Ασθένειες Ασθένεια αναπνευστικού;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Bob+Fatme
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Bob+Fatme

PB New Member
Εγγραφή
25 Ιαν 2018
Μηνύματα
78
Καλημέρα σας!

Είμαι ο Θανάσης κι έχω δύο καναρίνια τον Μπομπ και τη Φατμέ. Δεν γνωρίζω τι ράτσες είναι ακριβώς, ούτε την ηλικία τους.

Τον Μπομπ (ο σκουφάτος) τον έχω περίπου 3-4 μήνες. Κελαηδούσε πάντα αρκετά, δυνατά και με καθαρά γυρίσματα.

Την Φατμέ την έχω περίπου 1 μήνα. Από το πρώτο βράδυ παρατήρησα ότι καθώς κοιμάται κουνάει την ουρά της. Επίσης το πρώτο βράδυ ακουγόταν πολύ έντονα θόρυβοι από το ράμφος της. Σαν να το ανοιγόκλεινε, σαν ένα κλακ, κνακ, κάτι τέτοιο, για αρκετή ώρα. Το απέδωσα στο στρες της μεταφοράς και συνέχισα να το παρακολουθώ. Δεν το κάνει όλα τα βράδια, αλλά 1 φορά τη βδομάδα θα την ακούω να το κάνει στον ύπνο της. Επίσης συχνά ανοιγωκλείνει το στόμα της. Πέραν αυτού όμως συμπεριφερόταν αρκετά ζωηρά, άρχισε να κάνει και τη φωλιά της. Πλησιάζει συχνά τον Μπομπ, ο οποίος ή την αγνοεί ή τη διώχνει.

Εδώ και κάτι μέρες ο Μπομπ σταμάτησε να τραγουδά. Ξεκινάει πού και πού δειλά, αλλά το κόβει μετά απο 3-5 δεύτερα. Το τραγούδι είναι επίσης πολύ χαμηλόφωνο πλέον και χωρίς τα γνωστά γυρίσματα.

Πέραν αυτού, σήμερα που έχω την ώρα να ασχοληθώ λίγο περισσότερο μαζί τους, δε μου φαίνονται και πολύ ζωηρά. Σε μία ειδική κατασκευή που τους έχω για να πετάν ελεύθερα, με το ζόρι μπαίνουν. Ενώ ο Μπομπ ιδιαίτερα ξετρελένεται συνήθως να μπαίνει και να πετάει.

Κατά τα άλλα τρώνε κανονικά.

Έχετε κάποια ιδέα;

ΥΓ: Για ανέβασμα βίντεο τι περιορισμός υπάρχει;
 

Συνημμένα

  • 20180202_125043_crop_259x325.webp
    20180202_125043_crop_259x325.webp
    8,7 KB · Προβολές: 43
  • 20180202_125034_crop_305x363.webp
    20180202_125034_crop_305x363.webp
    14,5 KB · Προβολές: 44
  • 20180202_125158_crop_266x340.webp
    20180202_125158_crop_266x340.webp
    14,1 KB · Προβολές: 39
  • 20180202_125204_crop_338x398.webp
    20180202_125204_crop_338x398.webp
    20 KB · Προβολές: 38
  • 20180202_125203_crop_363x368.webp
    20180202_125203_crop_363x368.webp
    18,9 KB · Προβολές: 42
Καλώς ήρθες και να χαίρεσαι το ζευγαράκι σου!
Κι εγώ που δεν ασχολούμαι με τα καναρίνια, βλέπω αρκετά λαθάκια, με κυριότερο το είδος της φωλιάς που έχεις βάλει.
Αυτή είναι για παραδείσια. Ένα θηλυκό καναρίνι, δεν υπάρχει περίπτωση να χτίσει αυτή την φωλιά. Πρέπει να προμηθευτείς κανονική φωλιά.
Επίσης αυτό το στικ που κρέμεται δεν είναι ιδιαίτερα καλό για την υγεία τους, άσκοπες θερμίδες και ύποπτοι σπόροι.
Ο αρσενικός δεν κελαηδάει από την στιγμή που θα ενωθεί με θηλυκό αφού το τραγούδι έχει αυτό τον στόχο.
Οι προϋποθέσεις μιας σωστής αναπαραγωγικής διαδικασίας, περιγράφονται εδώ
https://community.petbirds.gr/threads/Η-αναπαραγωγή-των-καναρινιών.29538/.
Πες μας σε τι χώρο τα έχεις εσωτερικό ή εξωτερικό και περίμενε τους έμπειρους περί τα καναρίνια, να σου λύσουν περισσότερες απορίες.
 
