Αναπαραγωγή Βασικές απορίες σχετικά με την επώαση

panos_har

PB New Member
Εγγραφή
23 Μαρ 2012
Μηνύματα
184
Πόλη
Πατήσια
Καλησπερα σε ολους...

Μετα απο καιρο εδω μεσα κ διαβαζοντας σχεδόν όλα τα θέματα του forum έχω κάποιες βασικές απορίες που εδω μεσα βλεπω απο τον καθενα και μια αλλη εκδοχη...
Λεμε πως τα καναρινια σε αντιθεση με τα αγρια πουλια κλωσσανε διαφορετικα τα αυγα τους. Οι μισοι λενε πως κλωσσανε απο το 3-4ο αυγο και αλλοι απο το πρωτο. εστω ενα καναρινι κανει 3 αυγα και κλωσσαει απο το τριτο γτ ποτε δεν βγαινουν και τα 3 μαζι αλλα ενα ενα σαν να έχει ξεκινήσει το κλώσσημα απο το πρωτο;
Εστω οτι κλωσσάει απο το 3-4ο γιατι να αντικαταστισουμε με πλαστικα αφου δεν κλωσσαει απο το 1ο οποτε θα πρεπει να βγουν τα πουλια ολα η σχεδον ολα μαζι;
Αυτες ειναι αντικρουόμενες αποψεις που ακουγονται απο τα ιδια ατομα εδω μεσα, νομιζω πως αυτο το forum εχει σκοπο να βοηθήσει και οχι να μπερδεψει περισσοτερο οποτε καλο ειναι να λεμε μονο οσα ειναι ορθα και οχι οσα εικάζουμε!

Παρακαλω οποιος ειναι σιγουρος οτι ξερει να μας απαντησει γτ θα ειναι πολυ χρησιμο και θα μας βοηθησει ολους!
 
Mάλλον εσύ έχεις μπερδευτεί Παναγιώτη.. Η κανάρα συνήθως κλωσσάει συστηματικά από 3ο αυγό.Από τη στιγμή που θα ''θρονιαστεί'' στη φωλιά, ξεκινάει και η διαδικασία ανάπτυξης του εμβρύου. Αντικαθιστούμε τα πραγματικά με πλαστικά, για τον απλούστατο λόγο ότι αφού γεννάει συνήθως ένα τη μέρα, θα βγουν με χρονική καθυστέρηση τα τελευταία..άρα θα αρχίζουν αντίστοιχα να έχουν και διαφορετική ανάπτυξη. Αφού ολοκληρωθεί η ωοτοκία και τα βάλεις όλα μαζί, θα εκκολαφθούν σχεδόν όλα μαζί και θα έχουν τις ίδιες ευκαιρίες ταϊσματος και ανάπτυξης. Αν κάτι δεν είναι κατανοητό, ευχαρίστως να εξηγηθεί εκτενέστερα.
 
Συνονοματε, οι περισσοτερες πρωταρες θηλυκιες καθονται επανω η μπαινοβγαινουν συχνα στα αυγα ολη την ημερα, απο το πρωτο μεχρι να ξεκινησουν κανονικα το κλωσημα, αλλα η ποιο παλιες δλδ αυτες που εχουν κανει αρκετες γεννες και ειναι ποιο εμπυρες καθονται απο το 3ο και μετα, αυτο ειναι ολο, ειναι βεβαια και στον χαρακτηρα του καθε πουλιου, τωρα εαν τα παρεις εισαι ποιο συγουρος για την τελικη εκβαση των αυγων, εαν δεν τα παρεις τοτε λες τα αφηνω και οτι κανουν, αυτο ειναι ολο :)
 
Καλησπερα σε ολους...

