Αναπαραγωγή Αυγά σε μάλλον μη κατάλληλη φωλιά

Θεωρώ κάθε αλλαγή στη φωλιά όταν η καναρα κλωσσά παρακινδυνευμένη και συμφωνώ απόλυτα με την άποψη του κυρίου Μάκη @mgerom που έχει διατυπωθεί εδώ
Αν είχες ρωτήσει τι έπρεπε να κάνεις όταν σκόρπαγαν το νήμα, θα σου έλεγαν όλοι οτι αυτό ήταν φυσιολογικό. Θα συνέχιζες να τους έβαζες νήμα... Μια-δυο-τρείς φορές μεχρι που κάποια στιγμή θα σου έστρωναν μια χαρά φωλιά. Τώρα ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ. Αφήνεις τα πράγματα να εξελιχθούν και ενημερώνεις εδώ για συμβουλές για σωστή συνέχεια.
 
Στην 5-6 μέρα των μικρών ίσως θα είναι καλύτερα η αλλαγή που προτείνεις.
Αυτό πως το βλέπεις/βλέπετε;
Και μέχρι 5-6 ημερών τα μικρά θα είναι πάνω στην εφημερίδα; Πάνω στο μελάνι και στη βρώμα; Εμένα δεν μ αρέσει σαν ιδέα!meh
 
Και μέχρι 5-6 ημερών τα μικρά θα είναι πάνω στην εφημερίδα; Πάνω στο μελάνι και στη βρώμα; Εμένα δεν μ αρέσει σαν ιδέα!meh
Σε κανέναν δεν αρέσει, αλλά αυτό μας πείραξε; Εδώ είναι αμφίβολο αν θα υπάρξει έστω και μιά εκκόλαψη. Ο συνδιασμός, μελάνι-ζέστη-λίπος-υδρώτας δεν είναι ότι καλύτερο για τα αυγά. Aν χαλάσει όμως η διαμόρφωση της φωλιάς με άλλα υλικά και εμφάνιση ΤΩΡΑ όσο υπάρχουν αυγά, κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί για την αντίδραση του θηλυκού. ☹
 
Η φωλιά προς το παρών ειναι πεντακάθαρη. Το ζευγάρι ειναι συνεργασιμο. Ο αρσενικός ειναι ευδιάθετος κ κελαιδαει συνέχεια. Αν με το καλο βγουν τα νεογνά θα περιμένω λίγες μέρες κ μετά θα βάλω τσοχα. Αν δεν εκκολαφθουν θε ειμαι ποιο προσεκτικός κ λίγο ποιο ενημερωμένος για την επόμενη φορά. Ευχαριστώ παντός όλους σας για το ενδιαφέρον.
 
Αν δεν εκκολαφθουν θε ειμαι ποιο προσεκτικός κ λίγο ποιο ενημερωμένος για την επόμενη φορά. Ευχαριστώ παντός όλους σας για το ενδιαφέρον.
Άψογος! Εύχομαι τα καλύτερα!
 
Άρα σχεδόν απόλυτη επιτυχία.. (μέχρι να βγει και το 5ο)
Πολύ προσοχή τώρα.
Ετοίμασε μια ίδια φωλιά αλλά με ραμμένη τσόχα μέσα... και περίμενε μέχρι την 4-5 μέρα, εκτός απροόπτου.
Βάλε και μια φωτογραφία με τα μικρά στην φωλιά.
 
Προσπαθώ να ανεβάσω φωτο αλλα δεν τα καταφέρνω.λογω μεγάλης χωρητικότητας αρχείου

Τσοχα που μπορώ να βρω; Έχω παει στα pet city δεν είχαν αλλα ούτε σε συνοικιακο κατάστημα. Θα ξανά κοιτάξω σήμερα σε αλλα δυο μαγαζιά. Αν δεν βρω έχω άλλη εναλλακτική;
 
Προσπαθώ να ανεβάσω φωτο αλλα δεν τα καταφέρνω.λογω μεγάλης χωρητικότητας αρχείου
Στο τέλος οι οδηγίες για να το μικρύνεις
petbirds.gr/community/threads/Επισύναψη-αρχείου-σε-Μήνυμα.9996/
Τσοχα που μπορώ να βρω; Έχω παει στα pet city δεν είχαν αλλα ούτε σε συνοικιακο κατάστημα. Θα ξανά κοιτάξω σήμερα σε αλλα δυο μαγαζιά. Αν δεν βρω έχω άλλη εναλλακτική;
Για τσόχα http://www.birdmarket.gr/search?filter_name=τσόχα
 
Να σου ζήσουν! Απλά προσοχή τώρα γιατί το μικρότερο θα έχει 4 μέρες ιδαφορά απ το πρώτο και θα δεις ότι στο μέγεθος θα είναι τετραπλάσιο το μεγάλο και εύκολα μπορεί να ποδοπατηθεί απ τα αδελφάκια του. Γι αυτό σε 4μέρες πρέπει να γίνει αυτό:
Ετοίμασε μια ίδια φωλιά αλλά με ραμμένη τσόχα μέσα... και περίμενε μέχρι την 4-5 μέρα, εκτός απροόπτου.
να τα βάλεις εκεί να είναι πιο άνετα.

Καλό θα ήταν να τσεκάρεις πιο συχνά την φωλιά να βγάζεις στην επιφάνεια το πιο μικρό και ίσως χρειαστεί να το ταίσεις και λίγο..

Βγήκε και 5ο ή μόνο 4 μικρά έχουμε; :)
 
Η νέα φωλιά τοποθετήθηκε με επιτυχία. Οι γονείς ανταποκρίθηκαν άμεσα στα καθήκοντα τους! Το πέμπτο αυγό δεν άνοιξε ποτέ κ το ποιο δυσάρεστο ειναι ότι πλέον αναπτύσσονται μόνο τα δυο απο τα τέσσερα. Απηρια, λάθος κ αργοπορημενες κινήσεις στοίχισαν.
 
Απηρια, λάθος κ αργοπορημενες κινήσεις στοίχισαν.
Έτσι όμως γινόμαστε καλύτεροι! Μαθαίνουμε μέσα απ τα λάθη μας! Και τα λάθη τα ονομάζω εγώ εμπειρία! 😉

κ το ποιο δυσάρεστο ειναι ότι πλέον αναπτύσσονται μόνο τα δυο απο τα τέσσερα.
Γιατί δεν βοηθάς εσύ με λίγο τάισμα στο χέρι; Δες αυτό: https://community.petbirds.gr/threads/Τάισμα-νεοσσών-στο-χέρι.23537/
 
Εγώ φταίω που δεν είχα ενημερωθεί καλητερα. Τα νεογνά πέθαναν στην παλιά φωλιά. Ήταν ακατάλληλη μάθημα πρώτο. Μάθημα δεύτερο όταν λέμε δεν τα ενοχλούμε δεν σημάνει ότι δεν τα μετακινούμαι έτσι ώστε να τρώνε ολα το ίδιο.

Απλά δεν ξέρω τελικά απο τη προήλθε. Οχι σωστό ταισμα η ελήψη χώρου; Γιατί πουλιά δεν ήταν πολυ μικροκοκαμομενα με σχέση τα αλλα δυο. Όταν έκανα την αλλαγή φωλιάς τα είδα νεκρά. Ήταν πατημένα. ( πολλα νεύρα, πολυ στεναχώρια)
 
Back
Top