Γενικά Αρχισαμε να βέπουμε το φυλο μας - parrotlets

Argyrissym

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαρ 2015
Μηνύματα
64
Πόλη
Βόλος
εδω ειναι η τετραδα μας, τα 2 πρωτα πουλακια μας δειξανε το φυλο τους ειναι ενα κ ενα η θυληκη η τσαμπουκαλου που ειχε κανει και την ηρωικη της εξοδο 24 ημερων και ο φοβιτσιαρης μας τα αλλα 2 ειναι μωρα ακομα και ποιο ηρεμα θα ελεγα.
Α και κατι ακομα ο αρσενικος ( ο πατερας τους ) σημερα παρατηρησα οτι δεν ειχε το δαχτυλιδι του ( μεταλικο απο τον εκτροφεα μαυρο ) και σιγουρα δεν το εβγαλε για καμμια μικρουλα 😛 πως γινετε αυτο;
 

Συνημμένα

  • DSC_7033.webp
    DSC_7033.webp
    12,2 KB · Προβολές: 132
  • DSC_7037.webp
    DSC_7037.webp
    12,2 KB · Προβολές: 129
  • DSC_7038.webp
    DSC_7038.webp
    9,2 KB · Προβολές: 118
  • DSC_7041.webp
    DSC_7041.webp
    14,2 KB · Προβολές: 139
Φανταστικα πλασματακια! 👍 Ωστε κοριτσακι η ανταρτισα; :D

Δεν καταλαβα τι εγινε με το δαχυλιδι του πατερα. Ειχε και ξαφνικά σημερα δεν εχει;
 
Ειναι τοσο ομορφα! (δεν ξερω να ξεχωριζω φυλο αλλα δεν εχει σημασια!) Να σου ζησουν!
 
Ευχαριστω Μυρά. Ναι Ανέστη πουθενά το δαχτυλιδι παράξενο. Κορίτσι η αντάρτισσα και πολλές αρχηγικές τάσεις. Συνεχιζω να τα ταιζω Μερά παράμερα αφού οι γονεις κανουν καλη δουλεια αλλα τα παίρνουμε στα χέρια και τα χαιδευουμε καθέ μέρα. Ελπίζω να εξημερωθουν
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Κουκλάκια φτου φτου να σας ζήσουν!
Δεν θέλω να σας πικράνω αγόρια μου αλλά και στους ανθρώπους τα κοριτσάκια "ξεπετάγονται" πιο γρήγορα :)
 
Καλημέρα Αργύρη, Πολύ όμορφα, να τα χαίρεστε!
Κάνε τουλάχιστον ένα έστω "ψευτοτάϊσμα" καθημερινά συγκεκριμένη ώρα και όχι μέρα παρά μέρα.
θα βοηθήσει περισσότερο το δέσιμό σας και θα οικοδομηθεί ένα είδος "ρουτίνας" που πρέπει να υπάρχει.
Σε λίγες μέρες θα πρέπει να αρχίσετε τα "μαθήματα" να μάθουν να ανεβαίνουν στο χέρι.
Η αντάρτησα ανερχόμενο μέλος των πυρήνων της συννομοσίας της φωτιάς είμαι σίγουρος θα το καταφέρει πρώτη :)
Πολύ πολύ πολύ σημαντικό όταν αρχίσουν να δέχοντε με χαρά φαγητό απο τα χέρια σου να το συνδυάσεις με κάποιο συνθηματικό ήχο π.χ συνθηματικό χτύπημα (τακ τακ... Τακ) ενός κουταλιού σε ένα γυάλινο ποτήρι. (όταν έχω λίγο παραπάνω χρόνο θα σου εξηγήσω γιατί)
 
Καλημερα Tακη, η κοπελια ερχετε ηδη ο μικρος με το που τον αφηνεις ψαχνει τρυπα να κρυφτει κυριολεκτικα χεχεχε τα ποιο μικρα ειναι ποιο συγκαταβατικα. Εχω συγκεκριμενη ωρα που τα ταιζω, Αληθεια για επιβραβευση μετα τον 2ο μηνα τι να τους δινω;
 
Καλημερα Μαρια. Αυτο θα τους το βαζω και στην ταιστρα η μονο για επιβραβευση;
 
Είναι σε κλάρες, τώρα δεν έχω εδώ στην δουλειά φωτογραφία να σου βάλω, μπορείς να το κρεμάς και στο κλουβί αλλά επειδή αρέσει σε όλα τα πουλιά, μπορείς να το κρατήσεις για επιβράβευση και να μην το βάζεις στο κλουβί.

Α βρήκα, εδώ το έχω βάλει φωτογραφία Να αγοράσω cockatiel από μαγαζί ή εκτροφέα; .
 
Είναι πανέμορφααα! 🙄 Να τα χαίρεσαι! Φτου φτου φτου! Να υποθέσω θα τα κρατήσετε σωστά; 😉
 
Παιδια υπαρχι θεμα λειπουν φτερα απο το κεφαλι της μικρης. σας δειχνω και μια φωτο να δειτε να μου πειτε την γνωμη σας

Alicedros καλησπερα. τα 2 θα κρατησω δεν μπορω ολα αν και δεν θα ελεγα οχι να τ ανταλαξω με καποιο αλλο σε μπλε και να δωσουμε και κατι εξτρα
 

Συνημμένα

  • DSC_7047.webp
    DSC_7047.webp
    8,4 KB · Προβολές: 99
Νομίζω Αργύρη ότι φαίνεται να έχει καρφάκια και θα βγουν κι εκεί φτερά.
 
Σίγουρα, είναι μικρά ακόμα, μην ανησυχείς :)
 
Α και έφυγαν; Μήπως τα μαδάνε οι γονείς να ξαναγεννήσουν;
 
κιολας; τι να κανω να βγαλω την φωλια; να τα κανω κρυο μπανιο να ηρεμησουν; 😛 αν και χτες μαλωνανε συνεχεια
 
Ευχαριστω Sissy. Θα σε χρειαστω στο μελλον για πληροφοριες εκπαιδευσης να το ξερεις :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Back
Top