Αναπαραγωγή Αυγά χωρίς ζευγάρωμα

Nikoletta

PB Member
Εγγραφή
12 Μαϊ 2008
Μηνύματα
727
Πόλη
Άλιμος
Καλημέρα σε όλους!
Επειδή έχω πολύ ανησυχήσει, ούτε καν κοίταξα αν υπάρχει ίδιο παλιότερο τόπικ και συγχωρέστε με αν όντως υπάρχει.
Η Ευαγγελία μου, η μικρή παπαγαλία που έχω, τις τελευταίες μέρες είναι πολύ επιθετική, στην κυριολεξία μου κόβει κομμάτια από τα χέρια κι όλο κάεται στον πάτο του κλουβιού της.
Σήμερα είδα ένα αυγουλάκι κανονικό κάτω, στην άμμο δηλαδη και το πουλί πιο ήρεμο. Πριν από λίγα λεπτά εκεί που καθόταν στο κλαδί έκανε έναν περίεργο σαν σιγανό σφύριγμα, είχαν διασταλλεί πολύ τα μάτια της και κάτω από την ουρά της είχε φουσκώσει. Μήπως έκανε κι άλλο αυγό? Πάω τώρα να ξαναδώ..
Τι να κάνω; Εϊχα σκοπό να της βάλω και αρσερνικό στο κλουβί για παρέα, αλλά από του χρόνου που θα είμαι στο δικό μου σπίτι.
Είναι σαν ανεμογκάστρι αυτό; Εϊναι επικίνδυνο για την παπαγαλία; Τα αυγά μπορούν να βγάλουν πουλάκι; (μάλλον αυτή η ερώτηση είναι ανόητη). Τι να τα κάνω τα αυγά αυτά;
Ευχαριστώ για την βοήθειά σας.
 
Τα αβγά μπορείς απλά να τα πετάξεις. Δεν είναι τίποτα ανησυχιτικό μην τρομάζεις και η κοκατιλίνα μου πέρσι μόνη της, έκανε 2 αβγά. Συνηθίζουν τα θηλυκά ακόμη και μόνα τους να κάνουν κλούβια αβγά!
 
Ta ayga sigura einai kloubia...parxei mono mia periptosei stin historia pou egine kati xoris arseniko.

Ego elega na min petas akoma, fistine na kanei oso ayga selei (2-5 ) kai an selei na tin finis na klossai ta ayga 1 ebdomada. Parxoune thilikes pou an ta perneis ta ayga amesos na kanoune sinexio ayga na gemisoune mia folia. Etsi ksekinisi ena kiklos pou sto telos i thiliki einai toso adynato pou den kratai pia.

Genika an den seleis ayga, prepei na mioneis tis proteines, tis Bitamines kai na bris ena tropo na min exei poles ores fos kai na min exei sesti. Etsi gia to pouli einai ena peribalon san ksekinisi ximona kai tha stamatei na kanei ayga, physiko.
 
Δεν της έχω φωλιά όμως, το αυγουλάκι συνεχίζει και είναι κάτω. Έβαλα το χέρι μου να της βάλω μήλο στο κλουβί με το πιαστράκι και μου έσκασε δύο δαγκωνιές στο πάνω μέρος του χεριού και τώρα πρήστηκαν κι έγιναν μωβ ☹ Η πολύ αυξημένη επιθετοκότητα οφείλεται στο ότι θέλει να ζευγαρώσει; Δεν ήταν ποτέ βέβαια ιδιαίτερα ήρεμη, αλλά τέτοιο πράγμα δεν είχε.
Δεν της βάζω καθόλου βιταμίνες τεχνητές, μόνο φρουτάκια και λαχανικά, καθώς και τριμμένο ασβέστιο με μήλο στην τροφή της.
Τώρα την έχω στο μπαλκόνι, δεν την βλέπει απευθείας ο ήλιος αλλά έχει φως. Αν την βάλω μέσα που είναι πιο σκοτεινά, λυσσάει και κάνει σαν τρελή, θέλει πάλι έξω 😕
 
Na se tagoni einai kati pou exoune merikes thilikes. Ginoune pio epithitiki otan exoune ayga. Enstinkto tis manas.

