Γενικά Αύριο μάλλον θα έχω στα χέρια μου το πρώτο μου πάροτλετ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Fanfaras
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Fanfaras

PB New Member
Εγγραφή
24 Αυγ 2012
Μηνύματα
32
Αύριο μάλλον θα έχω στα χέρια μου το πρώτο μου πάροτλετ! Θα είναι αρσενικό, 4 μηνών, ταϊσμένο στο χέρι και πολύ ήμερο. Επειδή δεν έχω εμπειρία με πάροτλετ (μέχρι σήμερα είχα μπατζάκια), έχω μερικές απορίες. Όποιος θέλει ας δώσει τα φώτα του (και ειδικά η "γκουρού" των πάροτλετ Σίσσυ!

1. Τι το ταϊζουμε; Ότι και τα μπάτζι να φανταστώ; Γενικά πιο θα ήταν ένα καλό εβδομαδιαίο μενού; (διαβάζω και για πέλετ, αλλά δεν είδα να υπάρχουν πουθενά, ενώ κάπου διάβαζα πως συστήνονται για μεγάλους παπαγάλους και όχι για μικρούς)

2. Βλέπω συχνά σε φωτο, ότι δεν τους βάζουν το φαγητό στις ταϊστρες που είναι προσαρμοσμένες στο κλουβί, αλλά σε πιάτο κάτω, στον πάτο του κλουβιού. Γιατί το κάνουν έτσι; Δεν λερώνουν το φαΐ με αυτό το τρόπο; Ή του βάζω κάποιες στιγμές την ημέρα το πιάτο του και όταν το φάει το παίρνω;

3. Το βράδυ εγώ σκέπαζα το κλουβί του μπάτζι που είχα με μια πετσέτα. Να κάνω το ίδιο και με αυτό;

4. Θα το αφήνω ελεύθερο στο σπίτι κάποιες ώρες. Χρειάζεται όμως αυτό να γίνεται κάθε μέρα αλλιώς θα ξεσυνηθίσει; Δηλαδή αν το κάνω 2-3 φορές τη βδομάδα θα έχει πρόβλημα; (δεν έχω πρόβλημα να το κάνω καθημερινά, απλώς ρωτάω)

5. Αν κάποιο Σαββατοκύριακο λείψουμε, δεν πιστεύω να έχει πρόβλημα να μείνει μόνο του, ε;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
4) κανονικα απτη στιγμη που θα ειναι ημερο πρεπει να βγαινει απτο κλουβι καθε μερα
5) ΑΝ θα εχει δεθει μαζι σου καλο θα ηταν αν ειναι δυνατον να το παιρνεις μαζι... αλλιως αστο σε καποιον που γνωριζει και θα ασχολειται μαζι του για να μη στενοχωριεται!
(στα υπολοιπα δεν μπορω να απαντησω γιατι εγω εχω lovebird) 😉
 
Με το καλό να δεχθείτε το νέο σας φιλαράκι! Ευχαρίστως ν΄απαντήσω στις απορίες σου

...1. Τι το ταϊζουμε; Ότι και τα μπάτζι να φανταστώ; Γενικά πιο θα ήταν ένα καλό εβδομαδιαίο μενού; (διαβάζω και για πέλετ, αλλά δεν είδα να υπάρχουν πουθενά, ενώ κάπου διάβαζα πως συστήνονται για μεγάλους παπαγάλους και όχι για μικρούς)...

Δίνω σπόρους της Versele Laga (big parakeets prestige, αυτή χωρίς τα χρωματιστά πέλλετς-βιταμίνες).

Τα δικά μου τρώνε ελάχιστους σπόρους πια...

