Ασθένειες Αφωνία λόγω πτερόρροιας;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης NADIA
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

NADIA

PB New Member
Εγγραφή
21 Μαρ 2009
Μηνύματα
42
Πόλη
Αθήνα
Τα καναρίνια μου μαδάνε εδώ και ενάμιση μήνα. Έχω προσέξει οτι στα δύο αρσενικά πέραν από την πτερρόροια έχουν και βραχνάδα στο κελάηδησμα και κάποιες φορές γίνεται και πιο έντονη η βραχνάδα... Ενώ το θηλυκό δεν έχει αυτό το πρόβλημα πέραν από το μάδημα.
Καθε φορά που θα έρθει η περίοδος της πτερρόροιας θα έχουν και αυτό το σύμπτωμα το οποίο διαρκεί αρκετά και μετά.
Τους ρίχνω σταγόνες για την πτερρόροια και τους έβαζα και το RONAXAN που παλιότερα η φωνή τους είχε φτιάξει με αυτό το χάπι. Τώρα όμως είμαι σίγουρη οτι δεν έχουν κρυώσει και δεν ξέρω εάν είναι λογικό να συνεχίζεται αυτή η κατάσταση.
 
και που κελαιδανε ναντια πολλυ τους ειναι θα μπορουσε καθολη την διαρκια της πτεροριας να μην τα ακουσεις καθολου να κελαιδανε
 
δεν κελαηδάνε όπως θα έπρεπε, αυτό που κάνουν είναι ένα τσίου και ίσα ίσα που ακούω τη φωνή τους... Ειναι παρα πολύ βραχνή...
Αυτό δικαιολογείται εξαιτίας της πτερρόροιας;
 
Στην πτερόρροια τα καναρίνια κελαηδούν από λίγο έως καθόλου. Επομένως δεν μπορούν να βγουν συμπεράσματα για τη φωνή τους αυτή την περίοδο. Να το παρακολουθείς μονάχα μήπως παρουσιάσει συμπτώματα αδιαθεσίας και μόλις τελειώσει η πτερόρροια, θα μπορέσεις να καταλάβεις αν συμβαίνει κάτι ή όχι με τη φωνή του.
 
ΟΧΙ. Δεν έχει καμιά σχέση η βραχνάδα με την πτερόρροια.
Συνήθως το άκαρι της τραχείας είναι υπεύθυνο γι' αυτό το σύμπτωμα..
 
2 χρόνια ταλαιπωρούμε με αυτή την ιστορία... Πλέον εχω την εμπεριά να καταλάβω οτι τα συμπτώματα της αφωνίας ξεκινάνε με την πτερρόροια και συνεχίζονται και μετά την πτερρόροια... Κάποια στιγμή τους περνάει η βραχνάδα και η αφωνία μετα από 15 - 20 ημέρες θεραπεία με RONAXAN.
Στον πτηνιατρο που τα πήγα μου είπε να τους κάνω την θεραπεία με το RONAXAN και να τους ριχνω μέσα και 10 σταγόνες για την πτερρόροια.. Το έκανα και αυτό, αλλά αυτή τη φορά δεν είδα αποτέλεσμα ούτε με το RONAXAN...
Προσπαθώ δύο χρόνια να καταφέρω να ζευγαρώσω ενα από τα αρσενικά αλλά συνέχεια βρίσκονται σε αυτή την κατάσταση και δεν μπορώ... Εχω απογοητευθεί...



και για το άκαρι της τραχείας έκανα θεραπεία... Δύο χρόνια είναι αυτή η ιστορία και εχω κάνει τα πάντα από θεραπείες, σύμφωνα με οδηγίες πτηνιάτρων που πηγαίνανε ψάχνοντας...
 
2 χρόνια ταλαιπωρούμε με αυτή την ιστορία... Πλέον εχω την εμπεριά να καταλάβω οτι τα συμπτώματα της αφωνίας ξεκινάνε με την πτερρόροια και συνεχίζονται και μετά την πτερρόροια... Κάποια στιγμή τους περνάει η βραχνάδα και η αφωνία μετα από 15 - 20 ημέρες θεραπεία με RONAXAN.
Συγγνώμη, δεν πρόσεξα στο πρώτο μήνυμα ότι υπήρχε ιστορικό.