Μετα απο καιρο εδω μεσα κ διαβαζοντας σχεδόν όλα τα θέματα του forum έχω κάποιες βασικές απορίες που εδω μεσα βλεπω απο τον καθενα και μια αλλη εκδοχη...
Λεμε πως τα καναρινια σε αντιθεση με τα αγρια πουλια κλωσσανε διαφορετικα τα αυγα τους. Οι μισοι λενε πως κλωσσανε απο το 3-4ο αυγο και αλλοι απο το πρωτο. εστω ενα καναρινι κανει 3 αυγα και κλωσσαει απο το τριτο γτ ποτε δεν βγαινουν και τα 3 μαζι αλλα ενα ενα σαν να έχει ξεκινήσει το κλώσσημα απο το πρωτο;
Εστω οτι κλωσσάει απο το 3-4ο γιατι να αντικαταστισουμε με πλαστικα αφου δεν κλωσσαει απο το 1ο οποτε θα πρεπει να βγουν τα πουλια ολα η σχεδον ολα μαζι;
Αυτες ειναι αντικρουόμενες αποψεις που ακουγονται απο τα ιδια ατομα εδω μεσα, νομιζω πως αυτο το forum εχει σκοπο να βοηθήσει και οχι να μπερδεψει περισσοτερο οποτε καλο ειναι να λεμε μονο οσα ειναι ορθα και οχι οσα εικάζουμε!

Παρακαλω οποιος ειναι σιγουρος οτι ξερει να μας απαντησει γτ θα ειναι πολυ χρησιμο και θα μας βοηθησει ολους!

To φόρουμ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΑΥΘΕΝΤΙΕΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ. Είναι ένα σημείο συνάντησης και γνωριμίας με βάση ένα κοινό γνώρισμα όλων των μετεχόντων. Την αγάπη για τα πουλάκια συντροφιάς. Δεν θεοποιούμε τους γνωρίζοντες και δεν καρατομούμε τους ασχέτους. Η προσπάθεια είναι, μέσα απο την συζήτηση, την επανάληψη και τα πιθανά λάθη να οδηγηθούμε σε παράλληλους με τους αρχικούς δρόμους αλλά ένα "κλίκ" πιο ευκολοπερπάτητους. Βλέπω δεν αισθάνεσαι καμία υποχρέωση να αναλύεις ότι διαβάζεις. Το "εδώ μέσα", δεν είναι μια όμορφη έκφραση, για έναν χώρο που για κάποιους είναι ότι πιο ευχάριστο στην καθημερινότητά τους. Πριν απ' όλα λοιπόν πρέπει να τον σέβεσαι.

Μετά απο αυτά, που τα εκφράζω σαν προσωπική μου γνώμη, έρχομαι στην απάντηση των ερωτήσεων σου.
- 1) ... Εστω ενα καναρινι κανει 3 αυγα και κλωσσαει απο το τριτο γτ ποτε δεν βγαινουν και τα 3 μαζι αλλα ενα ενα σαν να έχει ξεκινήσει το κλώσσημα απο το πρωτο;
Απάντηση. ΠΟΤΕ δεν πρόκειται να συμβεί αυτό, που το αναφέρεις μάλιστα σαν δεδομένο.

2)... Εστω οτι κλωσσάει απο το 3-4ο γιατι να αντικαταστισουμε με πλαστικα αφου δεν κλωσσαει απο το 1ο οποτε θα πρεπει να βγουν τα πουλια ολα η σχεδον ολα μαζι;

