Ασθένειες Ατύχημα με τα αβγά στην 12 μέρα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης G.S.
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

G.S.

PB New Member
Εγγραφή
25 Μαρ 2017
Μηνύματα
10
Πόλη
Λάρισα
Καλησπέρα, ειμαι καινούργιος εκτροφεας. Εχω ενα ζευγάρι που έκαναν τα αβγά τους. Σήμερα είμαστε στη 12ή μερα της επωασης και ο 2χρονος γιος μου βρήκε την ευκαιρία έβγαλε τα 5 αβγά και τα έσπασε. Είχανε ολα μεσα πουλάκια...
Τι πρέπει να κανω τώρα με τη φωλιά, με την καναρα; Ποτε θα ειναι έτοιμα να ξαναμπουν στη διαδικασία αναπαραγωγης;
Τη φωλιά πρεπει να τη βγάλω για κάποιες μέρες; Ή να την αφησω όπως ειναι στρωμενη και αυτά θα ξανακανουν τη νεα τους αρχή εκεί μεσα;
Θα ήθελα τη βοήθεια σας
 
Αφαιρείς τη φωλιά για μια δυο μέρες και επαναλαμβάνεις τη διαδικασία.
Απλά φροντίζεις να μην τα φτάνει ο γιος σου.
Είναι κρίμα
Σύντομα θα κάνουν ξανά την προσπάθεια τους τα πουλιά.
 
Το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι να μετακινήσεις το κλουβακι σε ασφαλές μέρος για να μην ξαναγίνει.

Με δεδομένο ότι ήταν η πρώτη γέννα θα προχωρήσουν και σε δεύτερη τις επόμενες μέρες

Δεύτερη περίπτωση σήμερα ατυχήματος με παιδάκια ☹
 
Αφαιρείς τη φωλιά για μια δυο μέρες και επαναλαμβάνεις τη διαδικασία.
Απλά φροντίζεις να μην τα φτάνει ο γιο σου.
Είναι κρίμα
Είναι πραγματικά κρίμα... Έσκασα, αλλά τι να κάνεις. Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση

Το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι να μετακινήσεις το κλουβακι σε ασφαλές μέρος για να μην ξαναγίνει.

Με δεδομένο ότι ήταν η πρώτη γέννα θα προχωρήσουν και σε δεύτερη τις επόμενες μέρες

Δεύτερη περίπτωση σήμερα ατυχήματος με παιδάκια ☹
Είναι τα παιδάκια διαβολάκια, αλλά εμείς φταίμε! Δεν ειχε δώσει τετοια σημάδια μέχρι τώρα! Ευχαριστώ πάντως
 
Κρίμα, αυτά συμβαίνουν.
Εμείς πρέπει να τα προβλέπουμε όλα αυτά και να τα αποφεύγουμε.
Πως τα έφτασε; Το κλουβί είναι σε τραπέζι;
 
Κρίμα, αυτά συμβαίνουν.
Εμείς πρέπει να τα προβλέπουμε όλα αυτά και να τα αποφεύγουμε.
Πως τα έφτασε; Το κλουβί είναι σε τραπέζι;
Το κατέβασα στο τραπέζι, για να δει η μεγάλη μου κόρη τα καναρίνια. Αυτή τα προσέχει. Αλλά κάπου παρασύρθηκε και εφυγε απο τον χώρο και εκείνη τη στιγμή εμφανίστηκε ο μικρός διαβολάκος...10 δευτερόλεπτα χρειάστηκε. Όντως συμβαίνουν και μας κάνουν σοφότερους!
 
γενικοτερα και περα απο το συγκεκριμενο γεγονος, οταν τα πουλια ειναι σε αυτη την διαδικασια δεν μετακινουμε το κλουβι τους παρα μονο για τα απαραιτητα ή αν υπαρχει απολυτη αναγκη
 
Κρίμα μακάρι να προχωρήσουν σε νέα γεννα σύντομα.
Συμασια έχει να μάθουμε όλοι από τα λάθη μας αλλά και από τα λάθη αλλων.
Εγώ για σιγουριά δεν αφήνω κανέναν να πλησιάσει στο κλουβί για να έχουν την ηρεμία τους τα πουλιά.
 
