Αναπαραγωγή Αυγό από την πρώτη μέρα;

Γιώργος 2014

PB New Member
Εγγραφή
6 Μαϊ 2014
Μηνύματα
53
Πόλη
Πειραιάς
Καλησπέρα στην παρέα! Πρώτη προσπάθεια για φετος σε εξωτερικη αναπαραγωγή με εμπειρο αρσενικό και καινουρια θηλυκιά αγορασμένη πριν δυο μήνες. Εχτες τους εβγαλα το χώρισμα καθώς είχα όλες τις ενδείξεις πως ειναι πυρωμένα και τα δύο. Όντως αμέσως ζευγάρωσαν. Σήμερα η κανάρα έκανε κιόλας το πρώτο της αυγό.Από την εμπειρία σας είναι αυτό δυνατόν;Η λογικά θα ειναι άσπορο;Η αλήθεια είναι οτι ήταν πολύ πυρωμένη. Και χωρίς φύσημα στην κοιλιά φαινόταν. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων..
 
Σε 6-7 μερες θα κανεις ωοσκοπηση και θα μαθεις 🙂μπορει να ειναι μπορει να μην ειναι...
 
θα ειναι άσπορο;
Ναι.. Θα είναι άσπορο.
Το ίδιο και το αυριανό.
Ελπίδες υπάρχουν από το τρίτο και μετά.
Θα είναι άσπορα όλα τα αυγά που έχει ετοιμάσει το θηλυκό και έχει κλείσει η μεμβράνη τους.
Το πόσα μπορεί να είναι αυτά; ... κανείς δεν μπορεί να πει με βεβαιότητα.
Αφήνεις λοιπόν την κανάρα να γεννήσει, να κλωσήσει και στις 7-8 μέρες βλέπεις τα αποτελέσματα και μας ενημερώνεις
Και χωρίς φύσημα στην κοιλιά φαινόταν.
Να το αποφεύγεις αυτό.. Δεν υπάρχει κατά τη γνώμη μου χειρότερη μεταχείριση σε ένα περίπου έτοιμο θηλυκό, από το συνεχή και "μπακαλίστικο" αυτό έλεγχο ετοιμότητας.
Γνώμη μου είναι πως καθυστερεί περισσότερο κάθε διαδικασία.
 
Δε μπήκα καν στον κόπο να τη φυσήξω γιατι εσκιζε χαρτακια, στηνόταν για βάτεμα οταν κελαιδούσε ο αρσενικός και της εβαλα φωλιά κ αρχισε να τη φτιαχνει. Τότε τα ένωσα-εχτές! Και σήμερα εκανε το αυγό..

Αν όντως είναι άσπορα μετά την ωοσκόπηση ποια διαδικασία πρεπει να ακολουθήσω;
 
Αν όντως είναι άσπορα μετά την ωοσκόπηση ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω;
,
Ας μείνουμε στα επείγοντα της ωοτοκίας...
Από αύριο 3-4 σταγόνες ασβεστίου στο νερό για 2-3 μέρες...
Όταν με το καλό ολοκληρωθεί η ωοτοκία της.. Την αφήνουμε 7-8 μέρες και μετά την ωοσκόπηση συζητούμε με σωστή βάση και δεδομένα.
Δε θα χαθούμε άλλωστε... Το petbirds εφημερεύει και διανυκτερεύει κάθε μέρα...
 
Γιάννη είσαι απόλυτα βέβαιος; Για ποιον λόγο να συμβεί αυτό?
Ανέστη η ωοτοκία στον οργανισμό του πουλιού μοιάζει με γραμμή παραγωγής.
Ένα αυγό είναι εντελώς έτοιμο, ένα άλλο σχεδόν ολοκληρωμένο, ένα άλλο μισοολοκληρωμένο κλπ. Όσοι είχαμε επαφή κότες το έχουμε δει όταν οι δύστυχες ετοιμαζόταν για το φαγητό μας..
Η γονιμοποίηση λαμβάνει χώρο όσο υπάρχει η λέκιθος (ο κρόκος) ανοιχτή..
Αν κλείσει... αντίο.
Χρονικά η περίπτωση δεν έχει και πολλά περιθώρια...
Χωρίς να μπορώ να το τεκμηριώσω περισσότερο θεωρώ πως από το τρίτο αυγό και μετά έχει ελπίδα γόνιμης παρουσίας... Το αυριανό 100% όχι.
Φυσικά δεν υπάρχει λόγος για βιαστικές κινήσεις από το φίλο μας...
Τα αφήνει όλα να τα κλωσήσει η κανάρα και βλέπουμε.
 
Τα αφήνει όλα να τα κλωσήσει η κανάρα και βλέπουμε.

Θα έχει ενδιαφέρον να μας δώσεις σε λίγες μέρες το αποτέλεσμα. Μέχρι να περάσουν οι 7 μέρες από το τελευταίο αυγό ρίξε λίγο διάβασμα. Θα το βρεις μπροστά σου.

Σου εύχομαι καλή επιτυχία και να μην ξεχνάς ότι εδώ μπορείς να ρωτήσεις ότι θέλεις.

Δε θα χαθούμε άλλωστε... Το petbirds εφημερεύει και διανυκτερεύει κάθε μέρα...
 