Fruta =Bitamines, an edines 3 fores tin ebdomada tha kaneis tora mia fora tin ebdomada. Panta prepei na skeftese pos einai to physiko peribalon. An seloume na stamatane na kanoune ayga, geniki anaparagogi, sfiaxnoume emeis to peribalon san ximona, min plousia trofi, ligo fos, krio. An seloume na ksekinisi i anaparagogi sfiaxnoume to peribalon san einai anoiksi, plousio trofi, bitamines, poli fos, sestenete to kairo.
 
Νικολετα, εγω το αποδιδω στην ιδιοσυγκρασια του πουλιου. Ειχα θηλυκια μαζι με αλλα παπαγαλακια.Αυτη ηταν μαραζομενη,θλιμμενη, σε μια ακρη συνεχεια, αφου νομιζα οτι πλησιαζε η ωρα να μας αφησει χρονους.Αυτο που εκανα, ηταν να τη βαλω σ ενα κλουβι με μια φωλια μονη της, κ αυτη γεννουσε συνεχως αυγα, κλουβια βεβαια, αλλα το πουλι πηρε αμεσως τα πανω του. Σημειωτεον,το συγκεκριμενο πουλι ηταν το καλυτερο θηλυκο που ειχα, καλη μαμα κ με πολλα αυγα τη φορα. Ειναι στο χαρακτηρα του πουλιου.
Τωρα, λες οτι σε δαγκωνει, κ μαλιστα σου κανει κ πληγες😱. Σου προτεινω να φορας γαντια(αυτα τα λατεξ-λαστιχενια, που φοραν για καθαρισμα), για να μη σε"κοβει"οταν σε δαγκωνει, κ για πολλους κ αλλους προληπτικα λογους. Θα σου προτεινα να της βαλεις μια φωλια, κ ας γενναει αυγα κλουβια, ειναι μια ψευδαισθηση, σαν ανεμογκαστρι.

Φιλικα
 
Νικολετα, εγω το αποδιδω στην ιδιοσυγκρασια του πουλιου. Ειχα θηλυκια μαζι με αλλα παπαγαλακια.Αυτη ηταν μαραζομενη,θλιμμενη, σε μια ακρη συνεχεια, αφου νομιζα οτι πλησιαζε η ωρα να μας αφησει χρονους.Αυτο που εκανα, ηταν να τη βαλω σ ενα κλουβι με μια φωλια μονη της, κ αυτη γεννουσε συνεχως αυγα, κλουβια βεβαια, αλλα το πουλι πηρε αμεσως τα πανω του. Σημειωτεον,το συγκεκριμενο πουλι ηταν το καλυτερο θηλυκο που ειχα, καλη μαμα κ με πολλα αυγα τη φορα. Ειναι στο χαρακτηρα του πουλιου.
Τωρα, λες οτι σε δαγκωνει, κ μαλιστα σου κανει κ πληγες😱. Σου προτεινω να φορας γαντια(αυτα τα λατεξ-λαστιχενια, που φοραν για καθαρισμα), για να μη σε"κοβει"οταν σε δαγκωνει, κ για πολλους κ αλλους προληπτικα λογους. Θα σου προτεινα να της βαλεις μια φωλια, κ ας γενναει αυγα κλουβια, ειναι μια ψευδαισθηση, σαν ανεμογκαστρι.

Φιλικα

Εγω πρωτη φορα ακουω για θηλυκο να γενναει ασταματητα και να γινεται καλυτερα απ'οτι ηταν πριν. 😕 Και συμφωνα με την ερευνα αυτη, αυτο που λες δε νομιζω να στεκει. Τα θηλυκά πουλια σταματούν την παραγωγή ερυθρών αιμοσφαιρίων όταν γεννούν Και γνωριζω για περιπτωσεις που πεθανανε τα πουλια απο την αδιακοπη ωοτοκια.

Επισης για τα γαντια εχω αλλη αποψη διοτι το πουλακι της Νικολεττας ειναι εξημερωμενο και το μονο της προβλημα αυτη τη στιγμη ειναι οι ορμονες της. Τα γαντια μπορει να την τρομαξουν παρα πολυ και να χασει την εμπιστοσυνη που της εχει. Το καλυτερο για εμενα ειναι να αποφευγεις τις δαγκωνιες και οχι να κοιτας να βρεις τροπους να σε δαγκωνει αλλα να μην πονας. Τοτε και παλι χανεται η εμπιστοσυνη και το κερδος ειναι μηδεν αφου η "αρνητικη" συμπεριφορα συνεχιζεται.
Αποψη μου παντα!
 
