Γενικά Αυτό είναι το καινούριο μου cockatiel

Πράγματι, φοβερό το λοφίο! Μπορεί να έχει άγχος το μικρό αλλά νομίζω οτι έστω και ο ήχος των άλλων θα τον βοηθήσει να το ξεπεράσει γρήγορα. Να τον χαίρεσαι Μαριλένα, και μακάρι να πάνε όλα καλά!
 
λοιπον σημερα το ειδα απο μακρυα να δοκιμαζει ντοματουλα! Οι κουτσουλιες του εχουν φτιαξει και πλεον δεν του βαζω ελαχιστο ηλιοσπορο γιατι θα μου γινει χοντουλης! τρωει πινει κανονικα και ειναι μεσα στην ενεργεια! Μονο που ακομα με φοβαται πολυ.. κανει σαν υστερικος μονο στο να προσπερασω το κλουβι του οχι να του αλλαξω φαγητο! φοβαμαι μην χτυπησει καμια φτερουγα ετσι το τρελο!
 
Καλοριζικο Μαριλενα μου!
Ειναι πανεμορφο να σου ζησει.:)
Και οι παπαγαλο-οικογενεια μεγαλωνει 😛
 
μαριλενα να σου ζησει αλλα θελω να κανω και μια παρατηρηση αν μου επιτρεπεται, αφου εχεις και αλλους παπαγαλους γιατι δεν αφηνες καποιον αλλο να τον παρει που θα το ειχε νεο και πιθανον μοναδικο μελος, μηπως λεω μηπως μας πιανει η πλεονεξια του τσαμπα;
 
να σε καλα αλλα θα μπορουσες και εσυ να δειξεις ενδιαφερον τοτε και να επερνες τηλ. Οπως και αυτοι πιστευω που θα το ηθελαν τοτε. επειδη κανω αναπαραγωγες με κοκατιλ, φετος ηθελα να φερω καινουρια πουλια στο εκτροφειο μου ωστε την ανοιξη να εχω καινουρια ζευγαρια και να κανω καινουριους συνδιασμους.
 
ναα κάνω μια παρατήρηση(με όλο το σεβασμό γιατι δεν ξέρω και ποιος το ειχε πριν); :s στο παλιό του σπίτι ήταν όλα έτσι οπως είναι το κλουβί;,θέλω να πω, παρατήρησέ το, είναι σκουριασμένο, απ'οτι μας λες έτρωγε μόνο ηλιόσπορους :s ελπίζω να μην έχει προκαλέσει ανεπανόρθωτες βλάβες στην υγεία του.Αλλά γι'αυτο που είμαι σίγουρη είναι το οτι θα το φροντίσεις και θα του μάθεις τι πάει να πει 'παπαγαλίσια ζωή ' 😀
καλή τύχη :)
 
οχι ο αρσενικουλης ειναι μια χαρα δεν εχει κανενα προβλημα υγειας το εχω βαλει σε ενα μεγαλο κλουβι διπλα απο τα δικα μου πια για να το συνηθισουνε και εχει αρχισει να τρωει και μηλαρακι! σκεφτομαι σε 2 περιπου εβδομαδες να το βαλω μαζι με τα αλλα! Εξαρταται απο τις αντιδρασεις που θα δω αν και βλεπω ηδη οτι τα πανε μια χαρα και θελουν να τον γνωρισουν!
 
ωραία :) καλά νέα 😛 να τον χαίρεσαι λοιπόν τον κούκλο
 
μαριλενα να σου ζησει αλλα θελω να κανω και μια παρατηρηση αν μου επιτρεπεται, αφου εχεις και αλλους παπαγαλους γιατι δεν αφηνες καποιον αλλο να τον παρει που θα το ειχε νεο και πιθανον μοναδικο μελος, μηπως λεω μηπως μας πιανει η πλεονεξια του τσαμπα;

Αν και δεν μου πεφτει λογος θα ηθελα να πω κατι πανω σε αυτο. Το οτι η Μαριλενα εχει κι αλλα κοκατιλ ειναι ενας λογος παραπανω να το παρει. Στην Μαριλενα ειναι πολυ πιθανον να βρει ταιρι και να κανει τα δικα του μικρα(που ειναι πιο φυσιολογικο απ' οτι αν το επαιρνε καποιος και το κρατουσε μονο του). Επιπλεον η Μαριλενα ειναι ενα ατομο που εχει πολλα χρονια κοκατιλ κι εχει εμπειρια πανω σε αυτα.

Αν εσυ θες καποιο κοκατιλ(ετσι καταλαβαινω) μπορεις να ανοιξεις ενα καινουριο θεμα στην καταλληλη ενοτητα και μπορει καποιο μελος να εχει να σου δωσει(προσεξε ομως μην ειναι η Μαριλενα)😛
 
οχι δεν θελω κοκατιλ εγω απλα μια απορια εξεφρασα, θα περιμενω να μου δωσει ενα μωρακι το μαριελενακι ομως
 
Καταρχην Μαριλενουμπα να σου ζησει το "βρωμοκοκατιλ"!Φίλε ατσαλινε οντως καποια ατομα τους πιανει το τσαμπα οπως λες αλλα αυτο δεν ισχυει για την μαριλενα μιας και η ίδια εχει χαρήσει πολλα πουλια...
ΘΑ μπορουσαμε να πουμε οτι το τσαμπα θα πιασει κάποιον που θα βγαλει μια αγγελια: θελω ενα... Πουλι να ναι και οτι να ναι.. Απλα δωστε μου κατι γιατι θελω ν ασχοληθω με παπαγάλους...
Τα πουλιά μας τα δινουμε εκει που πιστευουμε οτι θα τα προσεχουν και στην καλυτερη θα τους βρουν και ενα ταιρι..στη συγκεκριμενη περιπτωση το πουλακι θα έχει και τα δυο και πολλα περισσοτερα! Οπότε μπραβο στη επιλογη κοκατιλομαμας...
 
μπικι καλησπερα δεν γνωριζω προσωπικα το μαριελενακι απλα ειπα, αυτο που σκευτικα εκεινη την ωρα, εχω και εγω κοκατιλ αλλα κανενα μωρο ολα αγορασμενα, θα περιμενω να μου δωσετε εσεις μολις σας γεννησουνε α😀
 
για ποιο λογο γελας;
τοσο παραλογο σου φενετε αν καποιου του γεννισουν να χαρισει τα μωρακια σε ανθρωπους που θα τα αγαπανε;
 
Back
Top