Αφού τελικά το πουλάκι έχει αναπνευστικό πρόβλημα, για ποιο λόγο ανακατεύουμε την πτερόρροια; Απλά, αυτή την περίοδο δεν τραγουδάει γιατί έχει πτερόρροια ή κάνει ένα βραχνό τσίου επειδή αυτό του επιτρέπει να κάνει το χρόνιο αναπνευστικό του πρόβλημα.

Στον πτηνιατρο που τα πήγα μου είπε να τους κάνω την θεραπεία με το RONAXAN και να τους ριχνω μέσα και 10 σταγόνες για την πτερρόροια.. Το έκανα και αυτό, αλλά αυτή τη φορά δεν είδα αποτέλεσμα ούτε με το RONAXAN...
Απ' ό,τι κατάλαβα χρησιμοποιείς αυτό το φάρμακο εδώ και καιρό. Είναι λογικό να μην κάνει χρήση από κάποια στιγμή και μετά. Η χρόνια βραχνάδα είναι πολύ πιθανό να οφείλεται και σε ακαρεα της τραχείας όπως ανέφερε προηγουμένως και ο Μάκης, αλλά γι' αυτά χρειάζεται διαφορετική θεραπεία. Βέβαια, τη διάγνωση την έκανε ο γιατρός οπότε ό,τι και να πούμε εμείς…
Προσπαθώ δύο χρόνια να καταφέρω να ζευγαρώσω ενα από τα αρσενικά αλλά συνέχεια βρίσκονται σε αυτή την κατάσταση και δεν μπορώ... Εχω απογοητευθεί...
Κακώς! Δε βάζουμε ποτέ στην αναπαραγωγή πουλιά που ασθενούν.
 
Μπορώ να σου περιγράψω τί ακριβώς συμβαίνει και δεν μπορείς να βρείς
άκρη με το βράχνιασμα των πουλιών. Αλλά φαντάζομαι αυτό έπερεπε να το είχε κάνει ο γιατρός σου εδώ και αρκετό καιρό και να μη ταλαιπωρεί εσένα και τα πουλάκια.
Τα πουλιά έχουν το άκαρι της τραχείας και το παλεύουν χωρίς καμιά βοήθεια
όλον τον χρόνο.Αυτό το καταφέρνουν με την περιποίηση σου, την καλή διατροφή και την καθαριότητα που τους προσφέρεις. Οταν έλθει η πτερόρροια η καταπόνηση του οργανισμού
είναι μεγάλη και συνηθέστατα οποιαδήποτε προυπάρχουσα αιτία ασθένειας, εμφανίζεται.
Μια αντιβίωση για γάτες ή για σκύλους δεν είναι ότι καλύτερο αλλά τέλος πάντων
δίνει μια "ανάσα" στα πουλάκια για ένα μικρό χρονικό διάστημα, αλλά χωρίς να αντιμετωπίζει το πρόβλημα. Το πρόβλημα για να λυθεί χρειάζεται Ιβερμεκτίνη.
 
έβαζα τις σταγόνες στον σβέρκο για το άκαρι της τραχείας και πολλές φορές τα πήγαινα στον πτηνίατρο και τις έβαζε εκείνος τις σταγόνες (γιατί φοβομουνα μήπως δεν κάνω κάτι σωστά εγώ).. αλλά δυστυχώς τίποτα..
Η ΙΒΕΡΜΙΚΤΙΝΗ που αναφέρεται κ. Μάκη τί είδους φάρμακο είναι;
 
έβαζα τις σταγόνες (Pulmosan νομίζω λέγονται) στον σβέρκο για το άκαρι της τραχείας...
Η ΙΒΕΡΜΙΚΤΙΝΗ που αναφέρεται κ. Μάκη τί είδους φάρμακο είναι;
Αυτό ακριβώς που του έδινες.

Φοβάμαι το ότι δεν υπάρχει εύκολη λύση στο πρόβλημα που αντιμετωπίζει το πουλάκι. Έχει γίνει πλέον μια χρόνια κατάσταση για την οποία δύσκολα θα βρεθεί θεραπεία. Προφανώς ταλαιπωρούνταν αρκετό καιρό πριν την προσπάθεια σου να αντιμετωπίσεις το πρόβλημα και μάλλον η αιτία που το προκαλούσε, εξακολουθούσε να υπάρχει κατά τη διάρκεια αλλά και μετά το πέρας των θεραπειών.
 
