Ασθένειες Αρσενικό καναρίνι κοιμάται το μεσημέρι και ξύνεται όλη την ώρα

zeta katog

PB New Member
Εγγραφή
30 Μαϊ 2014
Μηνύματα
13
Καλησπέρα σας,
ονομάζομαι Ζέτα και είμαι νέο μέλος, αν και σας διαβάζω πάνω από ένα μήνα τώρα...
Εδώ και 2 εβδομάδες απέκτησα το πρώτο μου καναρίνι, από Pet Shop, και όπως με ενημέρωσαν είναι αρσενικό και μικρός (του τελευταίου έτους μου είπαν).
Ήθελα να κάνω δύο ερωτήσεις :
1. Ο δικός μου το μεσημέρι ανεβαίνει σε ένα κλαδί και για κανένα μισάωρο σαν να κοιμάται... Την υπόλοιπη ημέρα από τις 7 το πρωί μέχρι τις 9 που κοιμάται είναι υπερδραστήριος και κελαηδάει...
2. Επίσης εδώ και 2 ημέρες όλη την ώρα ξύνεται (χωρίς να βλέπω πούπουλα στο κλουβί) και ο ήχος από το κελάηδισμα είναι δυνατός και οξύς.
Είναι φυσιολογικό?
Με συγχωρείτε για τις ερωτήσεις - ίσως είμαι υπερβολική ή έχω αγχωθεί με όσα έχω διαβάσει- αλλά δεν είχα ποτέ μου καναρίνι και δεν ξέρω τι είναι φυσιολογικό.
 
Καλώς ήρθες Ζέτα και να χαίρεσαι το μικρό σου φτερωτό φίλο!

  1. Το μεσημέρι είναι λογικό να ξεκουράζονται για λίγη ώρα. Οι ώρες που είναι πιο δραστήρια είναι το πρωί και το απόγευμα.. Το μεσημέρι παίρνουν και αυτά τον υπνάκο τους! 😉
  2. Βλέπεις μικρά μαύρα ζουζούνια πάνω στο καναρίνι σου; Ψάξε στις σχισμές στα κλαδάκια και στις ταίστρες, και αν βρεις πολύ μικρά ζουζούνια τότε δυστυχώς έχετε ψείρες... Βάλτου μπάνιο με λίγο ξύδι μέσα! Θα του κάνει καλό! Το έχεις σε εσωτερικό ή σε εξωτερικό χώρο;
  3. Το ότι σου είπαν ότι είναι μικρός σε ηλικία κανείς δεν μπορεί να το ξέρει.. Είναι πολύ πιθανό να μην ισχύει.. Δεν μπορείς να φανταστείς τι λένε για να πουλήσουν! Ο μοναδικός και τεσταρισμένος τρόπος να βρούμε πόσο χρονών είναι το καναρίνι μας είναι από το δαχτυλίδι που φοράνε στο πόδι. Το δικό σου φοράει δαχτυλίδι;
 
Ευχαριστώ πάρα πολύ!
1. Οκ! Δεν το ήξερα!
2. όχι δεν έχει πάνω του κάτι! Έχω ψάξει ήδη και χθές βράδυ έκανα και "έφοδο" με φακό στο κλουβί (για να μην τον ξυπνήσω :) ) αφού είχα βάλει κ λευκό χαρτί στον πάτο από το κλουβί μήπως έβλεπα ψείρες -όπως διάβασα σχετικά- αλλά δεν υπήρχε τίποτα. Τον έχω σε εσωτερικό χώρο και το μπάνιο μας το κάνουμε κάθε μέρα, αλλά με σκέτο νερό. Θα του δοκιμάσω να του βάλω και λίγο ξύδι! Ευχαριστώ πολύ!
3. Ναι για το μαγαζί δυστυχώς το κατάλαβα αυτό... Και από τις συνθήκες εκεί... Το δικό μου δεν φοράει δαχτυλίδι.
 