Απάντηση. Εχει αξία και νόημα να τα αντικαταστήσουμε ακόμα και στην περίπτωση που η κανάρα μας επωάζει μετά απο το 3ο αυγό γιατί με την απομάκρυνσή τους, γλυτώνουμε τα αυγά απο πιθανά ατυχήματα. α) να παρασυρθούν εκτός φωλιάς απο το μέσα-έξω της κανάρας,ιδιαίτερα το πρωί που μόλις έχει κάνει το επόμενο αυγό β)να τρυπήσουν απο κάποιο αδέξιο κάθισμα ή απο κάποιο νύχι γ) να λερωθούν απο τα ίδια τα πόδια των πουλιών ή απο κάποια συμπτωματική κουτσουλιά στην φωλιά (να κολλήσουν) και αργότερα να μην μπορούν να γυρίσουν.
Αυτοί είναι κάποιοι λόγοι που μας κάνουν να θεωρούμε σωστό να τα απομακρύνουμε ακόμα και σ' αυτην την περίπτωση.
Αυτοί είναι οι λόγοι που προβάλω εγώ. Αποτελούν γνώμη και γνώση μου. Δεν είναι απαραίτητο να γίνονται αποδεκτοί απο κανέναν άλλο. Ο καθένας μπορεί να έχει το σκεπτικό του που μάλιστα να το δικαιολογεί με ακόμα καλύτερα επιχειρήματα. Τί να κάνουμε; να αρχίσουμε να ζητάμε συγγνώμη για τις διχογνωμίες; Ο καθένας διαβάζει, κρίνει και συγκρίνει και τελικά επιλέγει, το κατα την αντίληψή του, σωστότερο.
 
Mακη μετα απο οσα ειπες δεν νομιζω να χωραει κατι αλλο να πουμε εμεις
happy65.gif
happy65.gif
happy65.gif
 
Ήταν πολύ καίρια και σημαντική η επισήμανση πιθανού ατυχήματος! Συνήθως μας διαφεύγει, αλλά φύλαγε τα ρούχα σου..
*Ο νέος μπορεί να είναι ωραίος Πάνο (εσύ), αλλά ο παλιός είναι αλλιώς 😉
 
Παναγιώτη, επειδή είχα πολύ πρόσφατη γέννα από τα πουλιά μου (η θηλυκιά είναι... Πρωτοετής! Δεν είχε προγενέστερη πείρα!), σου λέω ότι δεν απομάκρυνα κανένα αυγό, δεν ενόχλησα καθόλου τα πουλιά, γενικά τα άφησα να πράξουν μόνα τους! Και η κανάρα μου, όντως μαπινόβγαινε στα πρώτα αυγά, κάτι το οποίο άλλαξε άρδειν στο 2ο ή 3ο αυγό αν δεν κάνω λάθος (έκανε 5)!
Κάθε πουλί λοιπόν λειτουργεί κάπως διαφορετικά. Το DNA τους τους λέει συνήθως τι να κάνουν, αλλά πουλί με πουλί έχει διαφορά.. Έχω ήδη 4 νεοσσούς 40 ημερών και ήδη στη φωλιά βγήκε ο 1ος νεοσσός της 2ης γέννας! Να τονίσω εδώ ότι είμαι ΠΑΝΤΕΛΩΣ αρχάριος (σε σχέση με άλλους), δεν είμαι εκτροφέας και όσα κάνω (κάνουμε εννοώ, μαζί με τη γυναίκα μου), τα κάνω από αγάπη προς τα ζωάκια μου. Δεν τα μεταπουλώ, δεν τα χαρίζω (αν και θα δώσω 1 στην πεθερά μου!) κλπ κλπ. Γι'αυτό και βλέπεις διφορούμενες απόψεις! Σε κάποιους τυχαίνει τα πουλιά του να κάνουν "έτσι" και σε κάποιους "αλλιώς".
Άσε λίγο και το ένστικτό σου να σε καθοδηγήσει... Εγώ έτσι έκανα, ρωτώντας βέβαια και τα παιδιά εδώ στο φόρουμ κάποια πράγματα, αφού όπως σου είπα είμαι (είμαστε..) σχετικά άσχετοι και μας έτυχαν 2 απανωτές γέννες, κάτι που δεν είχαμε ποτέ από το προηγούμενο ζευγάρι μας!
:)
 