καθώς κοιμάται κουνάει την ουρά της
Επίσης το πρώτο βράδυ ακουγόταν πολύ έντονα θόρυβοι από το ράμφος της
Επίσης συχνά ανοιγωκλείνει το στόμα της.
δε μου φαίνονται και πολύ ζωηρά.
Όλα όσα αναφέρεις είναι ενδείξεις κάποιας ασθένειας που ίσως να αφορά το αναπνευστικό.
Υπάρχει δυνατότητα να βρεις βοήθεια από κάποιο ειδικό όσο το πρόβλημα δείχνει μικρό?

Εδώ και κάτι μέρες ο Μπομπ σταμάτησε να τραγουδά.
Ξεκινάει πού και πού δειλά, αλλά το κόβει μετά απο 3-5 δεύτερα. Το τραγούδι είναι επίσης πολύ χαμηλόφωνο πλέον και χωρίς τα γνωστά γυρίσματα.
Το τραγούδι είναι το όπλο των αρσενικών για να προσελκύσουν τα θηλυκά προκειμένου να ζευγαρώσουν
Από την ώρα που κατακτήθηκε ο στόχος το τραγούδι περνά σε δεύτερη μοίρα, συνήθως περιορίζεται σε μικρά ωδικά διαλείμματα επίδειξης κυρίως προς το θηλυκό και αυτό είναι όλο.
Τραγούδι μπορεί να ακούσουμε όσο διάστημα η μητέρα κλωσά τα αυγά στη φωλιά.
Όταν έχουμε ζευγαρωμένα πουλιά και ειδικά όταν υπάρχουν μωρά.. Ο αρσενικός ούτε που ακούγεται.
Αν κελαηδάει πολύ με μικρά μέσα στη φωλιά τότε πρέπει να ανησυχούμε... Δεν είναι "καλός" πατέρας και δεν ταΐζει όσο πρέπει..
 
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Προτιμώ να τα έχω έξω. Αυτήν την εποχή το βράδυ δεν πέφτει κάτω από τους 10 βαθμούς Κελσίου και την ημέρα είμαστε συνήθως γύρω στους 20. Όταν βρέξει βέβαια θα τα βάλω μέσα στους 15-23 βαθμούς.

Έχω βάλει πρόσφατα και δεύτερη φωλιά μέσα, το πλαστικό το ημισφαίριο για να δω ποια θα προτιμήσει.

Τα στικ και που τους τα βάζω, ούτε που τα αγγίζουν! Ενω ξέρω το ζευγάρι ενός συναδέλφου τα τιμάει ιδιαιτέρως.

Κι εμένα για ασθένεια μου κάνουν όλα αυτά. Επίσης με ανησυχεί το γεγονός ότι άρχισε και ο Μπομπ να ανοιγοκλείνει το ράμφος του χωρίς εμφανή λόγο. Και μάλιστα το άνοιγμά του 1-2 φορές ήταν ιδιαίτερα μεγάλο και με τρόμαξε κάπως.

Το να τα πάω σε κάποιον ειδικό πτηνίατρο είναι κάπως δύσκολο ενδεχομένως. Μπορώ κατά κανόνα να εφοδιαστώ σε φαρμακείο και να τους κάνω μόνος μου κάποια θεραπεία;
 
Το να τα πάω σε κάποιον ειδικό πτηνίατρο είναι κάπως δύσκολο ενδεχομένως.
Αν ξέραμε τον τόπο διαμονής σου ίσως αυτό να μην ήταν πρόβλημα.
 
Αν ξέραμε τον τόπο διαμονής σου ίσως αυτό να μην ήταν πρόβλημα.

Τελ Αβίβ. Νομίζω συνεχίζει να είναι πρόβλημα όμως :) Γι αυτό είπα οτι ενδεχομένως να είναι δύσκολο. Απλός κτηνίατρος δεν θα ήταν πρόβλημα, αλλά κτηνίατρος που να έχει ασχοληθεί με μικρά πουλιά... Αλλάζει το θέμα. Και επειδή δεν μιλάω τη γλώσσα δεν μπορώ να κινηθώ με τον τρόπο που θα ήθελα. Έχω ζητήσει πληροφορίες εδώ από ντόπιους, αλλά προς το παρών δεν έχω κάτι χρήσιμο ακόμη, φαίνεται ότι τα καναρίνια δεν είναι και πολύ συνηθησμένα εδώ. Είμαι σε αναμονή πάντως. Απλά ως τότε είπα μήπως κάποιος εδώ έχει καμία καλή συμβουλή.
 