Με όλο το θάρρος... η μεγαλη σου κόρη πόσο χρονών είναι;

Πολύ κρίμα.. ☹
Είναι μεγαλύτερη και είναι πολυ προσεκτικο παιδάκι με μεγάλο σεβασμό στα ζώα. Τώρα θα μου πεις έβαλες δύο παιδακια να προσέχουν τα καναρίνια... Πολυ σοφη κίνηση! Αλλα δεν είναι ακριβώς έτσι... Πολλα συντελεσαν προς τη λάθος εξέλιξη.
 
Είναι μεγαλύτερη και είναι πολυ προσεκτικο παιδάκι με μεγάλο σεβασμό στα ζώα. Τώρα θα μου πεις έβαλες δύο παιδακια να προσέχουν τα καναρίνια... Πολυ σοφη κίνηση! Αλλα δεν είναι ακριβώς έτσι... Πολλα συντελεσαν προς τη λάθος εξέλιξη.
Δε σε κατέκρινα.. απλά ρώτησα την ηλικία της. Είναι πολύ όμορφο πράγμα να μεγαλώνουν τα παιδιά με ζωάκια και οι γονείς τους να τους μαθαίνουν τι θα πει αγάπη, φροντίδα και σεβασμός προς στα ζωάκια που έχουμε σπίτι μας κα ιμπράβο σου για αυτό! Ντάξει 2 χρονών παιδάκι δύσκολα το προλαβαίνεις.. απλά ακόμα και την κορούλα σου να την αφήνεις να τα φροντίζει, πάντα με δική σου επίβλεψη! 😉
 
Είναι μεγαλύτερη και είναι πολυ προσεκτικο παιδάκι με μεγάλο σεβασμό στα ζώα.

Καλα κανεις και τα μαθαινεις απο μικρα γιατι ετσι πρεπει αρκει να μην γινονται τα ζωα παιχνιδακια στα χερια των παιδιων κατα την διαδικασια... Τουλαχιστον ελπιζω να πηρε και ο μικρος ενα μαθημα παρ'οτι αρκετα μικρος ειναι η αληθεια :)
 
Καλα κανεις και τα μαθαινεις απο μικρα γιατι ετσι πρεπει αρκει να μην γινονται τα ζωα παιχνιδακια στα χερια των παιδιων κατα την διαδικασια... Τουλαχιστον ελπιζω να πηρε και ο μικρος ενα μαθημα παρ'οτι αρκετα μικρος ειναι η αληθεια :)
Τα παιδάκια μαθαίνουν με το παιχνίδι, και τα μικρά 2 ετών, πολύ συχνά θεωρούν ένα παιχνίδι τους, π.χ. ένα στρατιωτάκι, ένα ανθρωπάκι κλπ, ζωντανό. Δεν θεωρώ ότι ένα τόσο μικρό παιδάκι θα πρέπει να πάρει κάποιο μάθημα. Η απώλεια σε τέτοιες ηλικίες μπορεί να είναι συντριπτική για την τόσο εύθραυστη ψυχολογία τους, και ήδη ο μικρός πιθανά θα έχει ακούσει / δει αντιδράσεις στενοχώριας γονέων και αδερφής. Νομίζω ότι δεν πρέπει να πάρει (και δεν μπορεί να πάρει) κάποιο μάθημα από όλο αυτό.
 
Αν ένα παιδάκι είναι σε ικανή ηλικία να αντιληφθεί πράγματα και καταστάσεις τοτε-τηρουμενων των αναλογιων- μπορεί να πάρει και το μάθημα του πιστεύω.
Τα σημερινά παιδιά είναι ασυγκρίτως πιο έξυπνα και με αυξημένη αντίληψη από τις προηγουμενες γεννιες.
Τώρα για συντριβή της ψυχολογίας το βρίσκω λίγο υπερβολικό, η ζωή είναι γεμάτη απώλειες μικρές ή μεγάλες
 
Τώρα για συντριβή της ψυχολογίας το βρίσκω λίγο υπερβολικό, η ζωή είναι γεμάτη απώλειες μικρές ή μεγάλες
Δύο ετών είναι πολύ μικρό. Πιο διδακτικό είναι γι' αυτό ένα "αχ" που θα κάνεις, μια τρομαγμένη κραυγή, μια ενστικτώδης κίνηση, παρά τα λόγια.
Απορροφούν συναισθηματικούς κραδασμούς και έτσι διαμορφώνουν ψυχισμό, μαζεύουν φοβίες και άλλα χαρακτηριστικά του περιβάλλοντος, γονέων, παπούδων, νταντάδων κτλ.
 
