Παρουσιάζω Αυτές είναι οι κότες μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης User23658
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Άντε να κάνει 1 - 2 ακόμα 🙂
Λες; Τις τα πήρα σήμερα άφησα μόνο ενα. Μη μου τα σπάσει στο τέλος αν καθίσει θα τα βάλω κ αυτά από κάτω. Γλυκουλα μου μωρέ μου έχει βγάλει άπειρα πουλάκια. Κ όλα ενα κι ένα. Αλλά δε νομίζω να της χωράνε πάνω από 8 αυγά. Μικρούλα είναι
 
Εξαρτάται τι αυγά θέλεις να της βάλεις. Το μυστικό είναι να της βάζεις όσα ακριβώς χωράει να σκεπάσει και ύστερα να αφαιρείς δύο.
Συνήθως επειδη την ξέρω 6 με 7 αυγά είναι κομπλέ και μου τα βγάζει τα παραπάνω φοβάμαι το γύρισμα τούς. Αλλά επειδή θα κάτσουν κ αλλες τα τα βάλω κ αλλού τα περίσσια. Τίποτα δεν πάει χαμένο.. Ευχαριστώ για τη συμβουλή δε το ήξερα!
 
User23658 είπε:
Εν αναμονή. Μήπως θυμηθεί και καθίσει! Νανουλακια!
Μαίρη, η κοτούλες αυτές ζευγαρώνουν μόνο με τους μικρόσωμους κόκκορες της ράτσας τους ή είναι δυνατό να γονιμοποιηθούν και από μεγαλύτερα κοκκόρια;
 
Μαίρη, η κοτούλες αυτές ζευγαρώνουν μόνο με τους μικρόσωμους κόκκορες της ράτσας τους ή είναι δυνατό να γονιμοποιηθούν και από μεγαλύτερα κοκκόρια;
Δεν με λένε Μαίρη, όμως όχι μόνο είναι δυνατόν κάτι τέτοιο αλλά τα υβρίδια τους είναι εφικτά και μπορούν να συνεχίσουν να αναπαράγωνται δίνοντας γόνιμους απογόνους. Το μέγεθος δεν έχει σημασία. Όλες οι ράτσες κότας ανήκουν στο ίδιο είδος και έχουν κοινό πρόγονο (Red jungle folw). Τα υβρίδια που προκύπτουν είναι συνήθως μεσαίου μεγέθους και φέρουν χαρακτηριστικά και των δύο γονέων. Το μέγεθος των αυγών ποικίλη ανάλογα με την φυλή των γονέων. Συνήθως είναι κάτι ενδιάμεσο ανάμεσα στις 2 ράτσες. Έχουν ίδια συμπεριφορά με τις υπόλοιπες ορνιθες και δεν διαφέρουν σε κάτι άλλο. Για να φέρω ένα γνώριμο παράδειγμα, πρόκειται για κάτι αντίστοιχο με τις διασταυρώσεις σκύλων.
 
Μαίρη, η κοτούλες αυτές ζευγαρώνουν μόνο με τους μικρόσωμους κόκκορες της ράτσας τους ή είναι δυνατό να γονιμοποιηθούν και από μεγαλύτερα κοκκόρια;
Προσπαθώ όσο μπορώ να τα έχω κατά ράτσα κ μέγεθος.Αλλά έχουν ζευγαρώσει και νανες με μεγαλύτερα κοκόρια άλλης ρατσας και έβγαλα δικό μου "σχέδιο" φτερωτα σγουρα περιεργα.. Το αντίθετο είναι πιο δύσκολο γιατί ο νανος δε φτάνει τις κότες 😂
[automerge]1583346427[/automerge]
@Γιαννης17 Μαίρη Γιάννης το ίδιο είναι μια παρέα είμαστε 😂
 
User23658 είπε:
. Το αντίθετο είναι πιο δύσκολο γιατί ο νανος δε φτάνει τις κότες 😂
Αυτό είχα ακούσει κι εγώ και αναρωτήθηκα αν "μηχανικά" γίνεται, αλλά καθώς κατάλαβα από το ποστ του Γιάννη, όλα είναι δυνατά, σαν θέλει η νύφη κι ο γαμπρός. (εκτός κι αν όσα δεν φτάνει ο.😀 κόκκορας τα κάνει κρεμαστάρια)
 
