Φροντίδα Ασφαλή και τοξικά ξύλα για πατήθρες και παιχνίδια

Μία λίστα από ασφαλή και τοξικά ξύλα για να ξέρουμε ποια να χρησιμοποιήσουμε και ποια όχι στην κατασκευή πατήθρων αλλά και παιχνιδιών για τα πτηνά μας.

Συλλογή και χρήση των ξύλων​

Τα ξύλα όπως έχει αναφερθεί κατά καιρούς στο φόρουμ, δεν πρέπει να μαζεύονται από πολυσύχναστους δρόμους, καθώς και από μέρη που γίνονται ψεκασμοί.

Τα ξύλα θα πρέπει να τοποθετούνται αυτούσια στο κλουβί με σχολαστικό καθαρισμό, (ξύδι και νερό), καθώς και να κόβονται την κατάλληλη για το ξύλο εποχή. Η κάθε εποχή αλλάζει σύμφωνα με το δέντρο και ποτέ δεν είναι η ίδια. Με αυτό επιτυγχάνεται η μακροζωία του ξύλου, χωρίς ανθρώπινες επεμβάσεις.

Δεν χρησιμοποιούμε ξύλα με βερνίκια, συντηρητικά, εμποτιστικά, μυοκτόνα, σε περίπτωση που το πουλί έρχεται σε άμεση επαφή με αυτά, ένας σωστός και συχνός καθαρισμός όπως, και ένα ψέκασμα με κάποιο ασφαλές προϊόν για εξωπαράσιτα, είναι αρκετός.

Δεν χρησιμοποιούμε ξύλα περασμένα με penidroll ή πετρέλαια.

Υπάρχουν ξύλα με τοξίνες από αρκετά δέντρα και συγκεκριμένα στον εξωτερικό τους φλοιό. Καλό θα είναι αυτά τα ξύλα να μην τοποθετούνται στο κλουβί, ακόμα και αν έχουν υποστεί αφαίρεση του φλοιού.

Ο μόνος τρόπος για τοποθέτησή τους είναι να μπουν σε αποξηραντή (μηχανικό) για την αφαίρεση της υγρασίας, κάτι που βέβαια είναι αρκετά πολυέξοδο και καθόλου σίγουρο για τον μηδενισμό της υγρασίας, μιας και η υγρασία στον αποξηραντή μπορεί να παραμείνει στο 1-2%.

Ακολουθεί η λίστα:

Ασφαλή ξύλα για πουλιά​

  • Αγιούς
  • Αγριόπευκο
  • Ακακία
  • Αμπούρα
  • Ασπρόξυλο
  • Αχλαδιά
  • Δρυς
  • Έλατο
  • Ελιά
  • Ευκάλυπτος
  • Ιρόκο
  • Ιτιά
  • Καβάκι (ποικιλία λεύκας)
  • Καρυδιά
  • Κουμαριά
  • Λεύκα
  • Μανγροβιά (σε ενυδρειακά καταστήματα μόνο)
  • Μανζανίτα (ποικιλία του Όρεγκον)
  • Μανόλια
  • Μελιά - φλαμουριά
  • Μηλιά
  • Μοπάνι (σε ενυδρειακά καταστήματα μόνο)
  • Μουριά
  • Μπερκιά (κράταιγος)
  • Οξιά
  • Παπάγια
  • Πεύκο (συγκαταλέγεται και το pitch pine)
  • Πλάτανος
  • Σεκόγια (ποικιλία κοκκινόξυλου)
  • Σημύδα
  • Σιδηρόξυλο
  • Σφένδαμος
  • Φτελιά

Media gallery ασφαλών φυτών και ξύλων πτηνά​


Τοξικά - μη ασφαλή ξύλα​

  • Βερικοκιά
  • Δαμασκηνιά
  • Κερασιά
  • Νεκταρινιά
  • Ροδακινιά
Καθώς και όλα τα είδη που συγκαταλέγονται στην οικογένεια των Προύνων (διακοσμητικές δαμασκηνιές κτλ).

Media gallery ΜΗ ασφαλών φυτών και ξύλων πτηνά​


Η λίστα θα μπορούσε να είναι τεράστια. Εδώ συγκέντρωσα απλά τα ξύλα που είναι εύκολο να βρούμε στη χώρα μας, είτε σε άγρια μορφή είτε σε επεξεργασμένη.

Σχετικό περιεχόμενο​

Ασφαλή και τοξικά φυτά και καρποί για τα πουλιά
 
Έχει, τα έχω διαλέξει ήδη. :) Όσο για τα αγκαθάκια (αγκαθάρες) μπορώ να τα βγάλω. Μόνο να μην είναι τοξική γιατί θέλω να φτιάξω και ξύλινα παιχνίδια που τους αρέσει τόσο πολύ να ροκανίζουν.
 
Πολύ κατατοπιστική λίστα...

Το sisal rope (σε μετάφραση σίζαλ) είναι οκ; Θέλω να φτιάξω ένα δίχτυ αναρρίχησης για να καλωσορίσω το κοκατίλ μου. Νομίζω το έχω δει να χρησιμοποιείται σε παιχνίδια του εμπορίου.
 
Το sisal rope (σε μετάφραση σίζαλ👎) είναι οκ;
Νομίζω πως είναι. Υπάρχει άλλωστε και νήμα φωλιάς από το συγκεκριμένο υλικό.

