Ασθένειες Ατύχημα με την Bonita (parrotlet)

Εύχομαι να γίνεται γρήγορα καλά! Όσο για το βάρος θα συμφωνήσω με τον @Tony Forpus .Έχω διαβάσει ότι κυμαίνεται από 18-30 γραμμάρια,ανάλογα το είδος. Η δικιά μου είναι 32! Αν κάνω λάθος διορθωστε με
 
Ανάλογα. Είναι κάποια είδη parrotlet πιο ελαφριά.
[automerge]1653339410[/automerge]
@Tony Forpus για πες καμία καλή ιδέα.

Διατροφή τρώει φρούτα λαχανικά.
Επίσης της αρέσει το καλαμπόκι και το Casius λες αυτό να την παχαίνει;
Επίσης είναι όλη μέρα εκτός κλουβιού συνηθως. Είτε πάνω μας παίζει είτε κάνει βόλτες στο σπίτι.
Δηλαδή γυμνάζεται.
Άμα έχεις στο νου σου κάποιο καλό πρόγραμμα διατροφής και πως το κανεις πες. 😊
[automerge]1653339535[/automerge]
@Maria Pol τα pacific είναι σε αυτό το βάρος που λες.νομίζω
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Tony Forpus. Deli nature premium για μικρούς και μεσαίους μαζί τα ανακατεύω.
[automerge]1653371892[/automerge]
τρώει αρκετό καρότο μαρούλι κόκκινη και πράσινη πιπεριά χωρίς βέβαια Κουκουτσια. Μπρόκολο κουνουπίδι
Αυγό. Και από φρούτα δε τρώει πολλά.
Λίγο πορτοκαλακι και μήλο και μπανάνα αλλά 1 φορά την εβδομάδα και ούτε.
[automerge]1653372102[/automerge]
Μέσα στο σπίτι της εκτός από τους σπόρους έχει και pellets αλλά δε τα προτιμούσε για πολύ καιρό. Τώρα έχει αρχίσει λίγο να τρώει.
[automerge]1653372511[/automerge]
@Tony Forpus πρότεινε μου απευθείας ότι τροφή είναι η καλύτερη και pellets δε με νοιάζει το κόστος. Απλά να είναι σωστή διατροφή. Για τους ηλιόσπορους ξέρω ότι δε πρέπει και όταν βρει μέσα στη τροφή τους ψοφάει τρελαίνεται. Αλλά έχει αυτή η τροφή μέσα. Να πάρω άλλη ;
 

Συνημμένα

  • ED1B41A9-A404-45A5-BF5A-5E51B5153356.webp
    ED1B41A9-A404-45A5-BF5A-5E51B5153356.webp
    15,4 KB · Προβολές: 3
  • 68ABACCA-AAAB-4AB3-92ED-F4EB40F6EFAE.webp
    68ABACCA-AAAB-4AB3-92ED-F4EB40F6EFAE.webp
    14,7 KB · Προβολές: 3
  • D2EF9D71-4F89-4951-8EB2-0CA0C64F2FCC.webp
    D2EF9D71-4F89-4951-8EB2-0CA0C64F2FCC.webp
    20,8 KB · Προβολές: 3
Τελευταία επεξεργασία:
Μπορεις να πας σε αυτο το μειγμα που δεν εχει ηλιοσπορο

 
κόκκινη και πράσινη πιπεριά χωρίς βέβαια Κουκουτσια
Αν εννοείς τα σπόρια της πιπεριάς, πιστεύω ότι όχι μόνο είναι βρώσιμα από τα πουλιά, αλλά και πολύ θρεπτικά. Τουλάχιστον τα καναρίνια μου ξετρελαίνονται με το λευκό εσωτερικό και τα σπόρια της πιπεριάς.
 
Λοιπόν όλα πάνε καλά.
Αρχίζει και ξανά έρχεται στα κανονικά της. Το φτερο σιγά σιγά έρχεται στη θέση του. Επίσης βρίσκει την διάθεση της μετά από 4 μέρες. Ακόμα δείχνει να πονάει λίγο πάντως. Πολύ λιγότερο.


Τις έχω ήδη παραγγείλει νέα τροφή. Αυτή που μου προτείνατε.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις καλές συμβουλές.
 
@Kateriniotis13 το παπαγαλάκι μου μάλλον έχει χτυπήσει το ένα του φτερό και το ένα φτερό κρέμεται πιο κάτω από το άλλο μπορείς να μ πεις λιγο πως συμπεριφερόταν το δικό σου; Εμενα κάθεται φουσκωμένο και κλείνει τα μάτια και προσπαθεί να κοιμηθεί συνέχεια
 
@marialok

Δεν θα βγάλεις έτσι κάποιο συμπέρασμα Μαρία,ο κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά.Οπως και στους ανθρώπους.
 
Back
Top