Διατροφή Αυτό το φυτό είναι γλιστρίδα;

Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό που διάβασες για τις βιταμίνες, πρώτη φορά το ακούω,
Ισχύει και δεν ισχύει. Πιθανά εννοείται ότι όταν βάζουμε / διαλύουμε κάποιο σκεύασμα στο νερό, όπως φάρμακα ή βιταμίνες, αποφεύγουμε να παρέχουμε τροφές με αυξημένη υγρασία όπως τα χορταρικά, διότι η βρώση τους οδηγεί τα πουλιά σε κατανάλωση μικρότερης ποσότητας νερού κι επομένως δεν λαμβάνουν από τη π.χ. Βιταμίνη την ημερήσια δόση.
Όσον αφορά στη γλιστρίδα, καλύτερα να βγει με τη ρίζα και να μπει σε μια γλάστρα, ζαρντινιερα κλπ άμεσα και με αρκετό πότισμα μεγαλώνει εύκολα.
 
Δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει... 🤔Να ρίχνω πολύ νερό;
Να ρίχνεις νερό αλλά να στραγγίζει, δηλαδή να μην έχει πιάτο η γλάστρα ή ο πάτος της να μην ακουμπά στο πιάτο ώστε να γίνεται αποστράγγιση 🙂
 
Βάσω μου, και τα δικά μου αν και παμφάγα δεν τρελαίνονται για γλυστριδα.

Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό που διάβασες για τις βιταμίνες, πρώτη φορά το ακούω, πάντως όταν τελειώσεις με τις βιταμίνες δώσε στον Ηρακλακο γλυστριδα σε συχνή βάση. Είναι ό,τι πρέπει για την πτερορροια 😉
Τώρα που την βρήκα... Εννοείται Ζωή μου. 😉
[automerge]1566390347[/automerge]
Να ρίχνεις νερό αλλά να στραγγίζει, δηλαδή να μην έχει πιάτο η γλάστρα ή ο πάτος της να μην ακουμπά στο πιάτο ώστε να γίνεται αποστράγγιση. 🙂
Ευχαριστώ για τις χρήσιμες συμβουλές Σισσυ μου ❤️️️️... Αν κ τόσο απλά... Αν δεν πιάνει το χέρι... Άστα να πάνε... 😜🤣
 
Για να μην ξεχνιόμαστε την Γλυστρίδα εκτός από τα πουλιά μπορούμε νά την φάμε και εμείς.
Βράζουμε νερό και την ζεματάμε για 5' περίπου, την σερβίρουμε σαν σαλάτα με λεμόνι, λάδι, αλάτι.
(Εγώ χρησιμοποιώ το τρυφερό μέρος του φυτού και το έχω σαν συνοδευτικό σε ψάρι.)
 
Back
Top