Παλιά του αγόραζα πέλλετς της Harissons από Αγγλία, σε 2-3 μήνες όμως ξεκίνησε να πρήζετε το ποδαράκι του Μάριου (τόσο που ο γιατρός του αφαίρεσε το δαχτυλίδι), διαβάζοντας βρήκα κάποιες πληροφορίες ξένων εκτροφέων πως οι μεταλλάξεις δεν πρέπει να τρώνε πέλλετς και έτσι τα σταματήσαμε.
Κυκλοφορούν όμως πέλλετς για μικρόσωμους παπαγάλους τα οποία μπορείς ν΄αγοράσεις από pet shops (ή ηλεκτρονικές αγορές).
Επίσης προσφέρω (επιτρεπόμενα) φρέσκα φρούτα εποχής, λαχανικά και διάφορους μουλιασμένους σπόρους (διατηρημένους στο ψυγείο)

Φρέσκο γεύμα για τους παπαγάλους μου

Φτιάχνω και τρώνε με μεγάλη λαχτάρα

Φρεσκα ζυμαρικα για παπαγαλους
Η συνταγή του κέικ λαχανικών των παπαγάλων μου

Μπορώ μάλιστα να πω πως οι δυο παραπάνω συνταγές έχουν γίνει η βασική τροφή τους.

Στα κλουβιά τους υπάρχουν πάντα

missing-image.png
 
2. Βλέπω συχνά σε φωτο, ότι δεν τους βάζουν το φαγητό στις ταϊστρες που είναι προσαρμοσμένες στο κλουβί, αλλά σε πιάτο κάτω, στον πάτο του κλουβιού. Γιατί το κάνουν έτσι; Δεν λερώνουν το φαΐ με αυτό το τρόπο; Ή του βάζω κάποιες στιγμές την ημέρα το πιάτο του και όταν το φάει το παίρνω;

Δεν γνωρίζω τι κάνουν κάποιοι, αυτό που γνωρίζω είναι πως...
Ποτέ δεν αφήνουμε χωρίς σπόρους (βασική τροφή) ή νερό τα κλουβιά των πουλιών μας (δεν είναι σκύλοι:D).
Γενικά προτιμούν τις εξωτερικές ταΐστρες. Εγώ στα κλουβιά τους έχω βάλει ανοξείδωτες και πλαστικές ταΐστρες.

3. Το βράδυ εγώ σκέπαζα το κλουβί του μπάτζι που είχα με μια πετσέτα. Να κάνω το ίδιο και με αυτό;


tinypic-no-longer-available.jpg


ευκαιρία να σας δείξω κι εγώ το.. Έργο μου! 😛

Ναι, κάθε βράδυ θα σκεπάζεις το κλουβί το οποίο πρέπει να βρίσκεται σε ήσυχο χώρο ώστε τα πουλιά να μπορούν να ξεκουραστούν για 12-14 ώρες.

4. Θα το αφήνω ελεύθερο στο σπίτι κάποιες ώρες. Χρειάζεται όμως αυτό να γίνεται κάθε μέρα αλλιώς θα ξεσυνηθίσει; Δηλαδή αν το κάνω 2-3 φορές τη βδομάδα θα έχει πρόβλημα; (δεν έχω πρόβλημα να το κάνω καθημερινά, απλώς ρωτάω)

Ελεύθερο μόνο με επιτήρηση και αφού έχεις πάρει όλα τα μέτρα ασφάλειας για το πουλάκι...
Έλεγξε ώστε οι κουρτίνες να είναι ανοιχτές για να μη χτυπήσει στα τζάμια, σκέπασε τους καθρέφτες, να μην υπάρχουν αιχμηρά αντικείμενα, κεριά, απαγορευμένα τρόφιμα-ροφήματα και ότι άλλο θα μπορούσε να γίνει επικίνδυνο για το πουλί... Εδώ πρέπει να βάλεις όλη τη φαντασία σου (κενά μεταξύ επίπλων κτλ κτλ, ατελείωτοι οι κίνδυνοι).
Το αν θα βγάζεις καθημερινά το πουλί από το κλουβί του είναι δική σου υπόθεση. Από τη στιγμή όμως που αγοράζεις ένα πουλάκι ταϊσμένο στο χέρι και που θέλεις να έχετε σχέση-αλληλεπίδραση... Θα πρέπει να το κάνεις καθημερινά.
Εδώ να τονίσω πως δεν παίζει ρόλο ο χρόνος που το πουλί θα βρίσκετε εκτός κλουβιού, αλλά η σχέση που θα καταφέρεις ν΄αναπτυχθεί μεταξύ σας.