Έχεις δίκιο...
Όντως είναι θέμα και η γλώσσα και η απόσταση.
Κάνε τότε ένα κόπο και προσπάθησε με βρεγμένα ελαφρώς τα φτερά να ανεβάσεις μερικές φωτογραφίες κοιλιάς, στήθους και περιττωμάτων όπως αυτές στο άλμπουμ μήπως και μπορέσει κάποιος να βοηθήσει.. έστω κι έτσι.
https://community.petbirds.gr/threads/Φωτογραφίες-κοιλιάς-και-περιττωμάτων-πουλιού.41907/
 
Κι εμένα για ασθένεια μου κάνουν όλα αυτά.
Εφόσον έχεις τα δείγματα ότι τα πουλιά δεν είναι υγιή δεν καταλαβαίνω το λόγο που τοποθετείς φωλιές και τα ωθείς σε αναπαραγωγή.
Αφαίρεσε προς το παρόν τις φωλιές.
Το καλύτερο είναι να δει τα καναρίνια κάποιος γιατρός, αλλά αφού κάτι τέτοιο είναι ιδιαίτερα δύσκολο ανέβασε φωτογραφίες της κοιλιάς και των κουτσουλιών όπως σου είπε και ο κύριος Γιάννης, μήπως μπορέσει κάποιος να σε βοηθήσει.
Εύχομαι περαστικά.
 
Εδώ και κάτι μέρες ο Μπομπ σταμάτησε να τραγουδά.
Μήπως η Φατμέ είναι από την Ιερουσαλήμ και με τις πρόσφατες δηλώσεις το παίζει πρωτευουσιάνα
και ο όμορφος Μπομπ έχει μουγκαθεί με αυτά που ακούει; Για ψαχτώ λίγο αλλά εάν αυτό δεν ισχύει καλό είναι να
χωρίσεις τα πουλιά προς το πάρων βγάζοντας τις φωλιές και να κρατήσεις μακριά το ένα από το άλλο
μέχρι να δεις πως θα αντιμετωπίσεις το πρόβλημα με την Φατμέ.
Καλός ήρθες Θανάση.
 
Στην πραγματικότητα θα έπρεπε να εχεις κρατήσει το θηλυκό χωριστά σε καραντίνα για 40 ημερες, ώστε να διαπιστώσεις οτι ειναι υγιές πριν να έρθει σε επαφή με τον αρσενικό. Στο λέω γνωρίζοντας βέβαια οτι στη φάση αυτη δεν εχει νόημα, αλλά για να το εχεις υπόψη σου στο μέλλον.
Βάλε φωτογραφίες που σου είπε ο Γιαννης, κι εντόπισε γιατρό και συννενοησου μαζί του στα Αγγλικά ή έστω να σου γραψει κάποιο φαρμακο.
Αν δεν υπαρχει πράγματι ειδικευμένος σε πτηνά γιατρός, τοτε στην τελική θα πρεπει να επιλέξεις να δώσεις ο ίδιος κάποιο φάρμακο, αναλαμβάνοντας όμως και την ευθύνη, και δίνοντας το στα τυφλά, το οποίο ενέχει σοβαρούς κινδύνους για τα πουλιά σου. Μία άλλη πρακτική που θα μπορούσες να επιλέξεις ειναι να ρωτήσεις τον εκτροφέα που σου έδωσε κάποιο απο τα δυο πτηνά, ειδικά στην περίπτωση που δεν βρίσκεις γιατρό.
Τέλος, αν όλα αποτύχουν και βλέπεις οτι τα πουλιά ειναι άρρωστα και η καταστασή τους διαρκώς χειροτερεύει, θα μπορούσες να δώσεις αντιβίωση ευρέος φάσματος όπως η aviomysin και να παρακολουθήσεις την εξέλιξη κάνοντας την προσευχή σου να πάνε όλα καλά.
Φωλιά, Στικ το ακουμπούν ή όχι, κούνια, βγάλε τα απο το κλουβί. Χώρισε και τα πουλιά σε διαφορετικούς χώρους, βάλε και κόκκαλο σουπιας και στα δυο.
Προσπάθησε λοιπόν έντονα να βρεις γιατρό.
 