Ευχαριστώ πάρα πολύ!
1. Οκ! Δεν το ήξερα!
2. όχι δεν έχει πάνω του κάτι! Έχω ψάξει ήδη και χθές βράδυ έκανα και "έφοδο" με φακό στο κλουβί (για να μην τον ξυπνήσω :) ) αφού είχα βάλει κ λευκό χαρτί στον πάτο από το κλουβί μήπως έβλεπα ψείρες -όπως διάβασα σχετικά- αλλά δεν υπήρχε τίποτα. Τον έχω σε εσωτερικό χώρο και το μπάνιο μας το κάνουμε κάθε μέρα, αλλά με σκέτο νερό. Θα του δοκιμάσω να του βάλω και λίγο ξύδι! Ευχαριστώ πολύ!
3. Ναι για το μαγαζί δυστυχώς το κατάλαβα αυτό... Και από τις συνθήκες εκεί... Το δικό μου δεν φοράει δαχτυλίδι.
Μπράβο σου Ζέτα! Δήλωνω εντυπωσιασμένη από το πόσο ενημερωμένη είσαι! Βάλε μισό κουταλάκι του γλυκού ξύδι.. Θα του κάνει πολύ καλό! Άρα εφόσον το έψαξες ψείρες δεν έχετε! Παρόλ' αυτά, πάρε σπρέι ή powder αντιπαρασιτικό για να του βάζεις μια φορά το μήνα προληπτικά. Τα καλύτερα είναι το Chevitren της Chevita και η σκόνη Pinex. Και εφόσον ο μικρός δε φοράει δαχτυλίδι δε ξέρεις πόσο είναι! Αλλά σίγουρα είναι πάνω από ενός γιατί αν ήταν πουλάκι του '14 δε θα κελαηδούσε! Εκτός και αν είναι καναρινάκι του Γενάρη.. Ένα δείγμα ότι είναι χρονιάρικο είναι στην πτερόροια... Αν δε χάσει την ουρά του τότε είναι χρονιάτικο... Αν μείνει "κολοβό" και ανανεωθεί και η ουρά του τότε δεν είναι χρονιάρικο..

Ελπίζω να σε βοήθησα!
 
Και πάλι ευχαριστώ πολύ πολύ!
Θα δοκιμάσω το ξύδι και θα του πάρω και αντιπαρασιτικό.

Ευχαριστώ και για το tip για την ουρά! Θα το έχω υπόψιν μου όταν έρθει η ώρα.. :)
 
Καλησπέρα και πάλι,
το καναρίνι από εχθές δεν κελαηδάει, και όλη την ώρα ξύνει τον λαιμό του και ανοιγοκλείνει το ράμφος του. Σαν να τον ενοχλεί κάτι στο λαιμό.
Να το πάω στον κτηνίατρο; Μπορώ να κάνω κάτι;
 
για το οτι ξυνεται πολλες φορες τα καναρινια τους αρεσει να περιποιουνται το φτερωμα τους και φαινεται σαν να ξυνονται, εγω κατα διαστηματα τα ψεκαζω προληπτικα με σπρει για ψειρες, μηπως εβγαλες νωρις το συμπερασμα οτι ξυνεται στο λαιμο του, δες το και αυριο και μας λες, εαν δεις σαλια στο ραμφος η σαν να σπαει σπορακια μας λες
 
σάλια δεν έχω δει, αλλά ακούω έναν ήχο σαν να κροταλίζει μασέλα (μάλλον σαν αυτό με τα σποράκια φαντάζομαι) και το κάνει πριν κοιμηθεί χθες και σήμερα
 
Πιάστο στο χέρι σου και άκου αν κάνει κάποιο θόρυβο καθώς αναπνέει... Μήπως μετά το μπάνιο του άνοιξες κάποιο παράθυρο και κρύωσε;
 
αν θυμαμαι καλα απ'οσα εχω διαβασει αυτος ο ηχος σα να σπαει σπορακια ειναι ακαρεα τραχειας. Δες λιγο για αρθρα εδω μεσα. Δε μου εχει τυχει, οτι εχω διαβασει. Ελπιζω να μην εχει τιποτα το πουλακι σου!
 
Πιάστο στο χέρι σου και άκου αν κάνει κάποιο θόρυβο καθώς αναπνέει... Μήπως μετά το μπάνιο του άνοιξες κάποιο παράθυρο και κρύωσε;

οκ! Θα τον ακούσω αύριο και θα σας ενημερώσω.
στο σημείο που έχω το κλουβί και παράθυρα να ανοίξω δεν κάνει ρεύμα καθόλου
αν θυμαμαι καλα απ'οσα εχω διαβασει αυτος ο ηχος σα να σπαει σπορακια ειναι ακαρεα τραχειας. Δες λιγο για αρθρα εδω μεσα. Δε μου εχει τυχει, οτι εχω διαβασει. Ελπιζω να μην εχει τιποτα το πουλακι σου!

