Φροντίδα Αρσενικό η θηλυκό παπαγαλάκι και τι να κάνω για να νιώσει άνετα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης xrisxi
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

xrisxi

PB New Member
Εγγραφή
11 Ιαν 2019
Μηνύματα
16
Σημερα πηραμε ενα ακομα παπαγαλακι budgie και ειναι πολυ μωρο ακομα. Μηπως μπορει καποιος να μ πει αν ειναι αρσενικο η θηλυκο και τι να κανω για να νιωσει ανετα. Επισης ποτε να το φερω σε επαφη με το αλλο μου παπαγαλακι;

Το budgie μου.
 
Η φωτογραφία σου δεν είναι καλή, πρέπει να είναι καλύτερης ποιότητας και κοντινή ανφας. Όταν φέρνουμε καινούρια πουλιά στο σπίτι τηρούμε αυστηρά Καραντίνα σε χωριστό δωμάτιο https://community.petbirds.gr/threads/Καραντίνα-στα-πτηνά.17677/ . Τώρα που το έχεις;

Καλορίζικο!
 
ευχαριστω καταρχας που απαντησες και καλησπερα. Θα σου στειλω μια καλυτερη φωτογραφια αυριο που θα εχει καλυτερο φωτισμο απο τον ηλιο. Επισης το ενα το εχω στο σαλονι και το αλλο στο υπνοδωματιο μου. Οταν λεει 6 εβδομαδες εννοει ουτε καν να κοιταχτουν; Γτ τα εφερα λιγο κοντα ισα ισα να κοιταχτουν και απο τοτε μονο σε ξεχωριστο χωρο.
 
Ούτε καν. Κι εσύ πλένεις τα χέρια σου όταν ακουμπάς το κλουβί του ενός και μετά του άλλου, δεν μοιράζονται ίδια σκεύη κτλ. Τουλάχιστον για 4 εβδομάδες είναι η δικιά μου γνώμη.
 
οποτε μπορω να ''εκπαιδευσω'' το καινουριο απλως να πεταει μονο στο 1 δωματιο και να βγαζω και το αλλο μου στο αλλο δωματιο να πεταει, και μετα απο 1 μηνα να τα φερω σε επαφη;
 
Ούτε καν. Κι εσύ πλένεις τα χέρια σου όταν ακουμπάς το κλουβί του ενός και μετά του άλλου, δεν μοιράζονται ίδια σκεύη κτλ. Τουλάχιστον για 4 εβδομάδες είναι η δικιά μου γνώμη.
Νομιζω πως αυτη η φωτο ειναι καλυτερη.

[x]
 
Πιστεύω πως είναι αρσενικό.
εντομεταξυ θελω να αναφερω κατι που με εχει ψιλοανησυχησει... Οποτε το βλεπω ειναι φουσκωμενο και φαινεται λιγο σαν να βαριεται να κουνηθει αν ειναι μονο του.Αλλα καταταλλα τρωει κανονικα και δεν το βλεπω αδυναμο η κατι τετοιο... Εγω υπεθεσα πως ειναι επειδη μας το φεραν χτες στο σπιτι και ειναι τρομαγμενο + οτι ειναι αρκετα μικρο
 
Γενικά τις πρώτες μέρες δεν μπορείς να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα για το πουλάκι. Όσο ήμερο και αν είναι, η αλλαγή περιβάλλοντος το στρεσάρει πολύ και θέλει χρόνο για να το συνηθίσει. Εκεί μάλλον οφείλεται η ακινησία.
 
οποτε μπορω να ''εκπαιδευσω'' το καινουριο απλως να πεταει μονο στο 1 δωματιο
Αυτό χρειάζεται αρκετή προετοιμασία απο μέρους σου, αρκετό διάβασμα και αρκετό χρόνο ασχολίας για να καταφέρεις να το αφήνεις ελεύθερο στο δωμάτιο και αυτό κάποια στιγμή να γυρίζει στο κλουβί του.
 
Εγω υπεθεσα πως ειναι επειδη μας το φεραν χτες στο σπιτι και ειναι τρομαγμενο + οτι ειναι αρκετα μικρο
Σωστά υπέθεσες είναι πολύ μικρό κ είναι φυσιολογικό ακόμη και να κοιμάται μέσα στη μέρα.
 
Back
Top