Κοίταξε εδώ veterinary doctor birds tel aviv, υπαρχει ακόμα και wildlife hospital που ξεκίνησε τράπεζα αίματος για μεταναστευτικά πουλιά.
Sorry, επειδή το μηνυμα το έχω γραψει 3 φορες και δεν μου επικολλάται η αναζήτηση, βάλε τα παραπάνω στο Google και θα σε βγάλει σε πληροφορίες.
 
Μήπως η Φατμέ είναι από την Ιερουσαλήμ και με τις πρόσφατες δηλώσεις το παίζει πρωτευουσιάνα
και ο όμορφος Μπομπ έχει μουγκαθεί με αυτά που ακούει;

Αυτό με έκανε να γελάσω! Ο Μπομπ είναι από την παλαιστινιακή ζώνη της Χεβρώνας. Η Φατμέ από το παλαιστινιακό ήμισυ της Μπαρτα'ά, μια κομώπολη στα βόρεια της Παλαιστίνης, της οποίας το μισό μέρος είναι σε ισραηλινό έδαφος. Οπότε την Ιερουσαλήμ την αποκλείουμε σαν αίτιo :)

Πάντως η συνεννόηση στην Παλαιστίνη είναι ακόμη πιο δύσκολη από ότι στο Ισραήλ. Και γι αυτό δεν μπορώ να επικοινώνησω με τους εκτροφείς. Με το ζόρι συνεννοηθήκαμε για το αρσενικό/θυληκό και για την τιμή.

Ο Μπομπ ήταν σε ωραίο, καθαρό και προσεγμένο περιβάλλον. Η Φατμέ όχι και τόσο. Βρισκόταν στο ίδιο κλουβί με 5-6 αλλά θυληκά και καμιά δεκαριά ορτύκια. Σε άλλο κλουβί ο εκτροφέας κρατούσε 2 λαγούς με 5-6 κότες μαζί... Βασικά αυτό ήταν το λάθος. Δεν έπρεπε να παρασυρθώ και θα ήταν καλύτερα να μην την έκανα την αγορά. Απλά έχω ιδιαίτερη αδυναμία στον Μπομπ και ήθελα να του βρω παρέα.

Την καραντίνα τη σκέφτηκα κι εγώ, αλλά ήταν ήδη αργά τότε. Ίσως και να μην ήταν βέβαια.

Γκούγκλαρα και ενημερώθηκα λίγο και από αγγλόφωνες πηγές και υποψιάζομαι τα air sac mites, τα όποια είναι παράσιτα του αναπνευστικού αλλά και του φτερώματος. Μου ταιριάζουν πολλά απο τα συμπτώματα αλλά και του ιστορικού.

Βρήκα και κτηνίατρο στο ενδομεταξύ και θα τα πάω αύριο μετά τη δουλειά. Ίσως να επιβεβαιώσει την υποψία μου. Μπορεί να είναι και βακτηριδιακό βέβαια ή κάποια ίωση.

Επίσης, ευχαριστώ ianos για τις πηγές. Εκεί βρήκα και κάποιους άλλους κτηνίατρους στα περίχωρα, στους οποίους θα απευθυνθώ αν με αυτόν που μου προτείνανε δεν τα βγάλω πέρα.

Προς το παρόν τα στικ τα πέταξα, τις φωλιές τις έβγαλα. Οι κούνιες όμως σε τι πειράζουν; Ιδιαίτερα ο Μπομπ τις χρησιμοποιεί πολύ. Τις έβγαλα κι αυτές αλλά δεν καταλαβαίνω το λόγο. Μήπως για μη κουράζονται;

Οι κουτσουλιές τους δεν έχουν κάτι το ύποπτο πάντως. Όπως ήταν του Μπομπ πριν την άφιξη της Φατμέ, έτσι είναι και των δύο τώρα. Διαφέρουν μόνο όταν τρώνε κάτι πράσινο.

Σήμερα αποφάσισαν και τα δύο να κάνουν ελεύθερη πτήση και δε θέλω να τα στρεσάρω με τις φωτογραφίες. Και γενικά είναι αρκετά ζωηρά πάλι, πράγμα που ταιριάζει και με τα συμπτώματα των air sac mites. Άλλωστε θα στρεσαριστούν αρκετά αύριο στον κτηνίατρο. Και έτσι επίσης λέω να μην τα χωρίσω σήμερα τουλάχιστον.