οκ! Ευχαριστώ θα ψάξω να διαβάσω σχετικά
 
καλή σας ημέρα,
τελικά πήγαμε σε πτηνίατρο ο οποίος μου είπε ότι δεν είναι ακάρεα, αλλά είναι απλά άρρωστος και μου έδωσε Baytril 0,5 κάθε μέρα σε 50ml νερό για 8 ημέρες!
 
ότι λόγω της αλλαγής καιρού αρρωσταίνουν γιατί είναι ευπαθή και ότι φουσκώνει και κοιμάται το μεσημέρι είναι ένδειξη πυρετού. Αυτό μου είπε μόνο και ότι πρέπει να πάρει αντιβίωση και μου έδωσε το Baytril.
δεν μου είπε κάτι παραπάνω! :-(
 
Καλό θα ήταν να τον έχεις μέσα σε ζεστό μέρος για όσο παίρνει την αντιβίωση..

Ο γιατρός φάνηκε να ξέρει από πουλάκια; Το έπιασε; Το εξέτασε κανονικά;

Περαστικά σας!
 
Είναι μέσα και τον έχω ζεστά από το ΣΚ που είχα ανησυχήσει. Ο γιατρός είναι στην γνωστή λίστα αλλά (χωρίς να θέλω να φανώ περίεργη) μου έκαναν εντύπωση 2 πράγματα :
1. τον έπιασε μεν αλλά πχ δεν του εξέτασε κοιλιά ούτε τον λαιμό (πχ που είχα διαβάσει για τα ακάρεα) γιατί είπε ότι τα καναρίνια μπορούν να πάθουν καρδιά αν τα κρατήσουμε παραπάνω και όταν τον ρώτησα για τα ακάρεα μου είπε απλά ότι είναι σπάνιο
2. όταν τον ρώτησα (σαν χαζομαμά) αν θα γίνει καλά μου απάντησε ότι δεν ξέρουμε γιατί τα πτηνά είναι ευπαθή και ποτέ δεν ξέρουμε τι έχουν (!)

Συγνώμη και πάλι αλλά είμαι λίγο αναστατωμένη για την ταλαιπωρία του πουλιού.

Αυτό το Baytril ξέρει κανείς αν έχει παρενέργειες; Μπορεί να του κάνει κακό?
 
Ναι το πρώτο που λες έχεις δίκιο... Ντάξει αγχώνονται και στρεσάρονται αλλά δεν έχω ακούσει ποτέ καναρινάκι να πεθάνει επειδή το κράτησαν για πολύ ώρα στο χέρι τους.. Αλλά τα ακάρεα είναι όντως σπάνια...
Για το δεύτερο η αλήθεια είναι ότι είναι τόσο ευαίσθητα που δε ξέρουμε αν θα αντέξουν γιατί μπορεί μέσα σε λίγες ώρες να καταλήξουν.. ☹ Αν ο δικός σου όμως είναι ζωηρός και τρώει και πίνει μια χαρά θα τα πάει και θα γίνει καλά! 😉 Είμαι σίγουρη!

Ο γιατρός δεν σου είπε τι ασθένεια έχει; Κρύωμα; Πνευμονία; Τι ακριβώς;

Το Baytril ξέρω πως είναι πολύ ισχυρό φάρμακο... Σίγουρα θα του ρίξει λίγο το ανοσοποιητικό αλλά μετά το πέρας της θεραπείας θα του δώσεις βιταμίνες και προβιοτικό ώστε να επανέλθει! 😉 Τώρα που θα του δίνεις αντιβίωση ούτε μπάνιο ούτε φρούτα και λαχανικά που περιέχουν νερό..
 
Αυτό το Baytril ξέρει κανείς αν έχει παρενέργειες; Μπορεί να του κάνει κακό?
Είναι δυνατή αντιβίωση. Όταν χορηγείται για σωστό λόγο στη σωστή δοσολογία, συνήθως δεν δημιουργεί πρόβλημα το ίδιο το φάρμακο.
 
Back
Top