Διατροφή Ας γράψουμε εδώ τι τρώνε τα κοκατίλ μας

aggelos23

PB New Member
Εγγραφή
15 Απρ 2009
Μηνύματα
70
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας και πάλι, το κοκατίλ μου οΜαξ δεν τρώει σχεδόν τπτ. Μόνο σπόρους. Μπορούμε να γράψουμε εδώ τι τρώνε τα κοκατίλ μας. Νομίζω οτι αυτό θα μας βοηθήσει όλους. 😉
 
Βασικά τα κοκατίλ τρώνε σχεδόν τα πάντα. Τρώνε όλα τα φρούτα και τα λαχανικά αλλά απαγορεύεται η σοκολάτα, όλα τα γαλακτοκομικά, το αβοκάντο, το κρεμύδι, το σκόρδο και η πατάτα. Έχω την αίσθηση οτι μου διαφεύγουν κάποια αλλά θα συμπληρώσουν και οι άλλοι. Επίσης μπορούν να τρώνε απο όλα τα δημητριακά, λάδι, μέλι και αυγά.
Το θέμα δεν είναι τί μπορούν να φάνε, αλλά πώς μπορεί κάποιος να τα πείσει να δοκιμάσουν καινούρια πράγματα. Γενικώς δύσκολα μαθαίνουν να τρώνε καινούρια πράγματα αλλά με λίγο ξεγέλασμα και λίγο ανακάτεμα με πράγματα που τους αρέσουν κάτι γίνεται.
Και εγώ είμαι καινούρια φροντίστρια κοκατίλ. Σήμερα η Κίμπα δοκίμασε για πρώτη φορά μέλι, αφου το ανακάτεψα με κεχρι και ρύζι, που φυσικά τα τσάκισε!
 
Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας. Έχω μία απορία πού θα βρω κεχρί;
 
Άγγελε κεχρί μπορείς να βρεις σε pet shop ή να
προμηθευτείς μέσω κάποιου e-shop! 😉
 
Εγώ πάντως κεχρί, κελαηδίνη, καναβούρι και παπαγαλίνη μπορώ να βρω στο σούπερ-μάρκετ, στα ράφια με τις ζωοτροφές. Αλλιώς πουλάνε και με το κιλό και σε καταστήματα που πουλούν ζωοτροφές για ζώα εκροφής.
 
Εμενα η αδυναμια τους ειναι το αυγο. Τους αρεσει επισης και το μηλο λιγο το μαρουλι και λιγο το ρυζι.
 
Θα διαφονισω λιγο μαζι σου σε οτι εχει να κανει με το σκορδο την παπατα και τα γαλακτοκομικα.
Το σκορδο σε πουλια που ειναι μεγαλα σε ηλικια πιχνει την πιεσει, ειναι το Νο1 φυσικο αντιβακτιριδιακο για το οργανισμο το πουλιον μπορουμε να το δυνουμε και σε μορφη λαδιου.
Η πατατα μπορει να δοθει στους παπαγαλους κατα προτιμισει βρασμενει και οχι ομη για να εχει διασπστη το αμυλο και να μην πεση βαρει στα πουλια κανει πολυ καλο γιατι τουσ δινει ενεργεια ιδιετε σε μικρης ηλικιας παπαγαλους.
Τα γαλακτοκομικα καλο ειναι να αποφεγονται αλλα μπορουμε να δινουμε μια φορα την εβδομαδα ενα μικρο κοματακι κιτρινο τυρι chedar που ειναι χαληλο σε λακτοζη και δεν θα εχει προβλημα με τον προλοβο του, του προσφερει καθαρη προτενει που την εχει αναγγει σε μικρες ποσοτιτες.
Το μελη καλο ειναι να αποφευγετε γιατι ειναι πλουσιο σε ζαχαρα και εχη την δυνατοτιτα να αυξανουν τους μυκιτες στο προλοβο τον παπαγαλον.
Βασικά τα κοκατίλ τρώνε σχεδόν τα πάντα. Τρώνε όλα τα φρούτα και τα λαχανικά αλλά απαγορεύεται η σοκολάτα, όλα τα γαλακτοκομικά, το αβοκάντο, το κρεμύδι, το σκόρδο και η πατάτα. Έχω την αίσθηση οτι μου διαφεύγουν κάποια αλλά θα συμπληρώσουν και οι άλλοι. Επίσης μπορούν να τρώνε απο όλα τα δημητριακά, λάδι, μέλι και αυγά.
Το θέμα δεν είναι τί μπορούν να φάνε, αλλά πώς μπορεί κάποιος να τα πείσει να δοκιμάσουν καινούρια πράγματα. Γενικώς δύσκολα μαθαίνουν να τρώνε καινούρια πράγματα αλλά με λίγο ξεγέλασμα και λίγο ανακάτεμα με πράγματα που τους αρέσουν κάτι γίνεται.
Και εγώ είμαι καινούρια φροντίστρια κοκατίλ. Σήμερα η Κίμπα δοκίμασε για πρώτη φορά μέλι, αφου το ανακάτεψα με κεχρι και ρύζι, που φυσικά τα τσάκισε!
 
