Αναπαραγωγή Αυγά κότας χωρίς τσόφλι

Kostas tzk

PB New Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2020
Μηνύματα
346
Πόλη
Λιδορίκι
Οι κοτες μου σιγα σιγα ξεκινουν να κανουν τα πρωτα τους αυγα. Ομως, χτες και σημερα βρηκα δυο αυγα χωρις τσοφλι, και οταν πηγα να τα βγαλω απ' την φωλια μου εσπασαν.

Τα ερωτηματα μου ειναι τα εξης:
Υπαρχει περιπτωση να συμβαινει αυτο επειδη οι κοτες ειναι πρωταρες;
Να δωσω καποιο συμπληρωμα ασβεστιου;
 
Χρειάζεται λίγο χρόνο ο οργανισμός τους μέχρι να συνηθίσει την παραγωγή αυγών. Δεν είναι μαθημένα τα πουλιά σε αυτή την διαδικασία. Τα αυγά χωρίς κέλυφος, με μαλακό κέλυφος, με μεμβράνη, χωρίς καν μεμβράνη αλλά με σκέτο κρόκο και ασπράδι αλλά και τα αυγά με ανομοιόμορφο σχήμα είναι πολύ συνηθισμένα στις πρωτάρες κότες. Τώρα δώσεις δεν δώσεις κάτι τα αυγά θα φτιάξουν. Μέχρι τα 3-4 πρώτα γίνεται αυτό και μετά είναι οκ.
 
Σαφώς και παίζει ρόλο. Δικαιολογείται όμως όταν είναι πρωτάρικα τα πουλιά γιατί δεν γνωρίζουν όλα τι πρέπει να κάνουν. Πολλές κιόλας είναι ανύσηχες πριν γίνει η έποδος και γεννάνε πιο πρόωρα με αποτέλεσμα το λάθος σχεδιασμό του αυγού. Είναι όμως κάτι παροδικό. Φυσικά μπορεί να βρούμε και πολύ αργότερα τέτοια αυγά από ώριμες κότες. Τότε είναι καθαρά έλλειψη ασβεστίου, γηρατειών κλπ. Θα παρατηρήσει κιόλας ο Κώστας ότι θα ψάχνουν πιο πολύ τώρα οι κότες του για χαλικάκια ώστε να κάνουν ομοιόμορφα πλέον αυγά.
 
Οντως, τωρα οι κοτες μου τσιμπολογανε και τα σημεια που εχω ασβεστωσει και τρωνε μανιωδως τα κελιφη απο τα σαλιγγαρια, αμασητα τα καταπινουν😁

Σε περιπτωση, ομως, που συνεχηστει αυτο να δωσω καποιο συμπληρωμα (μαρμαροσκονη, υγρο ασβεστιο κτλ.);
 
Σε περιπτωση, ομως, που συνεχηστει αυτο να δωσω καποιο συμπληρωμα (μαρμαροσκονη, υγρο ασβεστιο κτλ.);
Εγώ θα σου πρότεινα να αποφύγεις τη μαρμαρόσκονη. Μπορείς εναλλακτικά να τους προσφέρεις υγρό ασβέστιο όπως ανέφερες και ίσως να προσθέσεις στη διατροφή τους αλεσμένο σουπιοκοκκαλο στο φύραμά τους ή μια εξίσου καλή πηγή ασβεστίου που χρησιμοποίησα φέτος, το στρειδάλευρο. Μπορείς επίσης να τους παρέχεις σουσάμι σε τακτά χρονικά διαστήματα το οποίο είναι μια καλή πηγή ασβεστίου.
 
Οντως, τωρα οι κοτες μου τσιμπολογανε και τα σημεια που εχω ασβεστωσει και τρωνε μανιωδως τα κελιφη απο τα σαλιγγαρια, αμασητα τα καταπινουν😁
Εφόσον συμπεριφερονται έτσι, είναι φανερό ότι λείπει το ασβέστιο από τον οργανισμό τους. Τί τα ταΐζεις; Εφόσον ξεκίνησαν να γεννάνε δώσε τους και φυραμα ωοτοκίας (συνήθως σε πελετς) που περιέχει και ασβέστιο.
 
Θα σου πω ένα κόλπο. Να βρεις μια σακούλα ασβέστη από μάνδρα υλικών, να της ανοίξεις 2-3 τρύπες και να την αφήσεις στον ήλιο. Όταν πήξει-ξεραθεί, σκίσε λίγο το νάιλον και πέτα την σε μια γωνια. Θα κάνει την δουλειά της.
 