Αυτό είχα ακούσει κι εγώ και αναρωτήθηκα αν "μηχανικά" γίνεται, αλλά καθώς κατάλαβα από το ποστ του Γιάννη, όλα είναι δυνατά, σαν θέλει η νύφη κι ο γαμπρός. (εκτός κι αν όσα δεν φτάνει ο.😀 κόκκορας τα κάνει κρεμαστάρια)
Ακριβώς! Βέβαια είχα ένα κοκορακι που μικρές μεγάλες τις ταίριαζε είχε βρει τον τρόπο 😂😉
 
User23658 είπε:
Είχα καιρό να πετύχω τη "γεννα" ! Μάλλον με περίμενε! Πιο φρέσκο δε γίνεται!
Μαίρη, αν ξέρεις, την ώρα που το αυγό εξέρχεται από την αμάρα, είναι τόσο σκληρό το κέλυφός του ή για όσο είναι "βρεγμένο" είναι πιο μαλακό;
 
Μαίρη, αν ξέρεις, την ώρα που το αυγό εξέρχεται από την αμάρα, είναι τόσο σκληρό το κέλυφός του ή για όσο είναι "βρεγμένο" είναι πιο μαλακό;
Ειναι πιο μαλακο και μόλις βγει και καθίσει επάνω το στεγνώνει και σκληραίνει. Βέβαια αυτή το παράτησε 😂 και φώναζε. Αλλά και παλι δεν έχει σημασία σε 1 λεπτό στεγνώνει!
 
Άντρας 😅
Παιδιά τα νανάκια είναι ότι καλύτερο για τις μεγάλες κότες. Είναι ελαφριά και ούτε το φτέρωμα τους χαλάνε ούτε τις τραυματίζουν. Εγώ έχω περάσει αυτή την νοοτροπία σε πολλούς και έχουν γλυτώσει οι κότες τους. Τα μεγάλα κοκόρια είναι καλύτερο να γίνονται σούπα αν δεν τα θέλουμε για κάποια αναπαραγωγή. Πραγματικά είναι επιζήμια για τις κότες. Είναι ατσούμπλα και βαριά και συχνά τις μαδάνε ολόκληρες και τους δημιουργούν πληγές με τα νύχια τους. Οπότε όποιος θέλει κόκορας για κότες να προτιμάει πάντα νανάκι.
 
Άντρας 😅
Παιδιά τα νανάκια είναι ότι καλύτερο για τις μεγάλες κότες. Είναι ελαφριά και ούτε το φτέρωμα τους χαλάνε ούτε τις τραυματίζουν. Εγώ έχω περάσει αυτή την νοοτροπία σε πολλούς και έχουν γλυτώσει οι κότες τους. Τα μεγάλα κοκόρια είναι καλύτερο να γίνονται σούπα αν δεν τα θέλουμε για κάποια αναπαραγωγή. Πραγματικά είναι επιζήμια για τις κότες. Είναι ατσούμπλα και βαριά και συχνά τις μαδάνε ολόκληρες και τους δημιουργούν πληγές με τα νύχια τους. Οπότε όποιος θέλει κόκορας για κότες να προτιμάει πάντα νανάκι.
Δίκιο έχεις Γιάννη. Πραγματικά τις μαδανε οι χοντροκοκορες πολλές μου τις κουτσαναν.. Αλλά δε σφαζω κιόλας.Αυτό το κοκορικι θα κάψει καρδιές. ❤️️️️ χτες τον κυνηγούσαν ολοι...ροοαντ ρανερρρ και τον έκλεισα πάλι μέσα!
 
@Γιαννης17 για να τα λέμε κ στο ποστ μου.. Το μπροστινό απ το ραμφος των νεοσσων στα κοτόπουλα το έβγαζε η γιαγιά μου με το νύχι. Και αναρωτιόμουν πάντα γιατί να υπάρχει. . Ε και το κανω κ Εγώ. Δεν ξερω αν πεφτει σε μια μέρα.
 
Μα δεν χρειάζεται να το βγάζεις Μαίρη. Αυτό τα βοηθάει να σπάνε το αυγό. Μετά από αυτό δεν χρησιμεύει κάπου και πέφτει μέσα σε ώρες από μόνο του.
Τι μαθαίνεις τελικά ! Πριν έκανα μια ωοσκοπηση! Κολυμπάνε τα νανακια! 😍 εσένα στις ποσες μέρες σου έβγαιναν; Εγω υπολογίζω 18 μέρες 21 ποτε δεν έχουν βγει
 
Back
Top