Θέλω να φτιάξω ένα δίχτυ αναρρίχησης για να καλωσορίσω το κοκατίλ μου.
Η συζήτηση για το δίχτυ έχει μεταφερθεί εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Θέλω-να-φτιάξω-ένα-δίχτυ-αναρρίχησης-για-το-κοκατίλ-μου.33377/
 
Μια παρατήρηση μόνο. Μήπως μπορούμε να εμφανίσουμε τη λίστα αλφαβητικά για ευκολία;
 
Προετοιμάζω ήδη βέργες αποξηραμένες από ξύλο ελιάς. Τις έπλυνα καλά και τις πέρασα με μυλόξιδο στεγνώσανε τις έκανα λείες για να του βάλω μαζί με την βέργα την κυλινδρική που αγόρασα ώστε να μην τον αφήσω με αυτός που είχε ήδη το κλουβί του. Η βέργα είναι η πλαστική σκέφτομαι να πάρω και μια ξύλινη για πατήθρες.
 
Μολις διαβασα για τη Ρετσινολαδια στο αρθρο πως ειναι τοξικη.Αποσον εψαξα βρηκα πως τα φυλλα και οι σποροι ειναι οτι πιο τοξικο υπαρχει.Ισχυει και το ιδιο για τον κορμο; Μη γνωριζοντας εχω φτιαξει ενα παιχνδι για τον φιλο μου απο μικρα ξυλα ρετσινολαδιας τα οποια τα εχει χιλιομασησει οπως καταλαβαινετε.Μεχρι στιγμης δεν ειδα κατι μιας και ειναι τουλαχιστον 3 μηνες που παιζει μ αυτο.Φυσικα τρομαξα και το αφαιρεσα μολις διαβασα ολα αυτα..Ξερει εντελι καποιος να μου πει για τον κορμο του;
 
Φρεσκοκομμένα δεν θα έβαζα, ειδικά αυτά που έχουν πολλούς χυμούς ή και γάλα όπως της συκιάς. Μόνο ξερά και απολυμασμένα. Πάντως, απ' όσο γνωρίζω δεν αναφέρονται τοξικότητες από τη χρήση τους στα πουλιά.
 
Αν κοψουμε την περιοδο που ειναι χλωρο το δεντρο, και τα κλαδια ειναι κ;πως φρεσκα πειραζει για τον παπαγαλο;
[automerge]1633166466[/automerge]
Αναφερομαι για τη μουριά. Σε λιγο πεφτουν βεβαια τα φυλλα της..
 
Τελευταία επεξεργασία:
Απο ποια αποψη δε θα γινουν καλες οι πατηθρες;
Oι πατήθρες δεν μπαίνουν στο κλουβί ως φρέσκα ξύλα. Γίνεται να μπουν αλλά θα μασηθούν και θα χαλάσουν πάρα πολύ γρήγορα.
 
Εγώ προσωπικά χρησιμοποιούσα στο παρελθόν (και τώρα πλέον που ξαναμπήκα στο χόμπι :) - έφθασε η νέα καρδερινούλα μου) πατήθρες από Κέδρο που βρίσκω στο βουνό. Είναι πολύ συμπαγές, σκληρό και σχετικά αρωματικό ξύλο το οποίο συνήθως δεν πιάνει σαράκι λόγω των παραπάνω ιδιοτήτων του! Δίνει πολύ φυσική όψη στο κλουβί-κλούβα και θεωρώ ότι βοηθάει και με τα παράσιτα λόγω του αρώματός του! Μην κόβετε χλωρά κομμάτια. Πρόκειται για δέντρο που αναπτύσσεται με πολύ αργό ρυθμό και είναι αμαρτία πέρα από παράνομο. Γύρω γύρω από το δέντρο-θάμνο σίγουρα θα υπάρχουν σπασμένα κομμάτια(είτε από το χιόνι είτε από τα ζώα είτε επειδή κάποτε ξεράθηκαν) τα οποία θα μπορέσετε να χρησιμοποιήσετε!
 
Αν βαλουμε τετοια κλαδακια στα πτηνα μας, δεν υπαρχει κινδυνος να κολλησουν καποια ασθενεια απο τα αγρια πουλια στη φυση?
 
Αν βαλουμε τετοια κλαδακια στα πτηνα μας, δεν υπαρχει κινδυνος να κολλησουν καποια ασθενεια απο τα αγρια πουλια στη φυση?
Ναι, υπάρχει. Προκειμένου λοιπόν κανείς να μειώσει τον κίνδυνο, προσπαθεί να αφαιρέσει τον εξωτερικό φλοιό των ξύλων, τα ξεραίνει σωστά (ενίοτε σε φούρνο σε χαμηλή θερμοκρασία, αλλά για πολλές ώρες), τα ψεκάζει με προϊόντα όπως παρασιτοκτόνα, τα οποία όμως να είναι ασφαλή για τα πουλιά, τα πλένει με νερό, σαπούνι, ξύδι και ό,τι μπορεί κανείς να φανταστεί κλπ, κλπ.
 
Έχω ένα φίκο που ξεράθηκε! Μπορώ να χρησιμοποιήσω το κορμό και τα κλαδιά;; Είναι ασφαλή;
 
Back
Top