Δεν το εξέφρασα σωστά πριν, δεν τα έβαλα ποτέ στην διαδικασία ζευγαρώματος... Η επιθυμία μου είναι 2 χρόνια τώρα να τα ζευγαρώσω και δεν μπορώ γιατί βρίσκονται σε αυτή την κατάσταση..
 
Αν το φάρμακο που έβαζες είταν το Pulmosan είναι αυτό που περιέχει Ιβερμεκτίνη 0,1%.
Αυτό χρειάζεται μια συνεπή θεραπεία να αποδώσει και αν αυτό δεν γίνει μπορούμε
να περάσουμε σε Ιβερμεκτίνη στο νερό VETERMEC.To άκαρι είναι πολύ επίμονο παράσιτο
και ο κύκλος αναπαραγωγής του, που είναι απο 14-20 μέρες, επιβάλει προσοχή και επαναλήψεις
την κατάλληλη στιγμή. Είναι γενικά μια δύσκολη περίπτωση που μόνον
με σωστή ενημέρωση και θεραπεία αντιμετωπίζεται.
 
και τώρα δηλαδή τα πουλάκια θα μείνουν για πάντα έτσι; και οι πτηνιατροι τόσον καιρό τι κάνουνε; Γιατί τουλάχιστον από την πλευρά μου τα έτρεξα από την πρώτη στιγμή και είμαι συνέχεια από πάνω τους.. (μόνο στο κλουβί δεν έχω μπει και εγώ με τόση φροντίδα που τους δίνω..)



οκ... Νομίζω Pulmosan έδινα...Vetermec σίγουρα δεν έχω δώσει... Να το κάνω και αυτό, δεν νομίζω ο πτηνίατρος να έχει καλύτερη ιδέα...
 
Αντιγράφω απο την σελίδα του ΚΙΚΛΟΥ.

-Απ αυτό το φάρμακο, διαλύουμε 1ml σε 940 ml νερού και το χορηγούμε στα πουλιά. Για πουλιά στο μεγεθος καναρινιου χορηγουμε το μειγμα για 36 ωρες. Όχι παραπάνω από 36 ωρες γιατι θα γινει επικυνδυνο, ας μην ξεχναμε ότι η υβερμεβτίνη είναι δηλητηριο. Κανουμε επαναληψη επειτα από 9-10 μερες.
 

Συνημμένα

  • Vetermec.webp
    Vetermec.webp
    4,3 KB · Προβολές: 120
Σήμερα πήγα στον πτηνίατρο... Μου είπε οτι δεν είναι ακάρεα από την στιγμή που τους εχουμε βάλει σταγόνες Pulmosan παλιότερα και δεν άλλαξε η κατάσταση.. Του ανεφερα το vetermec και δεν μου έδωσε σημασία γιατί δεν θεωρεί οτι είναι ακάρεα.. Μου είπε να τους ρίχνω σταγόνες antistress!
Νομίζω οτι θα πάρω πια την κατάσταση στα χέρια μου απλά ήθελα να ρωτήσω να μου πείτε έαν κάνω την θεραπεία με το VETERMEC και τα καναρίνια μου δεν έχουν ακάρεα θα τους κάνω κακό;
 
