Γενικά Αυτη ειναι η Μανι, ειναι οντως lacewing ringneck;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MANI
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MANI

PB New Member
Εγγραφή
30 Δεκ 2008
Μηνύματα
27
Πόλη
Αθήνα
αυτη ειναι η κοπέλα μας! Μπορει να μας βοηθησετε αν οντως ειναι lacewing ringneck;

δεν ειναι κουκλιτσα;😛
 

Συνημμένα

  • user3753_pic5770_1231007842.webp
    user3753_pic5770_1231007842.webp
    16,2 KB · Προβολές: 124
ειναι κουκλα! Αν και νομιζω πως το κλουβι της ειναι πολυ μικρο...
 
Κουκλίτσα και γλυκούλα η Μάνι, εκπληκτική! Φέρε μας κι'άλλες φωτογραφίες να τη θαυμάσουμε!
 
μερικές ακόμη
 

Συνημμένα

  • mani1.webp
    mani1.webp
    22,7 KB · Προβολές: 77
  • mani2.webp
    mani2.webp
    11,5 KB · Προβολές: 87
ειναι μεγαλο αλλα νομιζω πως δεν μπορουν να χρησιμοποιει καλα το χορο...🙄... Ενα ορθογωνιο νομιζω θα ηταν καλυτερο...
 
την εχω λιγο καιρο και δεν ξερω καλα τις αναγκες της... Παντως δεν εχουμε σκοπο να την εχουμε συνεχεια μεσα στο κλουβι της. ( παντως σκεφτομασταν γενικα να της το αλλαξουμε καποια στιγμη).. Παρα μονο τις ωρες που λειπουμε απο το σπιτι!
 
Einai poli omorfi!ti xroma einai? den fenete kala ble h Gkri? Den exo dei pote gkri RingNek...
Mia xara mou fenete to klouvi...
 
μπορει να μας πει καποιος/α τι ρατσα ρικ νεκ ειναι;
 
Να την χαιρεσαι την κουκλα!
Εχω αντρα αν θελεις για την μικρη...
 
λες; κατσε να ηρεμησει λιγο και να μεγαλωσει η μικρη μας (ειναι του '07)και θα το δουμε! τι χρωμα ειναι το δικο σου; Ειναι ιδια ρατσα;
 
Ο δικος μου ειναι κατι αναμεσα σε πρασινο και γαλαζιο!
Ο Γιουτζακος ειναι γεννημενος το '08.
 

Συνημμένα

  • 100_0787.webp
    100_0787.webp
    35,1 KB · Προβολές: 93
ειναι πολυ ομορφος! αλλα ειναι ακομα πιο μικρος απο την δικη μας... Οποτε ΥΠΟΜΟΝΗ!
 
πολυ λιγο καιρο... Περιπου 25 μερες! Δεν εχει ηρεμησει και πολυ! φοβαται πολυ τα χερια! Εσυ τον εχεισ καιρο τον κυριο; Πες μου καμια ιδιαιτεροτητα! απο φαγητο γενικοτερα;βοηθησε με οσο μπορεις... Πως να την πλησιασω;
 
δεν ειμαι σιγουρος για το κλουβι οποτε ας μας πει καποιος πιο εμπειρος... Ειναι πολυ ομορφη παντος! Καλα κανεις και την φροντιζεις οσο καλυτερα μπορεις!
 
Εγω τον κυριο τον εχω σχεδον 2 μηνες.
Ειναι νωρις ακομα για να συνηθισει εσενα και το χωρο στον οποιο βρισκεται! Να μην της μετακινεις το κλουβι και να το εχεις σε σταθερο μερος.
Τωρα τον τελευταιο καιρο ερχεται και τρωει απο το χερι μου το αγαπημενο του φρουτο-μανταρινι(αν αρεσει και στην δικια σου να μην της δινεις πολυ παρα μονο μια φετουλα γιατι θα την παει...)
Ειναι ησυχος αλλα το πρωι με το που θα ξεσκεπασει η μητερα μου το κλουβι δεν βαζει γλωσσα μεσα του, μιλαει και μιλαει...
Να της δινεις φρουτακι αλλα οχι σε μεγαλες ποσοτητες!
Τωρα για περαιτερω πληροφοριες θα δεις διαφορα θεματακια για τα ringneck oπως σε αυτη τη σελιδα:
https://community.petbirds.gr/threads/Παπαγάλοι-ρίνγκνεκ-indian-ringneck-psittacula-krameri.1611/
Τα υπολοιπα μελη με περισσοτερες γνωσεις απο εμενα θα σε βοηθησουν σιγουρα.
 
Να το χαιρεσαι. Πολυ ομορφο ειναι. Πρωτη φορα βλεπω ringneck μ'αυτο το χρωμα.
 
Ειναι πολυ ομορφο πουλακι, να σου ζησει!
Το κλουβι του, ενω ειναι αρκετα μεγαλο, λογω σχεδιου, δεν δινει την δυνατοτητα στο πουλι να 'εκμεταλευτει' τον ογκο του. 😉 Στο ιδιο μεγεθος ενα ορθογωνιο παραλληλογραμμο, θα ηταν πιο σωστη επιλογη. Σε γενικες γραμμες πρεπει να επιλεγεις οσο μεγαλυτερο μεγεθος μπορεις και χωρις πολυπλοκα 'σχεδια'.
 
Back
Top