αντε με το καλο να βγαλεις πολλα πουλακια, ειναι ευχαριστο που σε βοηθαει και η γυναικα σου και εχετε το ιδιο χομπι, κι εγω δεν τα παιρνω πλεον τα αυγα, αλλα ισως αυτο ειναι λαθος οπως μας εξηγησαν ανθρωποι που εχουν ποιο πολλες γνωσεις στα καναρινια και ειναι ποιο εμπειροι απο εμας... στην πεθερα σου να δωσεις ενα που να κεαηδαει πολυ για να μην στην πει καμια μερα οτι τα καλλα τα κρατας για σενα 🙄
 
Πάνο, το φαντάζομαι ότι κάτι είναι λίγο ή πολύ λάθος και κάτι άλλο σωστό.. Δεν μου αρέσει να παρεμβαίνω στις φυσικές διαδικασίες. Άσε που φοβάμαι μην σπάσουμε άθελά μας κανένα αυγό και εντέλει φέρουμε εμείς την καταστροφή! Όσα έρθουν.. Ας είναι γερά, κι ας... Κατουράνε όρθια! . 😀 Εεεεε... Εννοώ να κελαηδάνε όλα!
Άλλωστε το κάνουμε για εμάς τους ίδιους. Σίγουρα όσοι κάνουν εκτροφή ή έστω έχουν πολλά περισσότερα ζευγάρια, πρέπει να ακολουθούν άλλες διαδικασίες. Και είναι και εμπειρότεροι μετά από τόσα χρόνια. Ας είμαστε όλοι μας καλά, να έχουμε γερά πουλιά, καλά γεννητούρια και να τα λέμε εδώ, ανταλλάσοντας απόψεις!
 
ευχαριστω για τις απαντησεις σας και θελω να πω πως δεν εγραψα τπτ για να προσβαλω καποιον αλλα για να λυθουν οι αποριες μου και να κανω πιο ξεκαθαρα καποια πραγματα στο μυαλο μου και στο μυαλο πολλων, το "εδω μεσα" δεν νομιζω να ειναι προσβλητικο μιας και σε εναν διαδυκτιακο χωρο στην κοινη καθομιλουμενη "ειμαστε μεσα" οταν ειμαστε online... Οποτε καλυτερα να προσεχουμε τι θεωρουμε προσβλητικο! Οτι αναφερω ως δεδομενο για μενα ειναι κατι που μου εχει σημβει πολλες φορες και οχι φαντασια μου! Και απο το τριτο αυγο εχουν κλωσσησει πολλα καναρινια μου και παντα μου τα βγαζουν ενα ενα μιας και δεν βαζω ποτε πλαστικα.
μια τελευταια μου απορια αν μπορει να με κατατοπισει καποιος, εχω ακουσει πως ενα αυγο για να αρχισει την διαδικασια εκοπαψης χρειαζεται συνεχομενο κλωσσημα πανω απο 6 ωρες. ενα καναρινι αν ολη μερα δεν κλωσσαει τα πρωτα αυγα αλλα καθε νυχτα (>6 ωρων) καθεται στα αυγα τι γινετε; επιρεαζεται το αυγο και μπορει να βγει κλουβιο;

ευχαριστω πολυ :)
 
Ανάλογα σε τι φάση είναι η ανάπτυξη του νεοσσού, η περιστασιακή φυγή της κλώσας από τη φωλιά μπορεί να επιφέρει είτε νέκρωση, είτε παράταση της επώασης. Αν σηκώνεται μετά τη δεύτερη εβδομάδα επώασης, τα μικρά έχουν περισσότερες πιθανότητες να επιβιώσουν και να εκκολαφθούν. Όλα σε συνάρτηση με τη θερμοκρασία που επικρατεί στο περιβάλλον και την υγρασία.Αν πάντως εξ αρχής δεν κάθεται στη φωλιά όλη τη μέρα (παρά μόνο τη νύχτα), με θερμοκρασίες 10 η 15 βαθμούς, μικρά δεν εκκολάπτονται.
*H θερμοκρασία επώασης είναι 37,8 βαθμούς κελσίου.