Ανέστη η ωοτοκία στον οργανισμό του πουλιού μοιάζει με γραμμή παραγωγής.
Ένα αυγό είναι εντελώς έτοιμο, ένα άλλο σχεδόν ολοκληρωμένο, ένα άλλο μισοολοκληρωμένο κλπ. Όσοι είχαμε επαφή κότες το έχουμε δει όταν οι δύστυχες ετοιμαζόταν για το φαγητό μας..
Η γονιμοποίηση λαμβάνει χώρο όσο υπάρχει η λέκιθος (ο κρόκος) ανοιχτή..
Αν κλείσει... αντίο.
Χρονικά η περίπτωση δεν έχει και πολλά περιθώρια...
Χωρίς να μπορώ να το τεκμηριώσω περισσότερο θεωρώ πως από το τρίτο αυγό και μετά έχει ελπίδα γόνιμης παρουσίας... Το αυριανό 100% όχι.
Φυσικά δεν υπάρχει λόγος για βιαστικές κινήσεις από το φίλο μας...
Τα αφήνει όλα να τα κλωσήσει η κανάρα και βλέπουμε.


Γιάννη θα σου πω την εμπειρία μου απο τη φορά που απέκτησα τα μικρά μου. Οι γονείς ζευγάρωναν αρκετές φορές πριν ξεκινήσει η ωοτοκία. Όταν η Φοίβη άρχισε να περνάει τις περισσότερες ώρες τις ημέρας μέσα στη φωλιά τα ζευγαρώματα αραίωσαν. Το πρώτο αυγό γεννήθηκε άσπορο κι είμαι σίγουρος ότι ήταν το πρώτο διότι τα αρίθμησα. Την επόμενη ημέρα (κενή) ζευγάρωσαν και τη μεθεπόμενη γεννήθηκε το δεύτερο αυγό (ένσπορο) όπως κι άλλες 2 μέρες μετά το τρίτο και τελευταίο το οποίο επίσης ήταν ένσπορο.

Τι συμπέρασμα βγάζουμε; Εγώ κρατάω μια επιφύλαξη με την περίπτωση του Γιώργου, δεν αμφισβητώ όμως και την εμπειρία σου. :)
 
Τι συμπέρασμα βγάζουμε;
Δεν πετάμε ποτέ τίποτε.
Εγώ κρατάω μια επιφύλαξη με την περίπτωση του Γιώργου, δεν αμφισβητώ όμως και την εμπειρία σου.
Δίκιο έχεις.. Κι εγώ κρατώ επιφύλαξη.
Κάποιες φορές η κακή επιλογή αρσενικού, οι αλλαγές ανάγκης της τελευταίας στιγμής, η λάθος ανάγνωση του φύλου στο "αρσενικό", με έχουν φέρει σε αρκετές παρόμοιες περιπτώσεις.. Ρωτώντας έφτασα σ' αυτό που έγραψα.

@Γιώργος 2014 ... Βλέπεις πόσο όμορφα και εποικοδομητικά ανοίγει ο διάλογος μέσα στο petbirds .. Θα ήταν πολύτιμο για όλους μας να μάθουμε την εξέλιξη των αυγών της κανάρας σου... Θα μας ενημερώνεις;
 
το petbirds εφημερεύει και διανυκτερεύει κάθε μέρα...
😀 κλαίω!

Εγώ κρατάω μια επιφύλαξη με την περίπτωση του Γιώργου, δεν αμφισβητώ όμως και την εμπειρία σου. :)
Συμφωνώ! Εγώ στοιχηματίζω στο ότι θα είναι ένσπορο! (έτσι και λίγο για τον χαβαλέ βρε αδελφέ! 😛 ) Εγώ ξέρω (χωρίς να είναι επιστημονικά επιβεβαιωμένο) πως το αυγό για να δημιουργηθεί και να γεννηθεί απ το θηλυκό χρειάζεται 24 με 72 ώρες.

Πάμε παιδιά! Πόσοι λέτε ότι θα είναι ένσπορο; Πόσα ποντάρετε; 😛
 
😀 κλαίω!


Συμφωνώ! Εγώ στοιχηματίζω στο ότι θα είναι ένσπορο! (έτσι και λίγο για τον χαβαλέ βρε αδελφέ! 😛 ) Εγώ ξέρω (χωρίς να είναι επιστημονικά επιβεβαιωμένο) πως το αυγό για να δημιουργηθεί και να γεννηθεί απ το θηλυκό χρειάζεται 24 με 72 ώρες.

Πάμε παιδιά! Πόσοι λέτε ότι θα είναι ένσπορο; Πόσα ποντάρετε; 😛
ψηφίζω και γω ένσπορο! αν χάσουμε.. Θα στείλω 1 κιλ. μείγμα οργανικής χημείας δώρο στον Γιάννη(ξέρεις εσύ)..
 
😀 κλαίω!


Εγώ στοιχηματίζω στο ότι θα είναι ένσπορο! (έτσι και λίγο για τον χαβαλέ βρε αδελφέ! 😛 ) Εγώ ξέρω (χωρίς να είναι επιστημονικά επιβεβαιωμένο) πως το αυγό για να δημιουργηθεί και να γεννηθεί απ το θηλυκό χρειάζεται 24 με 72 ώρες.

Πάμε παιδιά! Πόσοι λέτε ότι θα είναι ένσπορο; Πόσα ποντάρετε; 😛

Στο άσπορο βάζω μια καναρα 2016 (είναι στην φωλιά τώρα)
Αν κερδίσω όμως θέλω δέσμευση για ανταλλαγή της κανάρας αυτής με κάποια άλλη σε λευκό ή κόκκινο
Πάει;
 
Αν κερδίσω όμως θέλω δέσμευση για ανταλλαγή της κανάρας αυτής με κάποια άλλη σε λευκό ή κόκκινο
Πάει;
Εγώ τα καναρίνια μου δεν τα βάζω σε στοιχήματα ούτε τα ανταλλάσσω έτσι... Προσωπικά...
 
Back
Top