Αναπαραγωγή Αυγο με μικρο σπασιμο, να περιμενω μηπως βγει ο νεοσσος;

Ρανια.κ

PB New Member
Εγγραφή
15 Απρ 2016
Μηνύματα
175
Πόλη
Πεύκη
Ή καναρα μου κλωσαει 14 μέρες σήμερα. Το αυγό είναι ενσπορο φαίνονται κόκκινες φλεβες αλλά δε βγήκε σήμερα. Επίσης σήμερα είχε ένα μικρό σπασιμο σαν από ράμφος. Ή καναρα στις 10 μέρες έκανε ένα ακόμη το οποίο το αφαιρεσα. Τι να κάνω να της το βάλω κι αυτό η να περιμένω μήπως βγει ο νεοσσος;
 
Θα έλεγα να περιμένεις και αύριο. Αν βγει το πουλάκι, τότε δεν μπορείς να το βάλεις έτσι και αλλιώς. Ακόμη και να μην βγει όμως, δεν έχει νόημα να τη βάλεις να κάθεται για ένα αυγό.
 
Ευχαριστώγια την απάντηση. Λες να μη βγει ούτε αύριο;☹ αν ήταν νεκρό οι φλέβες θα φαίνονταν;
 
Λες να μη βγει ούτε αύριο;☹
Λίγες ώρες μένουν.

αν ήταν νεκρό οι φλέβες θα φαίνονταν;
Σε αυτήν τη φάση φαίνεται απλώς ότι δεν υπάρχει καθόλου χώρος μέσα. Είναι πιθανόν και σε αυτήν τη φάση να μην εκκολαυθει καθώς ο θάνατος των εμβρύων μέσα στο αυγό μπορεί να συμβεί και την τελευταία μέρα.
 
Ποτέ είχες δει ότι είναι ενσπορο και είχε φλέβες; Ποια μέρα;

Σήμερα το πρωί που το κοίταξα είχε φλέβες κ φαίνεται σχηματισμένο μέσα το πουλάκι απλά μου φάνηκε πιο μικρό από ότι περίμενα για τις μέρες που το κλωσσάει. Μάλιστα κουνιόταν κιόλας! Το σπασιματακι δεν ξέρω πως έγινε αλλά έγινε σήμερα.

Φαίνεται κ ο αεροθαλαμος καθαρά.
 
Ίσως το πουλάκι να προσπαθεί να εκκολαφθεί και σε αυτο να οφείλεται το σπάσιμο στο αυγό.
 
Μάλλον είναι πολύ νωρίς για να βγει. Αν είναι μόνο του μέσα στην φωλια έχει καθυστερήσει η καναρα να το ζεστάνει, αλλάζουν οι 14 μέρες που μετραγες. Σε αυτή την φάση κάποιο σπάσιμο η και ράγισμα είναι δύσκολο να μην βλάψει το πουλάκι μέσα στο αυγό
 
Εγώ βρε παιδιά φέτος είχα ενα αυγό ψιλό τσακισμένο σε ενα σημείο επι 2 ημερες, απ το οποίο βγήκε πουλι
 
Εγώ βρε παιδιά φέτος είχα ενα αυγό ψιλό τσακισμένο σε ενα σημείο επι 2 ημερες, απ το οποίο βγήκε πουλι
Ή ζημία έγινε 2 μέρες πριν βγει το πουλί; Δεν θα υπήρχε πρόβλημα τότε,Έχει ολοκληρώθει μέσα στο αυγό ο νεοσος.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Ράνια καλό για τα πουλιά είναι να μην ενοχλούνται. Καταλαβαίνω την αγωνία σου αλλά τους κάνεις κακό.
Προτείνω να τα αφήσεις ήσυχα και θα διαπιστώσεις πως ξέρουν τι θα κάνουν. Μέχρι να βγουν τα μικρά... Διάβασε τα άρθρα της αναπαραγωγής.
 
  • Like
Αντιδράσεις: theodr
Έχω διαβάσει πολλά sites αλλά πάντα προκύπτουν ερωτήματα.
Τις ερωτήσεις τις περιμένουν όλα τα μέλη του petbirds ως αφορμή συζήτησης και συνεπώς μάθησης.
Όποτε υπάρχουν απορίες... εδώ είμαστε.
 
Είμαι πολύ χαρούμενη! Βγήκε τελικά το πουλακι μετα το μεσημέρι! Ή μαμά το προσέχει πολύ κ απ ότι φαίνεται το ίδιο κ ο μπαμπας. Έβαλα αυγό βρασμένο τι άλλο να βάλω τώρα;
 
Μπράβο σας... άντε με το καλό
Κάθε πρωί και κάθε μεσημέρι από το 1/4 του αυγού για αρχή...
Σε 4-5 μέρες τα ξαναλέμε.
 
Back
Top