την στιγμή όμως που ζευγαρωσουν και έκαναν αυγά δεν νομίζω πως μπορούσα να τα ελεγξω. Απο την στιγμή που θα γεννηθούν και μετά αν τα βάλω σε φωλιά θα τα ταΐζουν ή θα τα παρατήσουν;
 
Κάνεις δε ξέρει! Έχει να κάνει με το χαρακτήρα και το πως θα αντιδράσουν τα πουλιά... Καλύτερα να γίνει, κατά τη γνώμη μου, τώρα η μεταφορά στην φωλιά που πρέπει γιατί αμφιβάλλω αν μπορεί να τα κλωσσησει σωστά μέσα στην ταιστρα...
 
Τίποτα! Προφανώς και δεν υπήρχαν οι κατάλληλες συνθήκες να να εκκολαπτουν τα αυγά.
 
Εγω φροντίζω ενα ζεμπρακη και απο οτι εχω καταλάβει πηγαίνει εκει επειδή ζεσταίνεται καλυτερα να περιμένεις πιο έμπειρους
 
Back
Top