Φροντίδα Αυτόματο πότισμα

Tony Forpus

PB Supporter
Εγγραφή
30 Οκτ 2017
Μηνύματα
12.056
Πόλη
Athens West side
Οπως ειχα αναφερει και παλαιοτερα, η επομενη κινηση που εχω στο μυαλο να κανω ειναι το αυτοματο ποτισμα.

Ο χωρος και η διαταξη των κλουβιων ειναι αυτος

rsz_aviary1-jpg.60439



Η σκεψη ειναι να συνδεθει στο δικτυο και να μην εχω ενα μεγαλο δοχειο που απλα θα το γεμιζω και θα τροφοδοτω τις πιπιλες στα κλουβια.

Θα υπαρχει ενα μικρο δοχειο με αισθητηρα σταθμης ο οποιος θα δινει σημα σε μια ηλεκτρομαγνητικη βαλβιδα που θα ειναι πανω στη βρυση.Απλα για να μην εχω συνεχομενα πιεση απο την βρυση στο δοχειο.

Η διανομη σκεφτομαι να γινεται απο το μικρο δοχειο ως τις πιπιλες με το κλασσικα σωληνακια αυτοματου ποτισματος.


Ακουω γνωμες απο ολους.

@GreekMan72 new project 😛
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Πρακτικά θέλεις έναν φλοτεροδιακόπτη ο οποίος θα δίνει σήμα σε μια ηλεκτροβάνα που θα έχεις συνδέσει στο δίκτυο για την αναπλήρωση.
Το φλοτέρ δίνει την εντολή στην ηλεκτροβάνα οταν θα πέσει η στάθμη του νερού. Όπως ακριβώς το έχεις σκεφτεί.👍
Το δοχείο σου θα είναι ψηλά και η βαρύτητα θα κάνει την δουλειά της μια χαρά.
Πιπίλες χωρίς μπίλια να φανταστώ;

Εννοείται διαθέσιμος για το project. Όπως και με το νοσοκομείο😛
 
Δεν το συζητώ, πολύ καλή ιδέα Αντώνη!
Η διανομη σκεφτομαι να γινεται απο το μικρο δοχειο ως τις πιπιλες με το κλασσικα σωληνακια αυτοματου ποτισματος.
Ακουω γνωμες απο ολους.
Κάθε πότε σκέφτεσαι πως θα χρειάζεται ν΄ανανεώνεται το νερό;
Ένα μέρος του δηλ γιατί αφού δεν θα μπορεί ν΄ανανεωθεί ολοκληρωτικά (πως θ΄αδείαζουν ολοκληρωτικά οι ποτίστρες) θα παραμένει ''μόνιμα'' ένα μέρος του παλιού νερού μέσα σ΄αυτές...
 
Κάθε πότε σκέφτεσαι πως θα χρειάζεται ν΄ανανεώνεται το νερό;
Ένα μέρος του δηλ γιατί αφού δεν θα μπορεί ν΄ανανεωθεί ολοκληρωτικά (πως θ΄αδείαζουν ολοκληρωτικά οι ποτίστρες) θα παραμένει ''μόνιμα'' ένα μέρος του παλιού νερού μέσα σ΄αυτές...
Δεν θα υπαρχουν ποτιστρες Σισσυ, σε πιπιλες θα πηγαινει το νερο.
On demand θα το ονομαζα.

Η "ανακυκλωση" του νερου μενει να δοκιμαστει στην πραξη αλλα θα παμε στη μικροτερη δυνατη χωρητικοτητα.
Σε εσωτερικο χωρο θα ειναι και θα του δωσω και εξωτερικη μικρομονωση.
Θα μπαινει και μυλοξυδο μεσα οποτε νομιζω θα ειμαστε κομπλε!

@GreekMan72, Με τον φλοτεροδιακοπτη και την καθετη τοποθετηση του, αν εχω αντιληφθει σωστα το μεγεθος, του μπορουμε να παμε σε πρακτικο μεγεθος δοχειου!
 
αν εχω αντιληφθει σωστα το μεγεθος, του μπορουμε να παμε σε πρακτικο μεγεθος δοχειου!

Ακριβώς!👍
Ο συγκεκριμένος φλοτεροδιακοπτης που σου δείχνω είναι μικρός και πολύ πρακτικός.
6cm το ύψος και 3cm το μέγιστο πλάτος. Works like a charm! .
 
Απλά υπέροχη η ιδέα σου Αντώνη! Έτσι δεν θα χρειάζεται να ανησυχείς και εσύ όταν θα λείπεις για μεγάλο χρονικό διάστημα. Όσο για τον χώρο που έχεις τα πουλιά δεν έχω λόγια! Απλά εξαίρετος! Πολλά πολλά μπράβο! Θα πω βλακεια αλλά νομίζω πώς κάτι παρόμοιο χρησιμοποιούν και στα χοιροστασια...
Τέλος πάντων. Μου άρεσε πολύ η ιδέα σου και νομίζω πως είναι και χρήσιμη για όσους ενδιαφέρονται!
 