Σήμερα πήγα στον πτηνίατρο... Μου είπε οτι δεν είναι ακάρεα από την στιγμή που τους εχουμε βάλει σταγόνες Pulmosan παλιότερα και δεν άλλαξε η κατάσταση.. Του ανεφερα το vetermec και δεν μου έδωσε σημασία γιατί δεν θεωρεί οτι είναι ακάρεα.. Μου είπε να τους ρίχνω σταγόνες antistress!
Νομίζω οτι θα πάρω πια την κατάσταση στα χέρια μου απλά ήθελα να ρωτήσω να μου πείτε έαν κάνω την θεραπεία με το VETERMEC και τα καναρίνια μου δεν έχουν ακάρεα θα τους κάνω κακό;
καλο ειναι να το αποφυγεις εαν θες να κανεις προληπτικη χορηγηση η περιοδο της πτερορροιας δεν ενδυκνειται αυτο μπορει να γινει πριν απο τη περιοδο της αναπαραγωγης
για το θεμα με τα ακαρεα της τραχειας εχει χυθει πολυ μελανι δωσε προσοχη στη προληψη με καθαριοτητα τακτικες αποπαρασητωσης με ηπιο εξωπαρασιτικτονο σκευασμα και στο χωρο που εχεις τα πτηνα μπορεις να τοποθετησης μια ταμπλετα με την δραστικη οuσια dichlorvos [παθολογια των πτηνων αναψυχης σελ 95]
εγω το χρησιμοποιω στο χωρο εκτροφης μου εδω και 6 μηνες χωρις καποιο προβλημα
εντελως πληροφοριακα υπαρχει και ενα αλλο φαρμακευτικο σκευασμα για τα ακαρεα της τραχειας το οποιο δινει πολυ καλα αποτελεσματα η εμπορικη του ονομασια ειναι SCATT δραστικη ουσια Moxidectin το εχω χορηγηση σε ενα θυληκο καναρινι εκτροφης με εντονη βραχναδα και δυσπνοια και τα συμπτωματα εξαφανιστικαν μετα απο 1-2 ημερες να σημειωσο εδω οτι τοσο η ιβερμεκτινη αλλα και αλλα αντιασθματικα που χορηγηθηκαν στο συγκεκριμενο πτηνο δεν απεδωσαν
αυτο αποτελει ενα μεμονομενο περιστατικο και μπορει στην δικη σου περιπτωση να μην εχει αποτελεσματα ψαξε διαβασε αρθρα επιστημονικα και το σημαντικοτερο βρες εναν πτηνιατρο να το εξεταση
τελος συμπτωματα με χρονια διαρκεια οπως ρονχος απωλεια φωνης συριγμος κτλ μπορει να ωφειλετε και σε διογκωση του θυρεοειδει αδενα [ παθολογια των πτηνων σελ 98]
 
Πού είναι αυτό το SCATT βρε Απόστολε; Δεν υπάρχει πουθενά ακόμα.
ΒΡήκες κάπου ; Γράψε αν έχεις κάποια διεύθυνση.
 
Πού είναι αυτό το SCATT βρε Απόστολε; Δεν υπάρχει πουθενά ακόμα.
ΒΡήκες κάπου; Γράψε αν έχεις κάποια διεύθυνση.
μακη εγω το παραγγειλα απο εδω εκανε περιπου 10 ημερες να το παραλαβω
"http://www.vetafarm.com/products/SCATT-50mL.html"
 
ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου Απόστολε. Για τον θυρεοειδή που μου λες οτι ίσως να είναι αιτία να σας ενημερώσω οτι δεν είναι γιατί σε κάποιον από τους πολλούς πτηνιάτρους που τα πήγα μου έδωσε και θεραπεία για το θυρεοειδή προληπτικά και τους έριχνα ιώδιο στο νερό, και φυσικά κανένα αποτέλεσμα. Η πτερρόροια συνεχίζεται πολύ καιρό τώρα και φοβάμαι οτι από φυσιολογική κατάσταση εξελίσσεται σε παθολογική. Είναι ακριβώς αυτό που μου είπε και ο κύριος Μάκης, οτι τα πουλάκια ασθενούν όλο το χρόνο αλλά με την περιποίηση τα βγάζουν πέρα, όταν όμως έρχεται η περίοδος της πτερρόροιας αυτά εξασθενούν με αποτέλεσμα η πτερρόροια να συνεχίζεται για μήνες όπως παρατήρησα και περσι τέτοια εποχή και δεν τα πιάνει ούτε το pterophene... Εχω απογοητευθεί πάρα πολύ από τους πτηνιάτρους και θεωρώ οτι οι γνώσεις που ανταλλάσονται μέσα από αυτό το forum είναι πραγματικά πολύτιμες, κυρίως δε όταν προέρχονται από ανθρώπους με πραγματική εμπειρία. Ειμαι πια σίγουρη οτι τα πουλάκια έχουν ακάρεα της τραχείας και δεν τα παιδεύω άλλο με γιατροσόφια του στυλ ...antistress! Τα πουλάκια με κλειστό το ράμφος τους κάνουν έναν θόρυβο σαν να έχουν συνάχι και να είναι μπουκωμένα και ο πτηνίατρος μου λέει οτι είναι στρεσαρισμένα! Θα ξεκινήσω λοιπόν την θεραπεία με vetermec και ο Θεός να βάλει το χέρι του γιατί φοβάμαι με 2 χρόνια ταλαιπωρια μήπως η κατάσταση πια δεν θεραπεύεται...
 
Back
Top