Γενικά Αυτή η καρδερίνα είναι αρσενικό ή θηλυκό;

Kostas Paulou

PB New Member
Εγγραφή
14 Μαρ 2014
Μηνύματα
120
Πόλη
Θεσσαλονίκη
αρσενικο η θηλυκο;

photobucket-image-anavailable.png
 
Πως ειναι δυνατον να ειναι αρσενικο και να κελαηδαει ετσυ;
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Γιατί το λες Δημήτρη;
Σταύρο εσύ λες οτι είναι αρσενική η καρδερίνα και θα ήθελα την άποψη σου, πως βγάζεις αυτό το συμπέρασμα.
Στα ανοιχτόχρωμα πουλιά αυτά με το άσπρο στεφάνι στο πίσω μέρος του κεφαλιού, τα χαρακτηριστικά είναι πιο ξεκάθαρα, και έτσι ο διαχωρισμός των φύλων πιο εύκολος.
Στα σκουρόχρωμα πουλιά όπως αυτό στην φωτο, πολλές φορές δημιουργούνται αμφιβολίες.

Η άποψή μου...
Κατ αρχήν το κελάηδισμα του πουλιού, δηλ. αυτοί οι διακοπτόμενοι φθόγγοι και τα γρέζια είναι κελάηδισμα των θηλυκών.

Επίσης στις φωτό βλέπω κάποια χαρακτηριστικά που ενισχύουν την άποψή μου ότι το πουλί είναι θηλυκό.

photobucket-image-anavailable.png


1. Το λευκό στην περιοχή πίσω από το μάτι... Κάθε άλλο παρά λευκό είναι.
Επίσης η λωρίδα αυτή είναι πολύ πλατιά.
2. Το κάτω τμήμα της μάσκας στα αρσενικά, φτάνει σχεδόν μέχρι το μάτι.
3. Η "έκταση" του κάτω μέρους της μάσκας είναι πολύ μεγαλύτερη στα αρσενικά
4. Σε ένα σκουρόχρωμο αρσενικό το χρώμα του "σταυρού" θα ήταν κατάμαυρο.
Γενικά το κεφάλι μου μοιάζει να είναι θηλυκού.

photobucket-image-anavailable.png


Στην φτερούγα...

photobucket-image-anavailable.png


Στο συγκεκριμένο σκουρόχρωμο πουλί, μάλλον θα έπρεπε να είναι πιο καθαρή μαύρη
για να είναι αρσενικό...

photobucket-image-anavailable.png


Εδώ βλέπω πολύ άσπρο που με προβληματίζει

photobucket-image-anavailable.png


Για να είμαι πιό σίγουρος θα ήθελα να δω το χρώμα της πλάτης, και το "στήσιμο", δηλ την γενική εικόνα του πουλιού.

Σταύρο, εγώ απάντησα... Περιμένω το δικό σου σχόλιο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: adreas
Εγώ κατέληξα στο συμπέρασμα ότι είναι αρσενικό από τη μάσκα και το πλατάρι. Η μάσκα μου φάνηκε αρκετά μεγάλη για να είναι θηλυκού, ακόμη και αν δεν τραβάει πολύ πίσω από το μάτι και το πλατάρι αρκετά μαύρο για να είναι θηλυκού.

Μετά το μήνυμά σου παρατηρώ ότι όντως το κεφάλι της είναι κάπως μικρό και αρκετά στρογγυλό σε σχέση με ένα αρσενικό, όπως επίσης και τα μάγουλα είναι πολύ σκούρα. Το ίδιο και με τον σταυρό.

Είναι λεπτομέρειες που μόνο κάποιος πιο έμπειρος από ό,τι εγώ στο συγκεκριμένο θέμα θα μπορούσε να διακρίνει αμέσως, για αυτό ζήτησα να αιτιολογήσεις το συμπέρασμά σου. Μετά το μήνυμα σου έχω αμφιβολίες για την πρώτη μου απάντηση. Πλέον μου κάνει περισσότερο σε θηλυκό με σχετικά μεγάλη μάσκα.

Ευχαριστώ για το μήνυμά σου, είναι πολύ κατατοπιστικό. :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: adreas
Είναι λεπτομέρειες που μόνο κάποιος πιο έμπειρος από ό,τι εγώ στο συγκεκριμένο θέμα θα μπορούσε να διακρίνει αμέσως, :)

Εγώ λοιπόν ο "πιο έμπειρος" όπως λες... Πριν από 4-5 χρόνια είχα ένα πουλί για το οποίο την μία βδομάδα ήμουν σίγουρος ότι ήταν αρσενικό... Και την άλλη σίγουρος ότι ήταν θηλυκό! Πέρασαν 2 χρόνια μέχρι να κατασταλάξω! 😀
 
Back
Top