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και θα ενημερώσω σύντομα ελπίζω με νέα από τον κτηνίατρο.
 

Συνημμένα

  • 20180203_100932-690x388.webp
    20180203_100932-690x388.webp
    81,9 KB · Προβολές: 40
Οι κούνιες όμως σε τι πειράζουν;
συνήθως οι κούνιες περιορίζουν τον χώρο πτήσης των πουλιών. Απ'ότι βλέπω όμως εσύ έχεις και ωραία μεγάλη κλούβα να πετάνε, οπότε μπορείς να την αφήσεις, αφού αρέσει και στον Μπόμπ.
καλά αποτελέσματα να έχετε και περαστικά !
τα πουλάκια πάντως είναι κουκλάκια! Να τα χαίρεσαι!
 
Λοιπόν, πρώτη φορά πήγα σε κτηνίατρο. Έγινε κι αυτό...

Η κτηνίατρος τα έδωσε από μία σταγόνα ivomec στο σβέρκο για τα mites/ακάρεα. Δεν μπορεί να γίνει διάγνωση σε αυτό, αλλά το κάνει πάντα αν δεν ξέρει την προέλευση, λέει.

Επίσης πήρε αίμα από τη Φατμέ γιατί υποψιάζεται κλαμύδια. Εγώ πάλι σε άλλα μέρη τα ξέρω τα κλαμύδια αλλά τέλος πάντων, πρέπει να ψάξω μήπως και βρω κι εδώ κάποιο άρθρο. Πιθανή μεταφορά μέσω περιστεριού (ο εκτροφέας της Φατμέ είχε και περιστέρια). Δεν ήθελε να μας δώσει αντιβίωση ευρέως φάσματος πάντως γιατί είναι εναντίον των αντιβιώσεων, λέει.

Ο Μπομπ ζυγίζει 21 και η Φατμέ 19 γραμμάρια, πράγμα που της φάνηκε ότι είναι σχετικά λίγο. Επίσης τους έκοψε τα νύχια.

Τώρα, θα δούμε αν η ουρά της Φατμέ σταματίσει να παλαντζάρει τις επόμενες μέρες και αν ο Μπομπ αρχίσει να τραγουδάει με γεμάτη φωνή. Σε 10 μέρες που θα έχουμε και τα αποτελέσματα από το εργαστήριο θα αποφασίσουμε αν συνεχίσουμε άλλες δύο φορές το ivomec (που καλό θα ήταν, λέει) και αν αρχίσουμε αγωγή για κλαμύδια (μέσω νερού για 45 ημέρες) ή όχι.

Ήταν αρκετό στρες και για τα δύο πάντως.

Η επίσκεψη η καθεαυτού μου κόστισε 42 Ευρώ. Το τεστ κλαμυδίων 78 Ευρώ. Πολλά μου φαίνονται και τα δύο για να πώ τη μαύρη μου αλήθεια. Αλλά επίσης, να μη σας το κρύψω κι αυτό, το να λες σε περίπου 5-6 Ισραηλινούς ότι το καναρίνι λέγεται Φατμέ... ε, να βλέπεις τα πρόσωπά τους... είναι κάπως ανεκτίμητο :)

Επείδη εγώ όλα αυτά τα έκανα πρώτη φορά, σε οποιαδήποτε χώρα, αν έχετε να μου κάνετε κάποιο σχόλιο, ευχαρίστως.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Επείδη εγώ όλα αυτά τα έκανα πρώτη φορά, σε οποιαδήποτε χώρα, αν έχετε να μου κάνετε κάποιο σχόλιο, ευχαρίστως.
Δεν ξέρω αν θα γίνουν καλά τα καναρίνια σου.
Θέλω όμως και το εύχομαι ολόψυχα να γίνουν, γιατί σίγουρα εσύ απέδειξες πως τ' αγαπάς...
Όχι τόσο με τα χρήματα... (όντως είναι πολλά) αλλά κυρίως γιατί δε δίστασες να τα δώσεις στην προσπάθεια να γίνουν καλά. Ίσως άλλοι να το σκεφτόταν διπλά... ειδικά τις εξετάσεις για τα χλαμύδια.
 
