Αναπαραγωγή Αυγό από την πρώτη μέρα;

κατι αλλο διατροφικά εκτος από τα συνηθισμένα;
Μόλις τελειώσει η ωοτοκία, σπόρους χορταρικά, μήλο, και ότι άλλο έξτρα δίνεις εκτός από αυγό ή αυγοτροφή! Αυτά θα τα ξαναξεκινήσεις μόλις σκάσει το πρώτο αυγό! 😉
 
Εψαξα σε ολα τα πετ σοπ της περιοχης κ κανένα δεν εχει σταγόνες ασβεστίου.. Τί μπορώ να βάλω εναλλακτικά; Σουπιοκοκκαλο εχω κ αυγο δινω ακόμα..
 
Εψαξα σε ολα τα πετ σοπ της περιοχης κ κανένα δεν εχει σταγόνες ασβεστίου..
Που μένεις;

Τί μπορώ να βάλω εναλλακτικά; Σουπιοκοκκαλο εχω κ αυγο δινω ακόμα..
Η άλλη λύση είναι τα eshops. Πρέπει οπωσδήποτε να της δώσεις ασβέστιο στο νεράκι..
 
Εψαξα σε ολα τα πετ σοπ της περιοχης κ κανένα δεν εχει σταγόνες ασβεστίου.. Τί μπορώ να βάλω εναλλακτικά; Σουπιοκοκκαλο εχω κ αυγο δινω ακόμα..
Πολύ καλό το κόκαλο σουπιάς, εκτός από ασβέστιο προσφέρει και ιώδιο που είναι το ίδιο πολύτιμο... Δυστυχώς όμως χρειάζεται βάθος χρόνου για να αποθηκευτεί στον οργανισμό.
Για ασφάλεια χρειαζόμαστε υγρό ασβέστιο. Για 2-3 μέρες ΜΌΝΟ.
 
Ειναι η καναρα μου λευκή... Εκανε το δευτερο σημερα. Για να δούμε...

Εννοείς ότι αν είναι άσπορο σου δίνω την κανάρα ενώ αν είναι ένσπερμο την ανταλλάσεις με την λευκή;

Αποδέχεσαι δηλαδή το στοίχημα που πρότεινα;
 
Για ασφάλεια χρειαζόμαστε υγρό ασβέστιο. Για 2-3 μέρες ΜΌΝΟ.

Προσωπικά βάζω μισό αυγό χωρίς τον κρόκο. Το τσόφλι εξαφανίζεται αμέσως και το ασπράδι που είναι καθαρή πρωτεΐνη βοηθά και το αρσενικό στην παραγωγή σπέρματος για τα επόμενα βατέματα
 
Δε βρήκα ασβεστιο γιατί ήρθα επαρχια για δυο τρεις μέρες και σε ΟΛΑ τα τοπικα πετ σοπ με κοιτανε σαν εξωγήινο..Λένε κιόλας τις εξυπνάδες τους οτι δε χρειαζεται τίποτα...
 
Λένε κιόλας τις εξυπνάδες τους οτι δε χρειαζεται τίποτα...
Αν είχαν θα σου έλεγα ότι είναι το μόνο που χρειάζονται.

Εν πάση περιπτώσει, Γιώργο δεν είναι δα και κάτι δυσεύρετο εκτός Αθηνών. Ίσως απλά δεν είχε το συγκεκριμένο κατάστημα μόνο.
 
Το ξέρω εντάξει σημερα πιστευω θα εχω.. Ειχαμε και το τρίτο αυγό σήμερα..
Αν δε βρεις πάρε mega calsioum (είναι το μεγάλο) από φαρμακείο...
Κόψε την μια παστίλια στα οκτώ και βάλτη σε μισό λίτρο νερό.. Περίμενε πέντε λεπτά (είναι αναβράζουσα) και γέμισε τις ποτίστρες των πουλιών που πρέπει να έχουν extra ασβέστιο. (είναι δοσολογία ανάγκης)
 
Ωραία! Αυτό θα κάνω, δε γινεται κατι αλλο! Και πάλι ευχαριστώ!
Είναι λύση ανάγκης...
Δεν είναι κατάλληλο για τα πουλιά, ειδικά για μόνιμη χρήση.
 
Από κάποιο eshop το έψαξες; Υπάρχουν κάποια που έχουν και δωρεάν μεταφορικά εντός αττικής. Αν θες βοήθεια μου λες!
 
Ευχαριστώ πολύ για την καλή διάθεση..Βρηκα mega calcium ως λυση αναγκης και θα εξυπηρετηθω με αυτο προσωρινά..
 
Τι έγινε;
Βρήκες ασβέστιο;
Σε τι κατάσταση είναι τώρα το πουλί;

Στοιχήματα σε ζωντανούς οργανισμούς;
ΟΧΙ σε ζωντανούς οργανισμούς.
Ετσι που το γράφεις δείχνει άσχημο.
Οχι λοιπόν σε ζωντανούς οργανισμούς, απλά ανταλλαγή ή δωρο μια κανάρα, με συνδιασμό ενός παιχνιδιού.
Ετσι κι αλλιώς έχω σκοπό τον Οκτώβριο να κάνω ανταλλαγή (για το αίμα) και ακόμη και να χαρίσω ένα με δύο πουλιά
 
Καλησπέρα και πάλι στην παρέα!Έκανα σήμερα ωοσκόπηση και τα 4 από τα 5είναι σίγουρα άσπιρα.. Το ένα κατα 80% είναι άσπορο κιαυτό.. Απλά εχω μια αμφιβολία και θα ξανακάνω ωοσκόπηση σε δύο μέρες.. Πώς προχωράμε τώρα;
 
Οχι τιποτα από όλα αυτά..ηταν η πρωτη της γεννα απλα εκανε το πρωτο αυγο από τη επομένη του ζευγαρώματος... Ενα καθε μέρα κ συνολικα 5.. Καθεται κ κλωσσάει ολη μέρα από το τριτο αυγο.
 
Back
Top