Γενικά Αρσενικό και θηλυκό budgie 4 μηνών στο ίδιο κλουβί

Αν το κλουβί τους είναι αυτό που έχεις στην φώτο πρέπει να το αλλάξεις τώρα είναι πολύ μικρό για ένα καναρίνι πόσο μάλλον για ένα ζευγάρι παοαγαλους επησης η τροφή είναι λάθος γιατί έχει μπισκοτάκια μέσα...νομίζω πρέπει να κάνεις μια αναζήτηση στο google...πρέπει να βελτιωθεις...φιλικά πάντα
 
@Argisakk11 , πολύ όμορφα τα παπαγαλάκια σου. Ξέρεις το φύλο τους; Πρόκειται για αδερφάκια;
Το στικάκι που είναι κρεμασμένο στο κλουβί, τι περιέχει;
Να υποθέσω ότι η θέση στην οποία έχεις το κλουβί στη φωτογραφία είναι προσωρινή; (Βλέπω μάλλον σπρέι καθαρισμού κοντά). Αν ναι, σε τι χώρο διαβιώνουν τα πουλιά; Αν όχι, μια και είναι εξωτερικός χώρος, μήπως να σκεφτόσουν να τους βάλεις προστασία από τα αρπακτικά πριν να είναι αργά;
@Sissy , βλέπεις μήπως καθόλου περιθώριο βελτίωσης στην εσωτερική διάταξη του κλουβιού;
 
@ianos
Είναι ένα αρσενικό(Jimmy) και το άλλο είναι θηλυκό(Pamela)
Το στικακι είναι αγορασμένο από Pet Shop και περιέχει μέλι και σουσάμι
Όχι δεν είναι σπρέι καθαρισμού...εζω βάλει νεράκι μέσα και 1-2 φορές την εβδομάδα τα κάνω μπανακι
Όχι δεν έχω θέμα με αρπακτικά...το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι πλησιάζουν περιστέρια μερικές φορές
Αλλά γενικά τα βράδια τους έχω μέσα στο σπίτι
Όσον αφορά την διάταξη οποία συμβουλή δωθει είναι καλοδεχουμενη
 
@Argisakk11 πολλές φορές έχουμε ακούσει ιστορίες με άσχημο τέλος νομίζοντας πως δεν υπάρχει θέμα με αρπακτικά! Επίσης τα περιστέρια μπορεί να μεταδώσουν ασθένειες!
 
Συμπληρωματικά προς το μήνυμα της @ΜΑΡΙΑαα (ς), κανείς από όλους μας δεν είχε θέμα με τα αρπακτικά, και με τα σπουργιτάκια - περιστεράκια, ακόμα και εντός αστικού ιστού, μέχρι που κάποτε αντιμετώπισε είτε διαμελισμούς αγαπημένων πουλιών είτε ασθένειες που αναρωτιόταν το πως ήταν δυνατό...
Επομένως, ξανασκέψου πως θα κάνεις το μέρος προστατευμένο με πλέγμα και μάλιστα με τέτοια διάταξη ώστε τα περιστέρια να μην μπορούν να πλησιάσουν ούτε στην οροφή του κλουβιού (ώστε να μην μεταδώσουν ασθένειες με πούπουλα, κουτσουλιές κλπ).
Το στικάκι θα έλεγα ότι είναι αχρείαστο, οπότε καλύτερα θα ήταν να το απορρίψεις και να μην ξανααγοράσεις. Κι αυτό διότι έχει γλυκαντικές ουσίες που είναι αχρείαστες, και σπόρους αμφίβολης προέλευσης, καθαρότητας και κυρίως ενίοτε κακοσυντηρημένους.
 
@christina07
Για να νιώθουν ότι είναι στο φυσικό τους περιβάλλον;
[automerge]1601731839[/automerge]
@ΜΑΡΙΑαα @ianos
Γενικά έχω φροντίσει να είναι κάποιος άνθρωπος στο σπίτι ώστε να τα επιβλέπει όταν τα έχουμε στο μπαλκόνι
Αν δεν υπάρχει κανεις τα αφήνω μέσα στο σπίτι για ασφάλεια
Με τι θα προτείνατε να αντικαταστήσω το στικακι γτ βλέπω ότι τους αρέσει πολύ αλλά για να το λέτε κάτι θα ξέρετε
 
Καλησπέρα σας
Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν είναι καλό να έχω στο ίδιο κλουβί ένα αρσενικό και ένα θηλυκό budgie ενώ είναι πολύ μικρά σε ηλικία; (4μηνων)
Δεν υπάρχει πρόβλημα να είναι μαζί. Οι παπαγάλοι ζουν αρμονικά σε ζευγάρια όλο το χρόνο. Αρκεί να μην τους έχεις βάλει φωλιά.
 
Back
Top