Ασθένειες Ασθένεια αναπνευστικού;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Bob+Fatme
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
και όποιος φυλάει τα ρούχα του έχει τα μισά, και ειλικρινά προτιμώ να προλαμβάνω παρά να τρέχω και να μη σώνω. ☹

Τη συγκεκριμένη έκφραση την ακούω καθημερινά από άτομα τα οποία παρακολουθουμε και μπορώ εύκολα να σου εξηγήσω γιατί είναι αδιέξοδη.

Τεσπα, ας μη χαλάμε το θεμα του φίλου.
 
Πατρίκιε, άνοιξε μια νέα συζήτηση αν σε απασχολεί το θέμα.

Όχι ρε συ, απλά αυτό που ήθελα να πω είναι ότι τα χόμπι υπάρχουν για να μας χαλαρωνουν από την καθημερινότητα και όχι για να μας προσθέτουν περισσότερα άγχη και τρεχάματα.

Από'κει και πέρα ο καθένας κανει ότι νομίζει.
 
Λοιπόν, με πήρε τηλέφωνο η κτηνίατρος και τελικά δεν έχουμε χλαμύδια! Πρέπει να είχαμε ακάρεα όμως, γιατί μετά την εφαρμογή με το ivomec άρχισε ο Μπομπ το έντονο κελάηδημα, με τα γυρίσματα με τρανταχτή φωνή, με όλα. Η Φατμέ κάνει μεν ακόμα κάποιους θορύβους το βράδυ, αλλά καμία σχέση με πρίν. Επίσης, κουνάει την ουρά της ακόμη στον ύπνο, αλλά σε πολύ μικρότερο βαθμό. Αυτές οι αλλαγές μου χτύπησαν ήδη στο μάτι από τη δεύτερη μέρα μετά την εφαρμογή.

Και τα στόματα τα ανοιγοκλείνουν πλέον μόνο για να απειλήσει ο ένας τον άλλον. Άρχισε και η Φατμέ τώρα πια τα τσαμπουκαλίκια... Τον απειλεί τώρα και αυτή.

Λοιπόν, αυτή η εφαρμογή του ivomec πρέπει να επαναληφθεί με διαφορά ενός μήνα αν θυμάμαι καλά, άλλες δύο φορές στο σύνολο. Να πω τη μαύρη μου αλήθεια, προτιμώ να μην ξοδεύψω εκ νέου 2 * 42 ευρώ. Μπορώ να εφαρμόσω κάποιο άλλο φάρμακο αντί αυτού (μου έχουν βρει ένα σε σπρέι, λεπτομέρειες δεν έχω ακόμα), επάνω στο σβέρκο τους πάλι;

Επίσης η γιατρός μου είπε να δοκιμάσω αν θέλω να τους δώσω ένα μέρος της τροφής τους σε πέλετς. Μάλλον επειδή τα είδε αδύνατα όταν τα ζύγισε. Τη γνώμη έχετε λοιπόν για τα πέλετς;
 
Τη γνώμη έχετε λοιπόν για τα πέλετς;
Εφ' όσον όλοι αναρρωτιόμαστε αν η διατροφή που παρέχουμε στα πτηνά μας είναι ολοκληρωμένη, η καθημερινή συμπληρωματική διατροφή με πέλετς είναι μια καλή λύση, σε ποσοστό όχι πάνω από 30%. Εννοείται παρέχουμε πάντα ένα καλό βασικό μείγμα σπόρων, χορταρικά, λαχανικά και ενίοτε φρούτα.
Ρίξε μια ματιά εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Χρειάζονται-συμπληρώματα-διατροφής-τα-κατοικίδια-πτηνά.44127/.
Για το φάρμακο δεν ξέρω να σε συμβουλεύσω. Προσωπικά μία ακόμα φορά θα επισκεπτόμουν τον γιατρό αφού οι ενέργειές του αποδείχθηκαν επωφελείς και θα έθετα και το θέμα του κόστους παράλληλα με το ενδιαφέρον μου να έχω μια σωστή περίθαλψη για την εκτροφή μου που έχει ορίζοντα αύξησης του πλήθους της.
 
Back
Top