nicola. συμφωνώ με αυτά που λες, όμως, ιδιαίτερα για τα γαλακτοκομικά και την πατάτα, ούτε εγώ ως πρωτάρα θα το δοκίμαζα, αλλά ούτε και θα τα πρότεινα σε κανέναν άλλο πρωτάρη. Άλλωστε υπάρχουν πάρα πολλές εναλλακτικές που μπορούμε με απόλυτη ασφάλεια στα πουλιά, όπως το αυγό, το ρύζι, και ξηρούς καρπούς.
 
Μα για τα γαλακτοκομικα δεν ειπα να δυνουμε μηλισα για σιγγεκριμενο ειδος που μπορουμε να δινουμε οσο για την παπατα 1 φορα το ακουω αφτο η πατατα οταν βραζετε δεν εχει προβλημα.
Δεν την δυνουμε με το φλουδι την καθαριζουμε
Εχεις διαβασει εσυ καπου οτι η παπατα ειναι επικυνδινει;
 
Ξέρω οτι η πατάτα μπορεί να αποδειχθεί τοξική για όλα τα μικρά κατοικίδια ζώα. Δεν ξέρω αν βρασμένη είναι ασφαλής αλλά εγώ δεν το διακινδυνεύω, εφόσον υπάρχουν ένα σωρρό άλλες τροφές που είναι ισάξιες σε διατροφική αξία.
 
Αλλο ειναι να ξερεις και αλλο να το εχεις διαβασει σε ροταω (οχι επιθετικα) γιατι 1 φορα το ακουω αφτο οπου και να μπεις η παπατα ειναι παντα στης προτιμισεις τον παπαγαλον και χορης καπιο προβλημα.
Στο λεω γιατι εγω δινω και σε μωρα.
 
Έγω έχω διαβάσει ότι μπορούν να τρώνε γλυκοπατάτα σε μικρή ποσότητα
 
Μπορείτε να μου πείτε αν η τροφή Trill για παπαγάλους είναι καλή και κάτι άλλο το ρύζι τους το δίνουμε βρασμένο ή ομό
 
Μπορείτε να μου πείτε αν η τροφή Trill για παπαγάλους είναι καλή και κάτι άλλο το ρύζι τους το δίνουμε βρασμένο ή ομό

Δεν ξερω για την τροφη που λες αλλα μπορω να σε βοηθησω για το ρυζι. Θα το βρασεις με σκετο νερο χωρις αλλατι χωρις λαδι χωρις τιποτα.Βρασε το και δωστο τους.Αν θες βαλε και λιγο αρακα μεσα.
 
Έγω έχω διαβάσει ότι μπορούν να τρώνε γλυκοπατάτα σε μικρή ποσότητα

Η γλυκοπατάτα είναι πλούσια σε βήτα καρωτίνη (η ποικιλία με πορτοκαλί - κόκκινο χρώμα), περιέχουν βιταμίνη B6, C, E, κάλιο και φυσικά άμυλο. Περιέχει όμως και αρκετά σάκχαρα, για αυτό το λόγο δίνεται σε μικρές ποσότητες. Θα ήθελα να σταθώ στο παραπάνω μύνημα περι πατάτας και γαλοκτομικών προιόντων. Η πατάτα αν δεν υποστεί σε θερμική επεξεργασία (βράσιμο, τηγάνισμα κτλ) παράγει μια τοξική άμυνα στην σολανίνη που υπάρχει στον φλοιό της και κάτω απο αυτόν και όχι στο εσωτερικό της. Με την θερμική επεξεργασία η τοξίνη χάνεται απο τις ουσίες της. Δεν προκαλεί θανάτωση, αλλά παραισθήσεις, ιλίγγους, διάροια, και εμετό. Τα γαλακτοκομικά προιόντα είναι σχεδόν άχρηστα για τα πτηνά μιας και δεν μπορούν να μεταβολίσουν την λακτόζη. Τα κίτρινα τυριά κτλ δίνοντε σαν μια έξτρα λιχουδιά, μιας και δεν προσφέρει απολύτως τίποτα.
 
εμενα το παπαγαλακι μου(cockatiel) γουσταρει παρα πολυ ανανα φραουλες αυγο και λιγο πορτοκαλι! Και εγω πιστευω οτι δεν τους κανει και πολυ καλο το μελι!
 
Back
Top