Διατροφή Αυτό το κους κους μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε αυγοτροφή;

Εκηβόλος

PB Member
Εγγραφή
28 Αυγ 2016
Μηνύματα
743
Μπορεί το κους κους της φωτογραφίας να χρησιμοποιηθεί σε αυγοτροφή;
rsz_120160928_210436-1.webp
 
Θεώρησε λίγο μεγάλο το μέγεθος των κόκκων (δεν ξέρω αν ισχύει κάτι τέτοιο) αλλά αφού το βάζουμε σε νερό και μαλακώνει/μουλιάζει...

Μπορείς να μας πεις από πια συσκευασία προέρχεται;
Είναι της εταιρείας "Ζυμαρικά Ψαχνών" με γάλα και αυγό.
 
Εγώ δεν θα το χρησιμοποιούσα.
Θα έπαιρνα το απλό... Το φτηνότερο... Το απλό ζυμαρικό.
Γιατί τι πρόβλημα έχει; Το όποιο "γάλα" υπάρχει έχει χρησιμοποιηθεί σε μορφή σκόνης. Το αυγό τι πειράζει;
Δεν είναι τίποτα άλλο παρά ένα ενισχυμένο ζυμαρικό σε λογικά πλαίσια.
 
Αν έχεις στη γειτονιά σου Super Market Βασιλόπουλου πήγαινε στο ράφι με τα προιόντα τέτοιου είδους και θα βρεις ένα. Τα Ελληνικά δεν κάνουνε συνήθως.Αυτό που είχα βρει εγώ ήτανε το DELHAIZE.
 
Τι διαπίστωσες και το κατάλαβες Αλέξανδρε;
Όταν έκανα μία απόπειρα παρασκευής αυγοτροφής παρατήρησα ότι το συγκεκριμένο κους κους μολονότι απορρόφησε τη πλειονότητά της υγρασίας του μείγματος παρέμεινε σε σχετικά μεγάλα κομμάτια. Στη συνέχεια, παρατηρώντας στενότερα τη μορφή του κους κους σε διάφορες συνταγές πρόσεξα ότι το κατάλληλο για αυγοτροφή ήταν διαφορετικής φύσεως...

Αν έχεις στη γειτονιά σου Super Market Βασιλόπουλου πήγαινε στο ράφι με τα προιόντα τέτοιου είδους και θα βρεις ένα. Τα Ελληνικά δεν κάνουνε συνήθως.Αυτό που είχα βρει εγώ ήτανε το DELHAIZE.
Για τον αριθμό των πτηνών που διατηρώ θεωρώ, πλέον, προτιμότερη την αγορά κάποιας επώνυμης αυγοτροφής χωρίς φυσικά να λαμβάνω τα σχετικά "ρίσκα" της χειροποίητης...
 
Για τον αριθμό των πτηνών που διατηρώ θεωρώ, πλέον, προτιμότερη την αγορά κάποιας επώνυμης αυγοτροφής χωρίς φυσικά να λαμβάνω τα σχετικά "ρίσκα" της χειροποίητης...
Μπορείς και στην έτοιμη να προσθέτεις κάποια στοιχεία υγείας, βοτάνια κτλ.
 
θεωρώ, πλέον, προτιμότερη την αγορά κάποιας επώνυμης αυγοτροφής χωρίς φυσικά να λαμβάνω τα σχετικά "ρίσκα" της χειροποίητης...
Και τα burgers των μαγαζιών πιο νόστιμα είναι από τα σπιτικά αλλά στα δικά μας ξέρουμε τί βάζουμε μέσα 😉
 
Και τα burgers των μαγαζιών πιο νόστιμα είναι από τα σπιτικά αλλά στα δικά μας ξέρουμε τί βάζουμε μέσα 😉
Χα χα δεν ξέρουμε όμως πόσα αντιβιοτικά έχει πάρει το μοσχαράκι του κιμά που θα φτιάξουμε το μπιφτέκι 🙄
 
Για τον αριθμό των πτηνών που διατηρώ θεωρώ, πλέον, προτιμότερη την αγορά κάποιας επώνυμης αυγοτροφής χωρίς φυσικά να λαμβάνω τα σχετικά "ρίσκα" της χειροποίητης...
το κους κους το έβαλες σε σπιτική;Επώνυμη θα είναι και η ξηρή αυγοτροφή όπου μπορείς να το χρησιμοποιήσεις. Θέλεις να πάς σε πατέ;
 
Το πρόβλημα με αυτό το κους κους νομίζω πως είναι κυρίως το αλάτι που περιέχει, αλλιώς θα μπορούσε να αυξήσει και την περιεκτικότητα σε πρωτεΐνες της αποστροφής μας... Πράγμα πολύ χρήσιμο αλλά δυστυχώς δεν βολεύει...
(Δεν σας κρύβω πως το έχω δοκιμάσει αλλά διαβάζοντας όλα τα συστατικά προτίμησα να το σταματήσω...)
Ακόμα σκέφτομαι (λόγο του ότι το συγκεκριμένο προϊόν διατηρείται εκτός ψυγείου για μήνες) μήπως αυτό είναι το κλειδί (τροποποιώντας λίγο τα συστατικά) για σπιτική ξηρή αυγοτροφή; βέβαια δεν ξέρω αν είναι δύσκολο ή όχι να φτιάξεις κουσ κουσ...

Επίσης αυτό δεν θέλει μονο μούλιασμα αλλά βράσιμο γιατί το αυγό που περιέχει είναι ωμό...
 
Back
Top