Αναπαραγωγή Πρήξιμο αμάρας και αυγά χωρίς τσόφλι

Καλημέρα.
Σήμερα έδωσα στο νερό ένα προϊόν landmark
λέει ασβέστιο φώσφορο 3d.
Το πουλάκι το είδα το πρωί αρκετά ζωηρό.

Για να ξεκαθαρίζουμε κάποια πράγματα. Κατ' αρχάς δεν υπάρχει αυγό χωρίς κρόκο.
Δεν θέλω να επιμείνω ότι υπάρχει απλα ήταν ένα πράγμα όπως ακριβώς βλέπουμε ένα σταφύλι σε μέγεθος αυγού και στο σταφύλι βλέπουμε μέσα τα κουκούτσια, έτσι ηταν.
 
Δεν θέλω να επιμείνω ότι υπάρχει απλα ήταν ένα πράγμα όπως ακριβώς βλέπουμε ένα σταφύλι σε μέγεθος αυγού και στο σταφύλι βλέπουμε μέσα τα κουκούτσια, έτσι ηταν.
Έχω δει κι εγώ κάτι παρόμοιο. Πιθανολογώ ότι φαίνεται είτε όχι ο κρόκος πρόκειται για αυγό άωρο, δλδ, όχι αρκετά ώριμο για να γεννηθεί με τη μορφή που γνωρίζουμε και ότι το πρασινωπό χρώμα οφείλεται σε μερική απόθεση του υλικού του κελύφους στην εξωτερική επιφάνεια με ταυτόχρονη δημιουργία ενός φιλμ γύρω από το περιεχόμενο. Με άλλα λόγια θεωρώ ότι πρόκειται για ανώριμο αυγό το οποίο δεν επενδύθηκε με τη σωστή ποσότητα κελύφους για κάποιον λόγο. Δυστυχώς τους λόγους δεν τους γνωρίζω, αλλά θεωρώ ότι δεν είναι καθόλου απίθανο να οφείλονται σε ανεπάρκεια βιταμίνης D και ασβεστίου, οπότε δίνε το σκεύασμα που πήρες, κόκκαλο σουπιάς (και τριμμένο μέσα στην αυγοτροφή), σουσάμι και πράσινα λαχανικά καθημερινά για λίγες ημέρες και βλέπουμε.
Βεβαίως η καλύτερη προοπτική που έχεις κατά τη γνώμη μου είναι να συμβουλευτείς έναν πολύ καλό πτηνίατρο.
 
Έχει κρόκο το αυγό.. και δεν έχει σχηματισμένο το εξωτερικό.
Αν δεν κάνει άλλο αυγό αυτής της μορφής για να πούμε πως έχει οργανικά θέματα τότε άνετα μπορεί να ισχυριστούμε πως πρόκειται για έλλειψη ασβεστίου και αν δεν αντιμετωπιστεί πολύ πιθανόν να έχεις και θέματα δυστοκίας.
Προσωπικά θα έδινα έτσι ή αλλιώς 3-4 σταγόνες στο νερό για τρεις τέσσερις μέρες. Και λίγο παραπάνω να είναι οι δόσεις μας δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος ούτε για το πουλί ούτε για τα αυγά.
Το υγρό όμως να μπει στο νερό και όχι στο στόμα μια και το ασβέστιο μπορεί εύκολα να "σκοτώσει" άνετα το καναρίνι με αυτό τον τρόπο κι αυτό ας γίνει κανόνας. Σε κάποιες περιπτώσεις που υπάρχει φανερή δυστοκία και κίνδυνος για τη ζωή του πουλιού.. Τότε παραβιάζουμε αυτόν τον κανόνα βασιζόμενοι στη λογική πως σίγουρα αν δεν το κάνουμε θα χάσουμε το καναρίνι μια και αυτό βρίσκεται στα τελευταία στάδια (παράλυση) της δυστοκίας.
 