🙄 Νικολέττα το έχω πάθει και εγω με την ροζέλλα μου. Βρήκα ένα αυγό μια μέρα στο κλουβί της, χωρίς να έχει ζευγαρώσει. Και εγω να φανταστείς νόμιζα ότι ήταν αγοράκι :D
 
Ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις! Εγώ είχα καταλάβει ότι είναι θηλυκιά και θέλει να ζευγαρώσει, αλλά πρέπει να έχω την απαραίτητη άνεση για να το κάνω. Τώρα, που λείπω το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας και δε μπορώ να την παρακολουθώ, δεν θα κάνω κάτι τέτοιο. Θα αποκτήσει σίγουρα σύντροφο γιατί δε μου αρέσει να είναι μόνη της.
Να της βάλω φωλιά ή θα της κάνω κακό γιατί θα βολευτεί και θα γεννήσει κι άλλα; Δε νομίζω ότι είναι καλό γιατί την καταπονεί. Ήδη νωρίτερα που έγιναν τα μάτια της σα να βγήκαν από τις κόγχες τους και είχε τουρλώσει το πίσω μέρος του σώματός της και είχε γίνει σαν περισπωμένη, τα χρειάστηκα. Ήταν σαν υπνωτισμένη και δεν έδειχνε να αντιλαμβάνεται τι συμβαίνει γύρω της.
 
Το καλύτερο είναι να της πάρεις έναν σύντροφο όπως λές 😉. Το κορίτσι σου μεγάλωσε και θέλει να γίνει μαμά :D. Η γνώμη μου είναι να μην της βάλεις φωλιά γιατί μπορεί να γεννάει συνέχεια μετά. Καλό θα ήταν να της πάρεις πολυβιταμίνες σε σταγόνες, να της βάζεις στο νεράκι της για λίγες μέρες, για να δυναμώσει. Ολη αυτή η διαδικασία σίγουρα της φέρνει εξάντληση:)
 
Το καλύτερο είναι να της πάρεις έναν σύντροφο όπως λές 😉. Το κορίτσι σου μεγάλωσε και θέλει να γίνει μαμά :D. Η γνώμη μου είναι να μην της βάλεις φωλιά γιατί μπορεί να γεννάει συνέχεια μετά. Καλό θα ήταν να της πάρεις πολυβιταμίνες σε σταγόνες, να της βάζεις στο νεράκι της για λίγες μέρες, για να δυναμώσει. Ολη αυτή η διαδικασία σίγουρα της φέρνει εξάντληση:)

Ti na poume tora gia afti tin apantisei ;
1. An perneis san syntrofo ena arseniko, SYNEXIO genai, giati i fisi tous einai na zefgaronoune gia na kanoune mikra. An den seleis afto, perneis deftero pou einai to idio filo, se afti tin periptosei ali thiliki.
2. Leme apo tin arxei MIONEIS tis bitamines, gia na min kanei ala ayga. Kai ti diabasoume tora; Dos tis ales Polyvitamines. Pos na iremisi to pouli an to kaneis sinexio TURBO ;
 
Αλέξανδρε προς τι η ειρωνεία; Ο καθένας λέει τη γνώμη του και εγω είπα τη δική μου. Σωστή ή λάθος. Εγω αυτό έκανα στη δική μου περίπτωση, και αυτό είπα. Την κριτική τι δέχομαι. Αλλά χωρίς να με προσβάλει.
 
Den ebala KATHOLOU Ironia, oute pros esena, oute pros kapion alon.

Kai ego pistebo ena forum den exoume na lei o kathenas tin gnomi tou, ena forum exoume na dinoume gnosis kai boithia.

Ala sigura boris na mou eksigis pou boithane i bitamines gia na stamatai mia thiliki na kanei ayga, giati to basiko thema itane pos na stamatai i Ευαγγελία na kanei ayga kai na iremisi pali.
 
