Γενικά Αυτός είναι ο Loky και είναι Αfrican Grey

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης eugenia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Κι εκεί που καθόμασταν στον καναπέ και τον χαϊδεύα ξαφνικά αποκοιμήθηκε έχετε ξαναδεί τέτοιο θέατρο;
[automerge]1572094594[/automerge]
Μάλλον θα μπω στη διαδικασία να του φτιάξω κρεβάτι θέλει και μαξιλάρι το λουλούδι μου
 

Συνημμένα

  • IMG-f8b72c2443cacba48a70584223cc1663-V.webp
    IMG-f8b72c2443cacba48a70584223cc1663-V.webp
    104,7 KB · Προβολές: 41
  • IMG-1b42b35bfc45e447a0758fb5985af4b6-V.webp
    IMG-1b42b35bfc45e447a0758fb5985af4b6-V.webp
    98,1 KB · Προβολές: 40
  • IMG-a9962ace0c824bed3a990b4ed98b127b-V.webp
    IMG-a9962ace0c824bed3a990b4ed98b127b-V.webp
    82 KB · Προβολές: 37
Τελευταία επεξεργασία:
Ευγενία είναι μεγάλη φάτσα.
Σε ζηλεύω σε λίγο θα τρέχεις πίσω από το ράμφος του.
Πρόσεχε πού των χαϊδεύεις μόνο.

Άστα έχω πάθει ψύχωση με την πάρτη του κατά τα άλλα τον πήρα δώρο στον άντρα μου λέει. Τι εννοείς να προσέχω που τον χαιδευω;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Οκ... Ακόμα και τώρα που είναι μωρό?
*Ένα κράτημα-αγκαλιά =προστασία είναι απαραίτητο...
**Άνοιγμα και πιάσιμο κάτω (μέσα) από τις φτερούγες ''επιβάλλεται'' καθώς και στα ποδαράκια-δαχτυλάκια-νυχάκια...
Αυτά είναι-θεωρούνται εκπαίδευση και πρέπει να τα μάθει από μωρό.
Τα χαδάκια όμως ας περιοριστούν στο κεφαλάκι από τώρα.
 
Mπορείς να του μάθεις το χάρνες απο τώρα αν θέλεις να το φοράει μετά. Είναι η καλύτερη ηλικία. Επίσης μπορείς να κρατάς μια λίμα και να κάνεις ότι λιμάρεις ένα-ένα τα νύχια του, έτσι θα συνηθίσει τη λίμα και το χειρισμό για το λιμάρισμα των νυχιών. Μπορείς επίσης να το τυλίγεις σε μια πετσέτα και να το κρατάς για μερικά λεπτά. Αυτή η διαδικασία θα το βοηθήσει να τη μάθει και να μην την φοβάται σε περίπτωση που χρειαστεί εξέταση ή χειρισμό απο κτηνίατρο. Καλό είναι να το μάθεις να ανέχεται χειρισμούς και πιασίματα παντού απο τώρα όπως στις φτερούγες, στα πόδια, στην ουρά κτλ. Γενικά τώρα είναι η καλύτερη ηλικία για να του μάθεις ότι θα σου φανεί χρήσιμο στη μετέπειτα ενήλικη ζωή του.

Ίσως βρεις ιδέες που να σου αρέσουν σε αυτό το θέμα μου.
 
Παιδιά ακόμα δεν βγήκε απο το αυγό το πουλάκι, στην κυριολεξία. Ας το χαίδέψει όσο θέλει κι όπως θέλει για όσο είναι μικρό και δεν υπάρχει περίπτωση να τα εκλάβει αλλιώτικα. Τι ερωτικά χάδια λέμε, ακόμη φτερά δεν έχει. 😄
 
Παιδιά ακόμα δεν βγήκε απο το αυγό το πουλάκι, στην κυριολεξία. Ας το χαίδέψει όσο θέλει κι όπως θέλει για όσο είναι μικρό και δεν υπάρχει περίπτωση να τα εκλάβει αλλιώτικα. Τι ερωτικά χάδια λέμε, ακόμη φτερά δεν έχει. 😄

Εγώ Ανέστη δεν θα το χάιδευα, γι΄αυτό και το είπα.
... Δεν μ΄ενδιαφέρει να κάνω κάτι για μένα σήμερα που θα πρέπει να σταματήσει αύριο για το καλό του πουλιού... Προτιμώ να μη του μάθω χάδια σε όλο του το σώμα από μωρό. Άλλωστε δεν το θεωρώ αναγκαίο για το πουλάκι, από τη στιγμή έχουν στενή σχέση κι΄επαφή.
Η άποψή μου είναι πως
Μια χαρά καλύπτεται με αγκαλιά και εκπαίδευση-εξοικείωση πιασίματος στα φτερά και στα πόδια του.
Φυσικά μιλάμε για ένα μωρό, δεν διαφωνώ μαζί σου, αλλά. Απόψεις είναι αυτές😉🙂την άποψή μου εξέφρασα, την ''δικαιολογώ'' και είναι κάτι που συνηθίζω να κάνω στα μωρά πουλιά που είχα-έχω. 😁
 
... Την άποψή μου εξέφρασα
Καλά έκανες και την εξέφρασες Σίσσυ. 😀 Εγώ πάλι το είπα βλέποντάς το απο τη σκοπιά του νέου ιδιοκτήτη που έχει ένα μικρό πουλάκι "λαχταριστό" για αγκαλιές και φιλιά κι εμείς του λέμε "μη". 😀 Επίσης σε αυτό το στάδιο τα μικρά συνήθως δεν έχουν αρχίσει ακόμη να φροντίζουν το φτέρωμά τους και τα καθαρίζουν οι γονείς ακουμπώντας τα παντού.
 
Back
Top