Πολύ καλά έκανες και τα πήγες στη γιατρό. Μικροσκοπική εξέταση κοπράνων δεν έκανε;
Όσον αφορά στα χρήματα... Να υποθέσω ότι προφανώς και θα εξαρτώνται και από τον μέσο μισθό της χώρας;
Τα χλαμύδια κολλούν και στους ανθρωπους έχε στα υπόψη σου, οποτε για καλό και για κακό, οποτε ασχολείσαι με τα πουλιά, πλένε και τα χέρια σου.
 
Δεν ξέρω αν θα γίνουν καλά τα καναρίνια σου.
Θέλω όμως και το εύχομαι ολόψυχα να γίνουν
Ευχαριστώ misalouris, να είσαι καλά.

Μικροσκοπική εξέταση κοπράνων δεν έκανε;
Δεν έκανε. Ούτε επιφανειακά δεν την είδα να τα εξέτασε. Γενικά μου φάνηκε ότι ναι μεν το κατείχε το αντικείμενο αλλά ότι κάποια πράγματα ίσως και να τα έκανε πρώτη φορά σε καναρίνια. Στη ζυγαριά για παράδειγμα έκανε πολύ ώρα για να βγάλει νούμερο, σα να μην την είχε σίγουρη διαδικασία με την οποία θα τα ζύγιζε. Στη Φατμέ έκανε 5 λεπτά, στον Μπομπ 10 δευτερόλεπτα.

Όσον αφορά στα χρήματα... Να υποθέσω ότι προφανώς και θα εξαρτώνται και από τον μέσο μισθό της χώρας;
Όλα είναι εδώ αρκετά πιο ακριβά. Όχι όμως ότι συνδέονται κάπως με το μέσο μισθό της χώρας. Είναι φανταστικές τιμές γενικότερα και σπάνια αντικατοπτρίζουν την παρεχόμενη υπηρεσία. Αλλά εντάξει, η κλινική είχε δύο κυρίες στην υποδοχή, ο κάθε γιατρός είχε από 1-2 βοηθούς. Από τη μία κάπως πρέπει να πληρωθούν κι αυτοί, από την άλλη όχι ότι παράγουν και πολύ έργο ο καθένας τους.
Αντί 42 η επίσκεψη και 78 η εξέταση, μία λογική τιμή (και για τις δύο πλευρές) θα ήταν ακριβώς στα μισά, μήν πω και λιγότερο. Δεν ξέρω βέβαια πόσο θα έπαιρνε ένα κτηνίατρος στην Ελλάδα.

Τα χλαμύδια κολλούν και στους ανθρωπους έχε στα υπόψη σου
Μου το είπε κι αυτό και με ανησύχησε μία παραπάνω. Μετά το μάζεψε κάπως και μου είπε ότι σε υγιή οργανισμό δε θά πρεπε να προκαλέσει κάτι παραπάμω από ελαφριά συμπτώματα κρυολογήματος. Τες παν, αν η εξέταση της Φατμέ είναι θετική, θα κάνω κι εγώ ένα τεστ καλού κακού.

για καλό και για κακό, οποτε ασχολείσαι με τα πουλιά, πλένε και τα χέρια σου.
Το έκανα πάντα αυτό. Αλλά αν κατάλαβα σωστά από μόνο του δε βοηθάει οπωσδήποτε. Αν τα κόπρανα έχουν χλαμύδια, με τα φτερουγίσματα μέσα στο κλουβί ή την κλούβα, μεταφέρονται πολύ εύκολα και στη γύρω περιοχή και τα εισπνέεις άνετα. Ένας τρόπος φύλαξης μου είπε (αν το κλουβί είναι έξω) είναι να το σκεπάσεις από πάνω, ώστε τα καναρίνια να μην μπορούν καν να κολλήσουν από κουτσουλιά περιστεριού (και στο Τελ Αβίβ έχει αρκετά περιστέρια).
 
Σας βρίσκω υπερβολικούς. 🙂
Μπορεί και να είμαστε, όμως δεν θεωρώ ότι υπάρχει πρόβλημα να ακολουθήσει ο φίλος μας κάποια μορφή υγιεινής όπως να φοράει γάντια όταν καθαρίζει, άντε και μασκούλα δεν θα ήταν άσχημα 😛 και όποιος φυλάει τα ρούχα του έχει τα μισά, και ειλικρινά προτιμώ να προλαμβάνω παρά να τρέχω και να μη σώνω. ☹
 
Back
Top