Παιδιά δεν υπάρχει λόγος να στενοχωριόμαστε, νομίζω ότι όλοι είμαστε φίλοι και εκτιμάμε ο ένας τον άλλο γι΄αυτό είμαστε εδώ. Μαίρη μου, σίγουρα ο Αλέξανδρος το είπε με κάθε φιλική διάθεση και είναι και των δύο, όπως και των υπολοίπων μελών, οι γνώμες σεβαστές και χρήσιμες. Όλα καλά λοιπόν 🙂
 
Προς το παρόν η Ευαγγελία είναι απλησίαστη: όσο μπόι της λείπει, τόσο ζοχάδα έχει. Σαν κέρβερος, παρακολουθεί τα πάντα και δεν αφήνει ούτε κουνούπι να πλησιάσει το κλουβί.
Πώς θα καταλάβω αν έχει σκοπό να κάνει κι άλλα; Υπάρχει κίνδυνος να κολλήσει το αυγό (δυστοκία) και να έχουμε τρεχάματα; Δεν έχω ούτε τις γνώσεις ούτε την εμπειρία να χειριστώ μια τέτοια κατάσταση.
 
Εσυ απλα να χεις ενα σουπιοκοκαλο που νομιζω ειναι απαραιτητο! Δυστοκια μπορει να εμφανιστει αν εχει ελλειψη ασβεστιου η αν ειναι το πουλι σε κρυο μερος! Που απ οτι καταλαβαινω ειναι σε εσωτερικο! Επισης αν ηταν η πρωτη της φορα ισως να δυσκολευοταν αλλα αφου εκανε το πρωτο θα κανει και το δευτερο με ευκολια πιστευω!
 
Νικολεττα δεν νομιζω οτι πρεπει να σε απασχολει το θεμα επιπλοκης αυτην την στιγμη! Προσπαθησε να χαλαρωσεις λιγο και να δωσεις λιγο χρονο στην Ευαγγελια να κανει αυτο που αισθανεται! Αφησε την να ολοκληρωσει τον κυκλο της ωοτοκιας κανονικα δεν ειναι κακο.Απλα λογω μητρικου ενστικτου της ευαγγελιας προσπαθησε να μην την ενοχλεις τοσο πολυ με τα χερια σου για να μην στρεσαρεται περισσοτερο. Ισως οταν θα αλλαζεις τροφες η νερο η φρουτα να σκοτεινιαζεις λιγο το δωματιο πιστευω θα ειναι καλυτερα.
 
Κοντά εκεί που βρήκα το αυγό, είδα κάτι τεράστιες και πολύ συμπαγείς κουτσουλιές. Έμοιαζαν πιο πολύ για χελώνας παρά μικρού παπαγάλου. Γι' αυτό φαίνεται το κακόμοιρο χθες το βράδυ είχε τρελαθεί και βάραγε την κούνια του και τα κάγκελα. Είχα καταλάβει ότι έχει ανησυχία, αλλά νομίζα ότι ήθελε ζευγάρωμα. Δεν είχα ποτέ θηλυκό πουλί και δεν πίστεψα ότι το "ψευδο-αυγό" είναι συχνό φαινόμενο.
Θα πω στην μητέρα μου να έχει το νου της. Αυτό πάντως που είδα το πρωί με ανησύχησε: ενώ είχε ήδη κάνει (ώρες πριν) το αυγό, είχε φουσκώσει τον πωπό της και ήταν πολύ κόκκινος και τα μάτια της ήταν σαν υπνωτισμένα και έκανε έναν ήχο σαν μακρόσυρτο τιτίβισμα. Ήμουν σίγουρη ότι έκανε προσπάθεια να βγάλει και δεύτερο αυγό. Μέχρι στιγμής δεν έχει κάνει άλλο. Αυτό που έχει όμως το έχει τρελάνει: του αλλάζει συνεχώς θέσεις στον πάτο του κλουβιού. Να της αλλάξω την άμμο; Την άλλαξα το Σάββατο. Μήπως είναι κακό να την ενοχλήσω; Δαγκώνει τα κάγκελα, μάλλον λόγω "μητρικού" ενστίκτου νομίζει ότι πάω να κάνω κάτι κακό.
 
Εμενα οταν τα παπαγαλακια μου εχουν αυγο μεσα τους κανουν πολυ μεγαλες κουτσουλιες! Σε κανουν να απορεις πως βγηκε ολο αυτο το πραγμα απο μεσα τους... Οποτε μην ανυσηχεις γι αυτο!
 
Back
Top