5. Αν κάποιο Σαββατοκύριακο λείψουμε, δεν πιστεύω να έχει πρόβλημα να μείνει μόνο του, ε;

Όταν αγοράζεις πουλί ταϊσμένο στο χέρι ναι έχει πρόβλημα!
Αυτά τα πουλιά σου προσφέρουν τη χαρά της σχέσης μαζί τους διότι είναι ήμερα αλλά οι υποχρεώσεις είναι μεγάλες.
Δεν θα μπορείς να το αφήνεις μόνο του ένα ολόκληρο Σαββατοκύριακο, διότι αυτή η μοναξιά θα έχει και επιπτώσεις αργά ή γρήγορα. Τα parrotlets έχουν όλα τα καλά και τα κακά των μεγάλων παπαγάλων απαιτήσεις-ανάγκες κτλ
Άλλωστε το μέγεθος των πάρροτλες δεν σου στερεί εκδρομές και ταξίδια (με το μέγεθος που έχουν είμαστε τυχεροί :D)
... Οργανώσου μ΄ενα ένα μικρό κλουβί (το οποίο θα εξοπλίζεις ανάλογα για χειμώνα ή καλοκαίρι)και... Βουρ!

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Ήσουν κατατοπιστικότατη, αν και με τη διατροφή του με τρόμαξες λίγο, στο τέλος θα του πάρω μάγειρα!

Ευχαριστώ πολύ!
 
Ήσουν κατατοπιστικότατη, αν και με τη διατροφή του με τρόμαξες λίγο, στο τέλος θα του πάρω μάγειρα!
Μη τρομάζεις... Ευκαιρία να παίξετε με την κόρη σου μαγειρεύοντας κάποιο Σαββατοκύριακο και να φάει και το πουλάκι ''σπιτικό φαγητό'';)
Ξέχασα το σουπιοκόκκαλο, το βάζω σε όλα τα κλουβιά (ακόμα και της μεταφοράς),
ο Μάριος άλλοτε το τρώει και άλλοτε το χρησιμοποιεί ως... Μαξιλάρι!:D

tinypic-no-longer-available.jpg
 
και κάτι ακόμα (τι να πρωτοσκεφτώ :D)
Όταν ένα πουλάκι βρίσκεται εκτός κλουβιού καλό είναι να έχει ένα δικό του σταθερό ''ελεύθερο'' χώρο, για να μπορεί να νιώθει ασφαλές και ελεύθερο συγχρόνως.
Εγώ πχ έχω διαμορφώσει το πάνω μέρος της ζευγαρώστρας τον οποίο χρησιμοποιούν ως playland
(μας εξυπηρετεί και στα ταξίδια)

tinypic-no-longer-available.jpg


, αλλά κατασκεύασα και έναν παιχιδότοπο για το κυρίως σπίτι μας

Ενας παιχνιδοτοπος για τον Mario
 
Μετά από όλα αυτά μας βλέπω όλους με parrotlets!

υ. Γ. Σίσσυ η φωτογραφία του Μάριου είναι Φ Ο Β Ε Ρ Η!
 
ποσο κανει ενα ταισμενο σοτ χερι παρολετ?

Πολλά παίζουν ρόλο για ν΄απαντήσει κάποιος στην ερώτησή σου, ... Πόσο κάνουν τα ''απλά'' δεν γνωρίζω, τα δικά μου πουλάκια που είναι μετάλλαξη τα πήρα 200 ευρώ το καθένα.
 
Σημασια μεγαλη, εχει ο ΕΚΤΡΟΦΕΑΣ, να ειναι οπως προβλεπεται.
Δηλαδη να τα εχει μεγαλωσει, σωστα και περιποιητικακαι η σωστη τιμη θα βρεθει.
Αν πληρει τα ανω, σιγουρα θα συζητα και την τιμη, προκειμενου τα πουλακια να εχουν μια καλη ζωη.
Λιγοι θα το βλεπουν ετσι, αλλα θα βρεθουν...
 