Εντάξει θέλει μια προσοχή ο ασβέστης, υπερβολές ή λαθος χρήση μπορεί να οδηγήσουν σε εξωτερικό ερεθισμό ή πεπτικα προβλήματα. Μια κατάλληλη ετοιμη τροφή ωοτοκιας, ή προσθήκη στο μίγμα τροφής καταλληλης ποσότητας τριμενου σουπιοκοκκαλου, τσοφλιων αυγών(πλυμμενα και ψημένα αν θελουμε να αποκλείσουμε ασθενειες), κτηνοτροφικου ασβέστη ή οστρεάλευρου(τριμμενα όστρακα) ειναι καλύτερες επιλογές.
 
Παιδια, εγω θεωρω οτι το καλυτερο για της κοτες μου ειναι να τρωνε αυτα που ειναι στην φυση τους και οχι κατι τεχνιτο..
Για αυτο προσπαθω να τους δινω το απαραιτητο ασβεστιο μεσω μιας ισοροπημενης διατροφης. Οποτε, τους δινω αρκετα σαλιγγαρια και σουπιοκοκκαλα.
Απο οτι φενεται, ομως, δεν επαρκουν για αυτο ψαχνω κατι σαν σπορο, χορταρικο ή κατι παρομοιο που να ειναι πλουσιο σε ασβεστιο. Εχει καποιος να μου προτινει κατι;

(Τα συμπληρωματα τα εχω σκευτει μονο σαν εσχατη λυση αν το προβλημα αποκτησει μεγαλες διαστασεις)
 
Το καλύτερο ασβέστιο για τις κότες είναι τα τριμμένα κελύφη αυγών. Στο εξωτερικό ξέρω που πουλάνε τέτοια τσουβάλια αλλά εδώ δεν θα βρεις κάτι τέτοιο. Μπορείς όμως μετά την χρήση των αυγών να μαζεύεις τα κελύφη, να τα τρίβεις και να τους δίνεις περιστασιακά.
Αλλά οι κότες ψάχνουν καθημερινά πετραδάκια και διάφορα στον περίβολο για να λαμβάνουν ασβέστιο. Δεν έχουν ανάγκη από συμπληρώματα.
 
Καλησπέρα σε όλους να ρωτήσω όταν λέμε τριμμένα όστρακα κάνουν και από πίνες ή μόνο από στρείδια?
 
Καλησπέρα σε όλους να ρωτήσω όταν λέμε τριμμένα όστρακα κάνουν και από πίνες ή μόνο από στρείδια?
Πιθανόν να μην υπάρχει διαφορά όσον αφορά την περιεκτικότητα τους... Βρήκατε τριμμένη πίνα στο εμπόριο ή απλά βρήκατε κάπου τέτοιο όστρακο και θέλετε να το τρίψετε;
Γενικά οι πίνες είναι μεγάλα όστρακα και μπορεί να μην είναι τόσο εύχρηστα...

Εγώ έχω βρει ένα άλλο ωραίο κόλπο...
Πηγαίνω σε super market νωρίς το πρωί και τους ζητάω να μου μαζέψουν όσα σουπιοκόκαλα βγάλουν σε μια σακούλα και περνάω προς το μεσημέρι και τα παίρνω. Τα επεξεργάζομαι ανάλογος και μετά τα δίνω στις κότες μου και στα καναρίνια...
 
Πιθανόν να μην υπάρχει διαφορά όσον αφορά την περιεκτικότητα τους... Βρήκατε τριμμένη πίνα στο εμπόριο ή απλά βρήκατε κάπου τέτοιο όστρακο και θέλετε να το τρίψετε;
Γενικά οι πίνες είναι μεγάλα όστρακα και μπορεί να μην είναι τόσο εύχρηστα...

Εγώ έχω βρει ένα άλλο ωραίο κόλπο...
Πηγαίνω σε super market νωρίς το πρωί και τους ζητάω να μου μαζέψουν όσα σουπιοκόκαλα βγάλουν σε μια σακούλα και περνάω προς το μεσημέρι και τα παίρνω. Τα επεξεργάζομαι ανάλογος και μετά τα δίνω στις κότες μου και στα καναρίνια...
Βγάζει πολλά οστρακα η θάλασσα και σκέφτομαι να μαζεύω και να τα τρίβω.
 
Back
Top