Ασθένειες Ατύχημα με τα αβγά στην 12 μέρα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης G.S.
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Καλημέρα, χρόνια πολλά Χριστός Ανέστη! Θέλω να ρωτήσω κάτι... Μετά την περιπέτεια που συζητήσαμε σε αυτο το thread, που σας ανέφερα οτι ο μικρός μου έσπασε τα αυγά της πρώτης γεννας τα πουλιά προχώρησαν και σε δεύτερη. Σήμερα σκασανε τα δυο πρώτα αυγά και βγήκαμε τα πρώτα πουλάκια. Θελω να ρωτήσω, τα τσοφλια απο τα αυγα που μείναμε στη φωλιά τα βγάζω εγώ ή τα βγάζουν απο μονα τους τα πουλιά; Επίσης θελω να ρωτήσω αν προσθέτω κατι επιπλέον στη διατροφή τους εκτός απο σπόρους και τη βιταμίνη την κίτρινη;
 
Μην ασχοληθεις με τα τσοφλια, θα τα απομακρυνουν μονα, τους.
Χρειαζονται αυγο καθημερινα, το οποιο θα αφηνεις, λιγες ωρες και μετα θα το αντικαθιστας με αλλο, και αυγοτροφη εκ, παραλληλου αλλα οχι την κιτρινη βιταμινη την οποια πρεπει να πεταξεις. Αγορασε την αυγοτροφη cede morbido, η φτιαξε μονος σου
 
Θελω να ρωτήσω, τα τσοφλια απο τα αυγα που μείναμε στη φωλιά τα βγάζω εγώ ή τα βγάζουν απο μονα τους τα πουλιά;
Στις περισσότερες περιπτώσεις τα πετούν, σε άλλες τα τρώνε οι μητέρες και σπάνια παραμένουν μέσα στη φωλιά.
Μόνο στην περίπτωση που κάποιο τμήμα του αυγού έχει κολλήσει πάνω στα μικρά θα πρέπει να ελέγξουμε και ανάλογα και ύστερα από τις σωστές συμβουλές αν χρειαστεί να επέμβουμε.
τη βιταμίνη την κίτρινη;
Αν μιλάς για το χύμα κίτρινο "υλικό" θα σε συμβούλευα να μη ξαναδώσεις.
Αν μιλάς για κανονική αυγοτροφή... Τότε μαζί με αυγό καλά βρασμένο φτάνουν όπως σωστά γράφηκε νωρίτερα.
 
Πως πάνε τα μικρά μεγαλώνουν; Να σου ζήσουν!
Μεγαλώνουν, η καναρα κάθετα διαρκώς πανω τους οπότε δε δίνει το περιθώριο να τα δεις. Πάντως οταν σηκώνεται φαίνεται οτι αλλάζουν
 
Μεγαλώνουν, η καναρα κάθετα διαρκώς πανω τους οπότε δε δίνει το περιθώριο να τα δεις. Πάντως οταν σηκώνεται φαίνεται οτι αλλάζουν
Μπράβο να σου ζησουν! Ελπιζω να ακουσες τη συμβουλη των παιδιων παραπανω και να μην ξαναεδωσε βιταμινη... Στη θεση της να δινεις βραστο αυγο και συσκευασμενη επωνυμη αυγοτροφη! 😉
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Μπράβο να σου ζησουν! Ελπιζω να ακουσες τη συμβουλη των παιδιων παραπανω και να μην ξαναεδωσε βιταμινη... Στη θεση της να δινεις βραστο αυγο και συσκευασμενη επωνυμη αυγοτροφη! 😉
Ευχαριστώ! Το είδα αυτό για τη βιταμίνη και την αποφεύγω πλέον.
Τώρα δεν ξέρω αν πρέπει να βάλω πολυβιταμινη στο νερό για κάποιες μέρες, αυτό μου το είπε ενας γνωστός μου που ασχολείται. Οτι δηλαδή μετά την δεύτερη τριτη μέρα να προσθέσω πολυβιταμινη στο νερό. Απο φρούτα λαχανικά να βάλω κάτι ή όχι ακόμα;
 
Ευχαριστώ! Το είδα αυτό για τη βιταμίνη και την αποφεύγω πλέον.
Τώρα δεν ξέρω αν πρέπει να βάλω πολυβιταμινη στο νερό για κάποιες μέρες, αυτό μου το είπε ενας γνωστός μου που ασχολείται. Οτι δηλαδή μετά την δεύτερη τριτη μέρα να προσθέσω πολυβιταμινη στο νερό. Απο φρούτα λαχανικά να βάλω κάτι ή όχι ακόμα;
Βασικά τα αυγά σπάσανε τη Δευτέρα, σημερα ειναι στην 3η μέρα
 
αυτό μου το είπε ενας γνωστός μου που ασχολείται. Οτι δηλαδή μετά την δεύτερη τριτη μέρα να προσθέσω πολυβιταμινη στο νερό.
Δεν ειναι απαραιτητο αλλα ουτε θα κανει και κακο. Μπορεις να δινεις μια φορα την εβδομαδα. Οχι πιο συχνα.

Απο φρούτα λαχανικά να βάλω κάτι ή όχι ακόμα;
Οχι ακομα.. Μετα τις 10 μερες δινεις λιγο μηλαρακι. Για ολα τα υπολοιπα μετα τις 25 - 30 μερες. :)
 
Μια ερώτηση σχετικά με τον αρσενικό. Οι νεοσσοι κλείνουν σήμερα τις 8 ημέρες ζωής και φαίνεται να αναπτυσσονται πολύ καλά.
Δεδομένου ότι είναι δεύτερη γέννα ( στην πρώτη χαλασαμε τα αβγά) και επίσης δε θέλω τρίτη τι πρέπει να κάνω με τα μεγάλα καναρίνια; Πρέπει να τα χωρίσω; Πότε μπορώ να πάρω τον αρσενικό;
 
Δεδομένου ότι είναι δεύτερη γέννα ( στην πρώτη χαλασαμε τα αβγά) και επίσης δε θέλω τρίτη τι πρέπει να κάνω με τα μεγάλα καναρίνια; Πρέπει να τα χωρίσω; Πότε μπορώ να πάρω τον αρσενικό;
Θα αφήσεις κανονικά την εξέλιξη των πουλιών...
Θα βάλεις κανονικά φωλιά στις 14-15 μέρες των μικρών... κι όταν το θηλυκό αρχίζει το χτίσιμο θα βάλεις το διαχωριστικό αφήνοντας το θηλυκό μόνο στη μεριά της φωλιάς και το αρσενικό με τα μικρά...
Τον αρσενικό δεν θα τον βγάλεις ποτέ από τα μικρά... αυτός τα ταΐζει και όχι το θηλυκό.
 
Εμένα δυστυχώς εφέτος ζευγάρωσαν την 12η ημέρα, κι έτσι τα άφησα παρέα, γιατί δεν ήθελα να πετάξω σποριασμένα αυγά, ούτε να το ρισκάρω.
Θα σου έλεγα να αρχίσεις λοιπόν να παρατηρείς ότι ο αρσενικός ταΐζει τα μικρά, και όταν το διαπιστώσεις, παίρνεις τη θηλυκιά από το κλουβί. Δλδ, ό,τι αναφέρεται και παραπάνω, με τη διαφορά ότι το ζευγάρωμα μπορεί να προηγηθεί μερικές ημέρες πριν την 14η, οπότε...
 
Back
Top