Γενικά Αύριο μάλλον θα έχω στα χέρια μου το πρώτο μου πάροτλετ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Fanfaras
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ευχαριστώ πολύ όλους!
Φοίβο και στο θέμα του κλουβιού ήμουν τυχερός, γιατί αυτός που τον είχε τον πρόσεχε πολύ και μου έδωσε μαζί το κλουβί του το οποίο είναι κυριολεκτικά υπερπαραγωγή! (είναι λίγο μικρή η φωτο, αλλά νομίζω φαίνεται)
 

Συνημμένα

  • IMG_7826.webp
    IMG_7826.webp
    8,5 KB · Προβολές: 61
Πολύ ωραία το κλουβί του, βάλε κι άλλα παιχνίδια, έχει πολύ χώρο που μπορείς να εκμεταλλευτείς ώστε να κρατιέται απασχολημένος ο μικρός. Μπορείς με φτηνά καθημερινά υλικά να κατασκευάσεις ένα σωρό ενδιαφέροντα παιχνίδια για το πουλάκι.

Ιδέες.. https://community.petbirds.gr/threads/Φτιάξτε-παιχνίδια-παπαγάλων-εύκολα-και-γρήγορα.24600/
 
Πανεμορφο το πουλακι σου να το χερεσαι! Και εγω ειμαι σε φαση αναμονης για το parrotlet μου! (φιλικη συμβουλη, προσεχε μη το χτυπαει αερας και πολυς ηλιος 😉
 
Κούκλος! Καλορίζικο Παύλο! Και το κλουβί του όμορφο και άνετο. Μέσα στο σπίτι τον έχετε έτσι;
... Και κάποιες συμβουλές:
1) βγάλε οπωσδήποτε το σπιτάκι, σιγά σιγά θα αρχίσει να του δημιουργεί προβλήματα, θα το θεωρεί φωλιά του και θα σου αγριεύει.
2) πρόσεξε αυτά τα κρικάκια που κρέμονται, κάποτε ο Μάριος έβαλε κεφάλι και πόδι μέσα και δεν χωρούσε να βγει...
3) το ξύλινο παιχνίδι είναι αρκετά μεγάλο για το μέγεθος του πουλιού...
Πιστεύω πως στο θέμα που σου έβαλε ο Ανέστης θα βρεις πράγματα...
 
Παιδιά, η φωτο είναι από το σπίτι που ήταν πριν ο Blue. Εγώ τον έχω μέσα στο σπίτι.
Σίσσυ ποιο σπιτάκι εννοείς να βγάλω;
Και επίσης ξύλινο παιχνίδι ποιο εννοείς; Αυτό της πρώτης φωτο που έβαλα;

Α, τώρα είδα ποιο ξύλινο σπιτάκι εννοείς! Δεν το είχα προσέξει καν στη φωτο! Όχι, αυτό δεν μου το έδωσε. Το είχε ο προηγούμενος μάλλον για φωλιά, δεν υπάρχει όμως πλέον!
 
Παιδιά, η φωτο είναι από το σπίτι που ήταν πριν ο Blue. Εγώ τον έχω μέσα στο σπίτι.
Σίσσυ ποιο σπιτάκι εννοείς να βγάλω;
Και επίσης ξύλινο παιχνίδι ποιο εννοείς; Αυτό της πρώτης φωτο που έβαλα;

Α, τώρα είδα ποιο ξύλινο σπιτάκι εννοείς! Δεν το είχα προσέξει καν στη φωτο! Όχι, αυτό δεν μου το έδωσε. Το είχε ο προηγούμενος μάλλον για φωλιά, δεν υπάρχει όμως πλέον!

tinypic-no-longer-available.jpg
Γ΄αυτό το παιχνίδι έλεγα... Δηλ για να καταλάβω Παύλο, δεν είναι αυτό το κλουβί του;
Άλλο σας έδωσε;
 
Αυτό είναι το κλουβί του και μας το χάρισε για να έχει καλύτερη προσαρμογή στο δικό μου σπίτι ο μικρούλης... Απλά το σπιτάκι το καφέ που φαίνεται μέσα στο κλουβί, δεν μου το έδωσε, οπότε αυτό μόνο δεν υπάρχει.
Τα παιχνίδια για την ώρα είναι όπως φαίνονται, αλλά εννοείται θα του τα ανανεώνω σιγά σιγά. Πάντως για την ώρα παίζει με όλα τα παιχνίδια του!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Μπράβο, μεγάλη υπόθεση που μετακόμισε σε σας μέσα στο δικό του κλουβί!👍
Το ν΄αλλάζουν περιβάλλον δεν τα ενοχλεί, το ν΄αλλάξουν κλουβί είναι που τους ταράζει-ενοχλεί
 
... Το μόνο κακό είναι ότι του αρέσει να περιεργάζεται τα πάντα και ΣΥΝΕΧΕΙΑ με το ράμφος του, οπότε ρίχνει και τις τσιμπιές του, που κάποιες φορές δεν είναι και αμελητέες... Αλήθεια, γι' αυτό μπορώ να κάνω κάτι, για να τις σταματήσει;

😀! Πρέπει να καταλάβεις πως ενώ είχες μια (?) κόρη μόλις απέκτησες κι έναν γιο! 😛
Θα τον αντιμετωπίζεις όπως ένα παιδάκι, μη δίνεις σημασία (μην δίνεις έμφαση) και προσπάθησε να του αποσπάς την προσοχή...όπως κάνω εγώ στον Μάριο, δες

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
χαχα, σωστή! Πράγματι, σαν παιδάκι είναι κι αυτός!
 
χαχα... Που να σε ξεγελάσουμε εσένα master?
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Αστερι! Οπως ειπανε τα παιδια εξω απο το κλουβι τακτικα και αν θες μαθε του και καποια κολπακια. 😉
 
Κολπάκια θέλω να του μάθω, αλλά, δεν ξέρω το πως... 👎
 
Ευχαριστώ για τους... Τίτλους και τα καλά σας λόγια αλλά εγώ παιδιά δεν έχω μάθει στους δικούς μου κόλπα:D
Υπάρχουν όμως βιντεάκια που μπορεί κάποιος να πάρει ιδέες πχ
https://www.youtube.com/playlist?list=PLAC3C0A2495F6E11F
 

Σχετικά θέματα

Back
Top