Διατροφή Ασφαλή και τοξικά φυτά για Cockatiels

Αν και έχει περάσει καιρός απ τη δημοσίευση του θέματος σήμερα το είδα... Διάβασα ότι το τριφύλλι είναι τοξικό. Εγώ το χρησιμοποιώ χρόνια σε καναρίνια, παπαγαλάκια και finches και δεν έχουν πάθει τίποτα... Το έχει δοκιμάσει κανένας σας;
 

Συνημμένα

  • DSC00042.webp
    DSC00042.webp
    62,7 KB · Προβολές: 71
Αν και έχει περάσει καιρός απ τη δημοσίευση του θέματος σήμερα το είδα... Διάβασα ότι το τριφύλλι είναι τοξικό. Εγώ το χρησιμοποιώ χρόνια σε καναρίνια, παπαγαλάκια και finches και δεν έχουν πάθει τίποτα... Το έχει δοκιμάσει κανένας σας;

Να ρωτήσω κάτι πάνω σε αυτό. Η γλυστρίδα η οποία μάλλον δεν έχει να κάνει με το τριφύλλι είναι τοξική; γιατί δίνω αρκετή στα παπαγαλάκια μου όπως επίσης και μαρούλι που κάπου άκουσα πως δεν κάνει😕
 
Γλυστρίδα δίνω και εγώ και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Το μαρούλι όμως δε είναι και τόσο καλό γιατί έχει πολλά φυτοφάρμακα και έχω ακούσει πολλά περιστατικά θανάτου απ' αυτό. Εκτός βέβαια αν είναι βιολογικό απ' τον κήπο σου. Τοξικό πάντος δεν είναι.
 
γλυστριδα δινω και εγω στα πουλια, δεν τα πηραζει και τους αρεσει πολυ... Ειδικα οταν εχουν και τα σπορακια
 
... Διάβασα ότι το τριφύλλι είναι τοξικό. Εγώ το χρησιμοποιώ χρόνια σε καναρίνια, παπαγαλάκια και finches και δεν έχουν πάθει τίποτα... Το έχει δοκιμάσει κανένας σας;
εγω δεν ετυχε ποτε να δωσω στα πουλια μου.
δεν μπορω να φανταστω ομως, γιατι να ναι τοξικο...🙄
μηπως θυμασαι ακη,
που το διαβασες;
 
εγω στα πουλια δεν εχω δωσει ποτε αλλα στα χαμστερακια και στα ινδικα χοιριδια που εδινα δεν τα πηραζε. Γιατι να πηραζει τα πουλια; Καλυτερα ομως να μην κανουμε πειραματα αν δεν ημαστε σιγουροι!
 
εγω δεν ετυχε ποτε να δωσω στα πουλια μου.
δεν μπορω να φανταστω ομως, γιατι να ναι τοξικο...🙄
μηπως θυμασαι ακη,
που το διαβασες;

Εύα το τριφύλι αν είναι φρέσκο (χλωρό) και σε μεγάλη ποσότητα ενεργεί τοξικά σε όλα τα ζώα και όχι μόνο στα πουλιά. Το αποξηραμένο τριφύλι δεν παρουσιάζει τίποτα τέτοιο. Χαρακτηριστικό και τρανό παράδειγμα τα πρόβατα που ''φουσκώνουν'' και πεθαίνουν μετά απο υπερβολική κατανάλωση ''χλωρού'' τριφυλιού. Link δεν νομίζω να υπάρχει για αυτό...
 
εγω δεν ετυχε ποτε να δωσω στα πουλια μου.
δεν μπορω να φανταστω ομως, γιατι να ναι τοξικο...🙄
μηπως θυμασαι ακη,
που το διαβασες;
Το διάβασα στο #8 στο αρχείο του excel "ασφαλή φυτά - τοξικά φυτά και δέντρα". Έχει βέβαια το white clover στα ασφαλή και το clover στα τοξικά. Εμένα αυτό που φυτρώνει στον κήπο μου έχει κίτρινα άνθη ενώ διάβασα ότι το white clover έχει άσπρα. 😕
 
Δε νομίζω να είναι κάποιο από αυτά τα 3. Στη φωτογραφία που έχω στο #22 φαίνετε, μόνο που δεν είναι ανθισμένο. Βγάζει κίτρινα λουλουδάκια.
 
Back
Top