Φοβικά και υπερευαισθητα είναι -κατα πλειοψηφία - τα παιδάκια με υπερπροστατευτικους γονείς, γιαγιάδες, παππούδες, θείους κτλ νομιζω
 
Φοβικά και υπερευαισθητα είναι -κατα πλειοψηφία - τα παιδάκια με υπερπροστατευτικους γονείς, γιαγιάδες, παππούδες, θείους κτλ νομιζω
Ίσως, δεν αναφέρθηκα σ' αυτό όμως εν προκειμένω. Αλλά στην αντιγραφή των αντιδράσεων.
 
Αν ένα παιδάκι είναι σε ικανή ηλικία να αντιληφθεί πράγματα και καταστάσεις τοτε-τηρουμενων των αναλογιων- μπορεί να πάρει και το μάθημα του πιστεύω.
Τα σημερινά παιδιά είναι ασυγκρίτως πιο έξυπνα και με αυξημένη αντίληψη από τις προηγουμενες γεννιες.
Τώρα για συντριβή της ψυχολογίας το βρίσκω λίγο υπερβολικό, η ζωή είναι γεμάτη απώλειες μικρές ή μεγάλες
Μάλλον δεν κατάλαβες τι είπα. Το παιδάκι το πήρε το μάθημά του - τηρουμένων των αναλογιών - όπως πολύ σωστά το έθεσες. Και το πήρε πιθανά από αντιδράσεις γονέων - αδερφής. Δεν χρειάζεται να επεξηγηθεί στο παιδάκι ότι από απροσεξία σπάσανε τα αυγά, πέθαναν οι νεοσσοί, χάθηκαν ζωούλες κλπ. Τα ζωάκια είναι φυσικό να είναι παιχνιδάκια για τα παιδάκια, και στις ηλικίες των 2 τα παιχνιδάκια έμψυχα και μη, γίνονται αντιληπτά ως ζωντανά πολύ συχνά. Τα παιδάκια μαθαίνουν με το παιχνίδι.
 
Όπως το έζησα και εγω, βλέποντας το πλεον με πιο ψυχραιμη ματιά, κατάλαβα οτι ο μικρός μου προσπάθησε να λύσει την εξής μεγάλη απορία του: "πως είναι δυνατόν μέσα σε τοσο μικρά αβγουλακια να υπάρχουν πουλάκια;". Έβλεπε τα μεγάλα τα καναρίνια και του φαινόταν αδιανόητο, οπότε αποφάσισε να λύσει την απορία του με τη μέθοδο της εξερεύνησης. Γιαυτό άνοιξε (δεν τα εσπασε) και τα 5, γιατί πουθενά δεν έβρισκε αυτό που περίμενε να βρει.
Πολύ κρίμα για τους νεοσσους... Και μάθημα για εμάς, μεγάλο. Αλλά τουλάχιστον ο μικρος δείχνει διάθεση να εξερευνει και δεμ είναι αδιαφορος για αυτά που συμβαίνουν γυρω του.
 
Μάλλον δεν κατάλαβες τι είπα. Το παιδάκι το πήρε το μάθημά του - τηρουμένων των αναλογιών - όπως πολύ σωστά το έθεσες. Και το πήρε πιθανά από αντιδράσεις γονέων - αδερφής. Δεν χρειάζεται να επεξηγηθεί στο παιδάκι ότι από απροσεξία σπάσανε τα αυγά, πέθαναν οι νεοσσοί, χάθηκαν ζωούλες κλπ. Τα ζωάκια είναι φυσικό να είναι παιχνιδάκια για τα παιδάκια, και στις ηλικίες των 2 τα παιχνιδάκια έμψυχα και μη, γίνονται αντιληπτά ως ζωντανά πολύ συχνά. Τα παιδάκια μαθαίνουν με το παιχνίδι.

Καταλαβα τι ειπες Γιαννη και εγω δεν ανεφερα καπου οτι πρεπει στο παιδακι να επεξηγηθει κατι παραπανω.
 
Back
Top