Ας το ''αναλύσουμε'' λίγο (μας διαβάζουν... Πολλοί),
διότι μπορεί ν΄αναφερόμαστε σε χομπίστες αλλά με τα τόσα που διαβάζω διαπιστώνω πως: ο καθένας (ανεξαρτήτως ηλικίας-γνώσης-εμπειρίας) μπορεί ν΄αυτοαποκαλείται εκτροφέας!
Για να τα έχει μεγαλώσει σωστά τα πουλιά λοιπόν κάποιος θα πρέπει:
= να έχει γνώσεις για τα συγκεκριμένα πουλιά (δεν προορίζονται για αναπαραγωγή όλα τα πουλιά ανεξαρτήτως)
= να έχει εμπειρία πότε και πως ώστε να τα ταΐσει σωστά
= να έχει γνώσεις για τη διατροφή και την υγεία τους (πολλά προκύπτουν στα ζευγάρια αλλά και στα μωρά τους)
= να ξέρει να τα κοινωνικοποιήσει

... Και ποιος ξέρει τι άλλο που, δεν είναι η δουλειά μου να γνωρίζω (διότι δεν είμαι εκτροφέας).

Αν πληρει τα ανω, σιγουρα θα συζητα και την τιμη, προκειμενου τα πουλακια να εχουν μια καλη ζωη.
Λιγοι θα το βλεπουν ετσι, αλλα θα βρεθουν...

Αν λοιπόν πληρεί τα ανωτέρω, το λιγότερο θα είναι να συζητά την τιμή...
Μου αρκεί όταν ''δηλώνουν'' εκτροφείς να έχουν υπευθυνότητα και συνέπεια σε αυτό που κάνουν.

Λογικό είναι οι γνώσεις, η εμπειρία, το ενδιαφέρον και τα έξοδα για την εκτροφή τους να πληρωθούν από τον εκάστοτε αγοραστή...

Είχα καναρίνι που από κακή επαγγελματική εκτροφή υπέφερε τα πάνδεινα το δύστυχο...



tinypic-no-longer-available.jpg
 
Παρεπιπτόντως εγώ έχω στα χέρια μου πλέον το πρώτο μου πάροτλετ! Είναι αρσενικό, μπλε, 4 μηνών, πολύ ήμερο! Με το που το έφερα στο σπίτι, μετά από λίγο το έβγαλα από το κλουβί του και ήρθε και έκατσε, στο κεφάλι μου! Του έβαλα ένα πάρκο σε ένα τραπέζι και παίζει σαν τρελό, αλλά μετά από λίγο τρέχει πάλι να ανέβει πάνω μας. Το μόνο κακό είναι ότι του αρέσει να περιεργάζεται τα πάντα και ΣΥΝΕΧΕΙΑ με το ράμφος του, οπότε ρίχνει και τις τσιμπιές του, που κάποιες φορές δεν είναι και αμελητέες... Αλήθεια, γι' αυτό μπορώ να κάνω κάτι, για να τις σταματήσει;

Περισσότερα από το πουλάκι και φωτογραφίες, στη πορεία!
 
Καλή ζωή να έχετεκαι να περάσετε ευχάριστα μαζί του.
Αναμένουμε οπτικό υλικό!
 
Καλορίζικο... Κύριε Φανφάρα... 😀γράψε καλέ ένα όνομα να σε αποκαλούμε
Περιμένουμε τα νέα σας και λίγες τσιμπιές στο πρόγραμμα είναι, να το βάζετε να κοιμάται νωρίς.
 
χαχα... Ο ποιητής Φανφάρας μου έχει αφήσει ανεξίτηλα σημάδια! Όποιος θέλει πάντως, μπορεί να με λέει και Παύλο!

Εδώ είναι ο Blue, σε μια πρώτη γνωριμία!
Μαγικά πανέμορφος! Φτου φτου φτου σκόρδα!
 

Σχετικά θέματα

Back
Top