Διατροφή Ξηρή αυγοτροφη ή πατέ;

THODORIS1982

PB Member
Εγγραφή
22 Οκτ 2007
Μηνύματα
759
Πόλη
Λάρισα
Τι ειδους αυγοτροφη προτιματε Ξηρη η Πατε; Ποια τα πλεονεκτήματα καθε μια; Ποια θεωρείτε καλυτερη;
 
I erotisi sou ine poli geniki , enois tis idias eterias ke i 2; posa poulia exis stin frontida sou; ti idous poulia exis? pos skopevis na xrisimopiisis tin avgotrofi? .
Se genikes grames i pate ine kaliteri , alla ine poli geniko afto pou sou leo ,poli paragontes pezoun rolo gia tin teliki epilogi
 
Εννοω της ιδιας εταιριας.Αυτη τη στιγμη εμεινα με τεσσερα. Ενα ζευγαρι απλα και ενα μαλινουα. Στα κοινα εκανα προετοιμασια με πατε της Ραφφ. Το ζευγαρακι πυρωσε γρηγορα και δεν εβρισκα καλυτερη αυγοτροφη. Τα μαλινοις τα προετοιμαζω με orlux patte. Δε χρησιμοποιησα ποτέ μου προσθετα.Βαζω μονο πολυβιταμίνη στο νερο μια φορα την εβδομαδα και καθε μερα στα μαλινοισ βαζω βιταμινη Ε στο νερο.
 
Ti pate tis orlux tin xrisimopiisa persi oli tin xronia ine mia POLI KALI avgotrofi , ego prosopika tha sou tin sinestina gia ta poulia pou exis
 
Πώς συντηρούνται οι αβγοτροφές τύπου pate;

Επιτρέψτε μου να ρωτήσω κάτι σχετικό…

Είχαμε κάνει μια συζήτηση παλιότερα με θέμα τη https://community.petbirds.gr/threads/Συντήρηση-Ξηρής-Αβγοτροφής.267/ Τις αβγοτροφές τύπου pate πώς τις συντηρείτε από τη στιγμή που θα ανοίξετε τη συσκευασία τους;
 
Παιρνω μικρες ποσοτητες 250γρ καθως δεν εχω πολλα πουλια και τη συντηρω εκτος ψυγειου σε ταπερακι σε δροσερο μερος.Απλα με ποια κριτηρια διαλεγουμε συνηθως. Εκτος απο το θεμα συντηρησης εχουν καμια διατροφικη διαφορα;
 
Θα απαντήσω στο κομμάτι το οποίο γνωρίζω. Η εταιρεία ORLUX για παράδειγμα αναφέρει ότι η τύπου pate (μαλακή) αυγοτροφή δύναται να παραμείνει για αρκετές ημέρες στην διάθεση των πτηνών σε αντίθεση με την dry (ξηρή)! Μόνο εάν αναμειχθεί με βλαστωμένους σπόρους ή τριμμένα φρούτα και λαχανικά επιβάλλεται η ανανέωση της εντός λίγων μόνο ωρών.
Όσον αφορά την θρεπτική τους αξία δεν γνωρίζω επακριβώς την όποια διαφορά τους.Φαντάζομαι πως αν υπάρχει τέτοια θα είναι πολύ μικρή και όχι άξια αναφοράς και περαιτέρω προβληματισμού.
 
εγω προτιμω την ορλουξ την μπιανκο για τα καναρινια και για τα κοκκινα και τις καρδερινες προσθετω μαζι με ολα τα αλλα και κοκκινη αυγοτροφη της μπιαφαρ δηλαδη προτιμω της ξηρη
 
An anaferomaste mono stis avgotrofes tis orlus i megaliteri diafora tis ksiris me tin pate ine CRUDE OIL i ksiri periexi 4,8% gia ta kokina ke ta kitrina kanarinia eno i pate periexi 15,5% gia ta kokina ke 16% gia ta kitrina to epipedo PROTEINIS (crude protein ) ine to idio 17%
I moni ksiri avgorofi tis orlux pou diaforooiite sto epipedo PROTEINIS ine i PROFI me proteini 14,5% alla polite mono se siskevasia 25kgr
An ekseresoume tin PROFI to epipedo ton allon sistatikon (fibre , minerals,vitamines , amino acid ) ke stis 2 pate ke kseri ine i idia.
Gia ton logo ou anaferi o andres sou protina tin pate , den allionete efkola
 
Εννοω της ιδιας εταιριας.Αυτη τη στιγμη εμεινα με τεσσερα. Ενα ζευγαρι απλα και ενα μαλινουα. Στα κοινα εκανα προετοιμασια με πατε της Ραφφ. Το ζευγαρακι πυρωσε γρηγορα και δεν εβρισκα καλυτερη αυγοτροφη. Τα μαλινοις τα προετοιμαζω με orlux patte. Δε χρησιμοποιησα ποτέ μου προσθετα.Βαζω μονο πολυβιταμίνη στο νερο μια φορα την εβδομαδα και καθε μερα στα μαλινοισ βαζω βιταμινη Ε στο νερο.

Την βιταμινη Ε που αναφερεις απο που την προμηθευεσαι;
Υπαρχει στα Pet Shops? Ποια η εμπορική της ονομασια;
 
Την βιταμινη Ε που αναφερεις απο που την προμηθευεσαι;
Υπαρχει στα Pet Shops? Ποια η εμπορική της ονομασια;
επειδη δε μπαινω στη διαδικασια να φτιαξω αυγοτροφη χορηγω στο νερο την βιταμινη.Yπαρχουν πολλα σκευασματα τα λεγομενα πυρωτικα οπως το fertivit της orlux αλλα πολυ δυσκολα να βρεις κατι τετοιο σε πετ στη Λαρισα. Εγω δινω το tabernil canto η της tafarm αναλογα με το ποιο βρισκω καθε φορα. Ειναι σταγονες σε μπουκαλακι οπως τα κολληρια.
 
Back
Top