Γενικά Αυτό είναι το ζευγαράκι μας (lovebirds)

@manos12379 Η ξύλινη σκάλα είναι εντελώς περιττή κατά τη γνώμη μου (γενικά δεν έχω δει ποτέ πουλιά να σκαρφαλώνουν σκάλες) καθώς και οι πατήθρες είναι πάρα πολλές. Το ίδιο και οι 2 κούνιες. Αν χρησιμοποιούν τις κούνιες θα άφηνα ίσως μια αν όχι θα τις έβγαζα και τις 2. Σχετικά με τις υπόλοιπες 5 πατήθρες θα άφηνα μια λευκή στη μέση ακριβώς της ταίστρας κι άλλες 2 στο πάνω μέρος του κλουβιού όπως περίπου τις έχεις αλλά όχι τόσο κοντά στα πλαινά κάγκελα. Θα έβαζα ίσως και μια 4η αν έβγαιναν μικρά ώστε να βοηθηθούν λίγο στις αρχές. Το κλουβί σου γενικά είναι λίγο "μπουκωμένο". 🙂
 
Καλησπέρα σας στην παρέα .
Μπορεί να μην γράφω πολύ αλλα διαβάζω σχεδόν όλα τα θέματα.
Δυστυχώς η θηλυκιά μας, μας αποχαιρέτησε χθες . Ενώ ήταν όλα μια χαρά και φαινόταν και πολύ ευδιαθετη. Και δυστυχώς μαζί της και ένα νεογέννητο λοβακι και άφησε και 2 αυγουλακια πισω. Εγώ έφυγα από το σπίτι κατά της 10 και όλα ήταν μια χαρά, και το ίδιο και κατά της 12-13 που τα τσέκαρε η συζυγος. Όταν όμως γύρισα σπίτι κατά τις 18 βρήκα την θηλυκιά εξω από την φωλιά της, πεσμένη και το μικρό μεσα, πεθαμενα και τα 2. Ακόμα δεν μπορώ να το χωνέψω και η μικρή μου κλεει από χθες το απόγευμα. Το μόνο που άλλαξα ήταν ότι όταν έφυγα έβαλα το χώρισμα γιατί έμπαινε μεσα στην φωλιά το αρσενικό.. Φαγητό υπήρχε και στις 2 μεριές όπως και νερό
 
Το μικρό πρέπει να ήταν 1-2 ημερών. Είχαν και ένα που είχε βγει πριν 2-3 μερες και την πρώτη μέρα το βρήκα εκτός της φωλιας και σαν να ήταν χτυπημένο το κεφαλάκι του. Για αυτό και έβαλα και το χώρισμα τις ώρες που έλειπα. Αλλα δεν είναι ότι είχα παρατηρήσει κάτι ύποπτο
 
Back
Top