Καλησπέρα.
Μετά από εννέα ημέρες που γεννήθηκε το πρώτο αυγό χωρίς τσοφλι και ακολουθείσε ένα ακόμη ιδιο, σήμερα είχαμε ένα ακόμη που είχε τσοφλι.
Το καλό είναι ότι το ασβέστιο έκανε δουλειά.
Το κακό είναι ότι η κάναρα πυρωσε σε εξωτερικη εκτροφή και ψαχνω να βρω το λάθος μου.
rsz_20180114_1321392.webp
 
Μπορεί αυτό το αυγό να έχει ασβέστιο αλλά είναι "άσχημο" χωρίς δηλαδή το σωστό σχήμα.
Όλο αυτό συντείνει πως εξακολουθεί να υπάρχει πρόβλημα με το ασβέστιο και θα σου πρότεινα όσο συνεχίζεται η ωοτοκία να μην το σταματήσεις.
Μπορείς να μας πεις τι ασβέστιο δίνεις και σε τι δοσολογίες;
 
Μπορείς να μας πεις τι ασβέστιο δίνεις και σε τι δοσολογίες;
Δίνω υγρό ασβέστιο της λαντμπαρκ 3d +φωσφόρο λέει.
Θέλει 20 σταγόνες στα 500ml αλλά εγώ δίνω καθημερινά 2 σταγόνες στα 50 ml
 
πυρωσε σε εξωτερικη εκτροφή και ψαχνω να βρω το λάθος μου
.. Πριν κατηγορήσεις τον εαυτό σου, απάντησέ μου σε μια σοβαρή ερώτηση για μένα.. Αστεία πιθανόν για κάποιους άλλους:
''πότε ήρθε στην κατοχή σου η θηλυκιά; ο εκτροφέας από όπου την πήρες.. Είχε εσωτερικό ή εξωτερικό εκτροφείο;
 
.. Πριν κατηγορήσεις τον εαυτό σου, απάντησέ μου σε μια σοβαρή ερώτηση για μένα.. Αστεία πιθανόν για κάποιους άλλους:
''πότε ήρθε στην κατοχή σου η θηλυκιά; ο εκτροφέας από όπου την πήρες.. Είχε εσωτερικό ή εξωτερικό εκτροφείο;
Το πουλάκι είναι του 2016 το πίρα με το ζευγάρι του τον Ιούνιο φέτος.
Ο προηγούμενος εκτροφέας που το πίρα ΝΟΜΊΖΩ είχε εσωτερικη εκτροφή.
 
εσωτερική εκτροφή
και..
.. Εδώ είναι τα λάθη. Δεν φταις εσύ.

Το πουλί έπρεπε κανονικά να περάσει την ετήσια πτερόροια του στον προηγούμενο εκτροφέα.. Και μετά να δοθούν στον οποιοδήποτε ενδιαφερόμενο.
Από εσωτερική εκτροφή λοιπόν ήρθε σε σένα (εξωτερική εκτροφή) και γνώμη μου είναι πως έχει απορυθμιστεί το βιολογικό της ρολόι.
 
Από εσωτερική εκτροφή λοιπόν ήρθε σε σένα (εξωτερική εκτροφή) και γνώμη μου είναι πως έχει απορυθμιστεί το βιολογικό της ρολόι.
Πάνω σε αυτό που λες είχα προβλήματιστει.
Παρατηρουσα τα υπόλοιπα καναρίνια να έχουν Πτεροροια και αυτό το ζευγάρι να μην έχει μέχρι που σκέφτηκα ότι μπορεί να έχουν περάσει στον προηγούμενο εκτροφεα.
Τελικά τον Νοέμβριο το θηλυκό έκανε κάπως απότομη Πτεροροια δηλαδή έκανε μεγάλα κενά στην πλάτη και φενοταν οι καινούργιες φυτρες.
Το ζευγάρι του και αυτό ξεκινισε αργά και σταμάτησε να ρίχνει πριν δύο εβδομάδες.
 
Back
Top