Διατροφή Αυτό το κους κους μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε αυγοτροφή;

Γιώργο δές αυτό το θέμα.Αν βγάλεις άκρη πές μας.
Επίσης κάθε κου κους έχει αλάτι;
οχι τα ζυμαρικά δεν έχουν (για αυτό το ρίχνουμε και στην κατσαρόλα οταν τα μαγειρευουμαι :D) το άλλο με το αυγό και το γάλα έχει αλάτι
απο ότι διάβασα σε μια γρήγορη ματιά στο συγκεκριμένο θέμα αναλύεται το θέμα της ζάχαρης και όχι του αλατιού... Θα το ξαναδιαβάσω λίγο αναλυτικά και αν βρω κατι χρήσιμο θα σου πω
 
απο ότι διάβασα σε μια γρήγορη ματιά στο συγκεκριμένο θέμα αναλύεται το θέμα της ζάχαρης και όχι του αλατιού
Μήπως γιατί δεν τους πειράζει το θέμα του αλατιού;
Γίνεται ωστόσο μια επεξηγηματική αναφορά.
οχι τα ζυμαρικά δεν έχουν (για αυτό το ρίχνουμε και στην κατσαρόλα οταν τα μαγειρευουμαι :D)
Καλά, δεν είμαι σίγουρος.Αν ήταν τόσο αθώο το όλο θέμα, δεν θα είχαν αλάτι ακόμη και τα κορν φλεικς. Νομίζω το σύμπαν όλο έχει ζάχαρη και αλάτι.
 
Μήπως γιατί δεν τους πειράζει το θέμα του αλατιού;
Γίνεται ωστόσο μια επεξηγηματική αναφορά.

Καλά, δεν είμαι σίγουρος.Αν ήταν τόσο αθώο το όλο θέμα, δεν θα είχαν αλάτι ακόμη και τα κορν φλεικς. Νομίζω το σύμπαν όλο έχει ζάχαρη και αλάτι.
έχεις ένα δίκιο... απλά έχω την εντύπωση πως δεν κάνει το αλάτι όπως και η ζάχαρη, λες να κάνω λάθος; μπορεί... ας μας διαφωτίσει κάποιος
 
μπορεί... Το ίδιο δεν κάνει;
Στο άρθρο που παρέθεσα και στην αρχή https://community.petbirds.gr/threads/Αυγοτροφή-με-τη-χρήση-κουσκούς-couscous.17657/ αν προσέξετε, προτείνει το κους κους ως εύκολη εναλλακτική (μια και το βρίσκουμε στα super markets) αν δεν βρούμε ρασκ, δεν το δίνει ως καλύτερο ή προτιμότερο.
 
οχι τα ζυμαρικά δεν έχουν (για αυτό το ρίχνουμε και στην κατσαρόλα οταν τα μαγειρευουμαι :D)

Τα ζυμαρικά Γιώργο έχουν αλάτι! 0,005g ανά 100g. Το αλάτι στον βρασμό το βάζουμε (αν και δεν χρειάζεται) μόνο και μόνο για βράσει το νερό πιο γρήγορα!
 
Τα ζυμαρικά Γιώργο έχουν αλάτι! 0,005g ανά 100g. Το αλάτι στον βρασμό το βάζουμε (αν και δεν χρειάζεται) μόνο και μόνο για βράσει το νερό πιο γρήγορα!
Προφανώς έχουν αλάτι γιατί αλλιώς δεν γίνεται η ζύμη αλλά δεν είναι τόσο που να τα κάνει και νόστιμα. Προσωπικά το αλάτι το προσθέτω στο νερό αφού πάρει βράση γιατί έχω την εντύπωση πως καθυστερεί και δεν επισπεύδει τον βρασμό :)
Τώρα δεν είμαι και σίγουρη για το επιστημονικόν το πράγματος :D
 
Τα ζυμαρικά βρε παιδιά έχουν αλάτι!
Το οποίο κατά τον βρασμό φεύγει.
Συνήθως όμως στα μαγαζιά με βιολογικά προϊόντα υπάρχουν ζυμαρικά χωρίς αλάτι, χωρίς γλουτένη κτλπ!
Αν όμως κάποιος φτιάχνει σπιτική αυγοτροφη για τα πουλιά του και δεν μπορεί να βρει ρασκ αν πιάνουν τα χέρια του μπορεί άνετα να φτιάξει μόνος του χειροποίητο κους κους χωρίς αλάτι!
Εγώ έχω διαβάσει πως το ρασκ, στην ουσία είναι προψημενα δημητριακά...
Ισχύει η όχι;
Όποτε αν ισχύει!
Ρασκ=ζάχαρη λόγω δημητριακών
Και κουςκους=αλάτι
Σ'αυτή την περίπτωση λοιπόν,τι πρέπει να προτιμήσουμε;...
 
Το ρασκ πωλείται για χρήση στα πουλιά, το κους κους είναι για ανθρώπινη χρήση και πρέπει να κοιτάξουμε τα ακριβή συστατικά πριν το χρησιμοποιήσουμε σε τροφή πουλιών.
Ζάχαρη και αλάτι περιέχονται στα περισσότερα τρόφιμα. Άλλο αυτό και άλλο η επιπλέον προσθήκη επεξεργασμένων στην τροφή.
 
Μια ασχετη επισημανση: ολα τα προιοντα περιεχουν μικρα ποσοστα αλατιου κ ισως ζαχαρης.
Το αλατι που βαζουμε στα ζυμαρικα καθυστερει το βρασμο του νερου.
Το αλατι στο βρασιμο το προσθετουμε γιατι αναδεικνυει τη γευση των ζυμαρικων.
Αυτα απο τη μαγειρισσα.
 
Η απάντηση στο αρχικό ερώτημα του θέματος είναι ΟΧΙ δεν κάνει, διότι δεν έχει τις ιδιότητες που έχει αυτό. Και αυτό το βρίσκεται στα ΑΒ με 1,82 ευρώ το 1/2 κιλό.
Το έχω ήδη καταλάβει από στενότερη παρακολούθηση ήδη υπάρχουσων εικόνων σχετικά με το κους κους που προορίζεται και για αυγοτροφή και αφού αποπειραθηκα να φτιάξω "αυγοτρογή" αρκετές φορές σοκαρισμένος από το αποτέλεσμα αποφάσισα να καταφύγω σε επώνυμη του εμπορίου (μία με πιο μαλακή υφή) αφού διατηρώ σχετικά μικρό αριθμό καναρινιών.
Ευχαριστώ όλους όσους μπήκαν στον κόπο να απαντήσουν.:)
 
Back
Top