Διατροφή Αυτό το φυτό είναι γλιστρίδα;

Την γλιστρίδα Βάσω κάνει να την φάει και ο Ηρακλής, όχι μόνο ο Τζιμακος. Πληροφοριακά στο λέω πάντα 😛
Πες της τα Γιάννη γιατί... Ο Τζιμάκος δεν θ΄αφήσει ούτε φύλλο γλιστρίδας στο καναρινάκι! 😜
 
Την γλιστρίδα Βάσω κάνει να την φάει και ο Ηρακλής, όχι μόνο ο Τζιμακος. Πληροφοριακά στο λέω πάντα 😛
😜Εννοείται... Ο Ηρακλακος περνάει πτερροροια τώρα και παίρνει βιταμίνες κάπου στο φόρουμ νομίζω διάβασα ότι δεν κάνει να του βάλω μαζί με βιταμινες
[automerge]1566338224[/automerge]
Πάντως ο Τζιμακος δεν την πολύ προτίμησε έφαγε ελαχιστα
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Πάντως ο Τζιμακος δεν την πολύ προτίμησε έφαγε ελαχιστα
Αν βρεις γλιστρίδα που να έχει και σποράκια, θα του αρέσει μάλλον περισσότερο🙂
 
Αν βρεις γλιστρίδα που να έχει και σποράκια, θα του αρέσει μάλλον περισσότερο🙂
Αύριο που θα πάω να ποτισω θα ψάξω... Πως μπορώ να φυτέψω; Επειδή είμαι άσχετη ρωτάω... Να κόψω να την αφήσω να ξεραθεί; ή είπα βλακεια;
 
Αν θέλεις να φυτέψεις σε γλάστρα στο σπίτι Βάσω τότε θα πρέπει να μαζέψεις σπόρους. Αν λες για τον κήπο τότε φυτρώνει μόνη της.
Ψάξε για φυτά με τέτοια μπουμπούκια Portulaca_oleracea__Purslane-016.webp
 
Τελευταία επεξεργασία:
ο Μάριος τρελαινόταν μόνο για τα σποράκια...
).webp
Να κόψω να την αφήσω να ξεραθεί; ή είπα βλακεια;
α😀! 🤣 👍
Ή θα μαζέψεις σποράκια που θα φυτέψεις την άνοιξη ή θα βγάλεις με τη ρίζα (προσεκτικά να μην σπάσει) ένα φυτό, το οποίο θα αφήσεις λίγες ώρες σε νερό και μετά θα φυτέψεις-ποτίσεις...
 
Αν λες για τον κήπο τότε φυτρώνει μόνη της.

Γιάννη στην βεράντα μου φυτρώσε πριν κάνα δυο εβδομάδες μια γλιστρίδα σε μια μεγάλη ζαρντινιέρα που έχουμε. Εντελώς μόνη της.. Και μου κανει εντύπωση γιατί είμαστε 2ο όροφο. Για αυτό το αναφέρω. Γιατί μου φάνηκε περίεργο για το πως μπορει να φύτρωσε εκεί πέρα..

Πάντως τα καναρίνια δεν είχαν τέτοιους προβληματισμούς. Την τίμησαν και την τιμούν με το παραπάνω 🙂
 
Δημήτρη η γλιστρίδα θεωρείται ζιζάνιο. Είναι τόσο εύκολο να φυτρώσει κάπου χωρίς καν να κάνουμε τίποτε για αυτό. Αρκεί ένα αεράκι ή κάποιο πουλί για να μεταφέρει ένα σπόρο και μετά δεν την εμποδίζει τίποτα. Ευτυχώς για εμάς δηλαδή που την βρίσκουμε τόσο εύκολα.
 
Γιάννη στην βεράντα μου φυτρώσε πριν κάνα δυο εβδομάδες μια γλιστρίδα σε μια μεγάλη ζαρντινιέρα που έχουμε. Εντελώς μόνη της.. Και μου κανει εντύπωση γιατί είμαστε 2ο όροφο. Για αυτό το αναφέρω. Γιατί μου φάνηκε περίεργο για το πως μπορει να φύτρωσε εκεί πέρα..
Και γλιστρίδα και συκιά και μουριά και...1002 άλλα βγαίνουν μόνα τους στον 4ο όροφο.
Ας είναι καλά τα πουλιά, πιστεύω πως ευθύνονται πιο πολύ από τον αέρα...
 
ο Μάριος τρελαινόταν μόνο για τα σποράκια...
View attachment 66311

α😀! 🤣 👍
Ή θα μαζέψεις σποράκια που θα φυτέψεις την άνοιξη ή θα βγάλεις με τη ρίζα (προσεκτικά να μην σπάσει) ένα φυτό, το οποίο θα αφήσεις λίγες ώρες σε νερό και μετά θα φυτέψεις-ποτίσεις...
Μάλλον θα βγάλω ρίζα. 😜😅🤗Δεν πιάνει και πολύ το χέρι μου που λένε... Αυτό μου λέει και η μάνα μου... 🤣Είχα πάρει ρίγανη και για λίγο όλα οκ... Μετά; ο δυόσμος και ο βασιλικός όλα καλά... Δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει... 🤔Να ρίχνω πολύ νερό;
[automerge]1566340513[/automerge]
Αν θέλεις να φυτέψεις σε γλάστρα στο σπίτι Βάσω τότε θα πρέπει να μαζέψεις σπόρους. Αν λες για τον κήπο τότε φυτρώνει μόνη της.
Ψάξε για φυτά με τέτοια μπουμπούκια View attachment 66312
Το θέμα είναι να έχω στη βεράντα για να τους δίνω... Κάτι έτυχε και πηγαίνω στη πεθερά μου και της ποτισω και την βρήκα
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Εννοείται... Ο Ηρακλακος περνάει πτερροροια τώρα και παίρνει βιταμίνες κάπου στο φόρουμ νομίζω διάβασα ότι δεν κάνει να του βάλω μαζί με βιταμινες
[automerge]1566338224[/automerge]
Πάντως ο Τζιμακος δεν την πολύ προτίμησε έφαγε ελαχιστα
Βάσω μου, και τα δικά μου αν και παμφάγα δεν τρελαίνονται για γλυστριδα.

Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό που διάβασες για τις βιταμίνες, πρώτη φορά το ακούω, πάντως όταν τελειώσεις με τις βιταμίνες δώσε στον Ηρακλακο γλυστριδα σε συχνή βάση. Είναι ό,τι πρέπει για την πτερορροια 😉
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top