Αν συνδέσεις ενα απλο ποτιστικο κ βαλεις τον επιλογεα στο on κ δινεις το συνεχες ρευμα του απο την μπαταρια του μεσω ρελε τοτε οταν δινει ρευμα θα ανοιγει κ οταν κοβει ρευμα θα κλεινει
[automerge]1559069710[/automerge]
Δεν το συζητώ, πολύ καλή ιδέα Αντώνη!

Κάθε πότε σκέφτεσαι πως θα χρειάζεται ν΄ανανεώνεται το νερό;
Ένα μέρος του δηλ γιατί αφού δεν θα μπορεί ν΄ανανεωθεί ολοκληρωτικά (πως θ΄αδείαζουν ολοκληρωτικά οι ποτίστρες) θα παραμένει ''μόνιμα'' ένα μέρος του παλιού νερού μέσα σ΄αυτές...
Βαζεις μια υπερχείλιση γυρω απο την ποτιστρα ετσι σε 5 λεπτα συνεχης ροής το δοχειο ανανεώνεται, βεβαια θα θελει κ καθαρισμο καθε τοσο
 
Αντώνη οι πιπίλες θα συνδεθούν απευθείας στον σωλήνα παροχής του νερού;
Αν συνδεθούν απευθείας μπορείς στο τέλος του δικτύου να τοποθετήσεις ένα διακόπτη νερού που θα ανοίγεις όποτε θέλεις για να ανανεώνεται το νερό του δικτύου.
 
Ναι Γιαννη απέυθειας.
Καλη ιδεα σε περιπτωση που χρειαζεται κατι τετοιο:)

Περα απο την ανανεωση του νερου ισως αυτο φανει χρησιμο και στην περιπτωση που θες να περασεις κατι μεσω του νερου!
 
Περα απο την ανανεωση του νερου ισως αυτο φανει χρησιμο και στην περιπτωση που θες να περασεις κατι μεσω του νερου!

Νομίζω ο Γιάννης εννοεί μια μικρή βάνα στο τέλος του δικτύου για μια γενική ανανέωση η και πλύση του κυκλώματος. Αν και αυτό μπορεί να γίνει έτσι κι αλλιώς από τις πιπίλες.

Αν θέλεις να βάλεις κάτι στο νερό(φαρμακο κλπ) το βάζεις μέσα στο δοχείο με το φλοτέρ. Κλείνεις το φλοτέρ για να μην σου αραιώνει το μείγμα με καινούργιο νερό και μόλις ολοκληρώσεις την χορηγία ανοίγεις πάλι το φλοτέρ.

..Αν έχω πιάσει σωστά το όσα ειπωθήκαν.
 
Kαλα καταλαβες Δημητρη, αν μπει κατι μεσα στο νερο που θα θελει ανανεωση με νεο πχ ανα 24ωρες.
Σε κατι τετοιο αναφερομαι.
[automerge]1559072275[/automerge]
Ο τίτλος μου θύμισε μία παλαιότερη σχετική συζήτηση. Την παραθέτω γιατί νομίζω ότι έχει ενδιαφέρον Αυτόματο σύστημα ποτίσματος πουλιών.


Πολυ καλο αλλα δαπανηρο για μνημονιακες εποχες!
 
Πολυ καλο αλλα δαπανηρο για μνημονιακες εποχες!

Είναι για πολλά πουλιά έτσι κι αλλιώς. Αν είχες πολύ περισσότερα κλουβιά τότε ίσως θα έπρεπε να παίξεις και με πιέσεις δικτύου, βαλβίδες κλπ. Για αυτά που έχεις θεωρώ πως δεν χρειάζεται.

Παρεμπιπτόντως, θυμάμαι ότι κάτι μου ανέφερε ο Γιώργος @ROLLING STONES σχετικά με την δική του εκτροφή και τον τρόπο που ποτίζει το κοπάδι του. Μπορεί και να μην θυμάμαι καλά. Όταν έρθει θα μας πει.
 
Παρεμπιπτόντως, θυμάμαι ότι κάτι μου ανέφερε ο Γιώργος @ROLLING STONES σχετικά με την δική του εκτροφή και τον τρόπο που ποτίζει το κοπάδι του. Μπορεί και να μην θυμάμαι καλά. Όταν έρθει θα μας πει.


Χρησιμοποιει ποτιστρες για κουνελια αν θυμαμαι καλα!
 
Καλησπέρα Αντώνη! Συγχαρητήρια και πολλά μπράβο για την τεχνοτροπία που σκοπεύεις να υλοποιήσεις! Χαίρομαι να βλέπω ανθρώπους με μια διαρκή εφευρετικότητα και ανήσυχο πνεύμα για αναβάθμιση και εξέλιξη! Σου εύχομαι να το επιτύχεις να καταστήσεις πιο λειτουργικό το εκτροφείο σου!😉👏👌

Δεν θα μπορούσα να παραλείψω να συγχαρώ τα μέλη μας για τις εξειδικευμένες και αστείρευτες γνώσεις τους και μας τις καταθέτουν!
 
Back
Top