http://www.gouldianfinch.info/breeding/eggs.htm
 
ευχαριστώ πολύ για την απάντηση :)
ρωτώ για την περίπτωση που στα 2-3 πρώτα αυγά κάθεται μόνο την νύχτα ενώ από το 3ο-4ο αυγό κλωσάει κανονικά... Τι μπορεί να γίνετε σε αυτή την περίπτωση; 😵
 
Eίναι απλό Πάνο. Σε αυτά που η επώαση θα προχωράει κανονικά, θα εκκολαφθούν κανονικά. Σε όσα θα είναι διακεκομμένη, δεν θα υπάρχει ευτυχές αποτέλεσμα (παλλά σάϊτς μιλάνε ότι υπάρχει πρόβλημα αν διακοπεί η επώαση για πάνω από μισή ώρα και οι συνθήκες περιβάλλοντος έχουν μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας από αυτή που απαιτείται δλδ 37.8c).
 
Παναγιώτη δεν νομίζω οτι παρεξήγησα το αρχικό σου πόστ. Αλλά φυσικά, μεγάλα παιδιά είμαστε, και δεν έχω σκοπό να μείνω σ' αυτό.
Η δική μου εμπειρία λέει οτι κανάρες που δεν κάθονται την ημέρα στα αυγά 1ο-2ο-3ο κοιμούνται στο κλαρί και όχι στην φωλιά.
Στην φωλιά θα μπουν το χάραμα για να δώσουν το επόμενο αυγό. Κάποιες μάλιστα που δεν προλαβαίνουν να μπούν, το κάνουν στο κλαρί με αποτέλεσμα να σπάσει στο βάθος του συρταριού. Γι' αυτό υπάρχουν και αρκετές αναφορές και ερωτήσεις με θέμα "γιατί έκανε αυγό εκτός φωλιάς, ενώ την έχει φτιάξει". Οταν δε αρχίσουν να σκάνε τα αυγά σκάνε όλα μαζί και ποτέ ένα-ένα.
Συνήθως αυτό γίνεται με μια απόκλιση κάποιων ωρών και όχι ημερών.
 
Μάκη, οι άντρες μένουν -ανεξαρτήτως ηλικίας- πάντα παιδιά... Μικρά, μεγάλα αλλά πάντα παιδιά..😀
Αυτά τα λέτε εσείς που σιτέψατε. Εμείς είμαστε μικρά παιδιά κανονικά.
 
συγνωμη αλλα για να το λεω μου εχει τυχει αρκετες φορες. εχω καναρες που στα 2-3 πρωτα αυγα μπαινουμ στη φωλια μονο ολη την νυχτα κ απο το 3-4 καθονται κανονικα και την μερα και τα μωρα βγαινουν ενα ενα... εμενα τα μωρα ειτε κλωσαει απο την πρωτη ειται απο δευτερη τριτη μερα παντα βγαινουν ενα ενα και σαν να τα κλωσησε απο την πρωτη. Γι αυτο μου φαινεται παραξενο και ρωτω την αποψη σας μπας και υπαρχει καποια εξηγηση που δεν μπορω να σκεφτω! Οσο για το αρχικο μου ποστ ξαναλεω πως δεν προσβαλει κανενα ποσο μαλλον να προσβαλω μεγαλους ανθρωπους που σεβομαι λογω ηλικιας...
ευχαριστω...
 
Παναγιώτη, όπως ειπώθηκε και πριν, οι κανάρες που "κουράζουν" τα αυγά είναι αυτές που είτε δεν έχουν αρκετή εμπειρία, είτε το ένστικτό τους δεν είναι αρκετά ισχυρό για να τις κατευθύνει σε έναν πιο ορθολογικό τρόπο επωασης με βάση τη λογική.

Επειδή λοιπόν η φύση συνήθως προβλέπει, τα αυγά ξεκινούν τη διαδικασία ανάπτυξης νεοσσών όταν σταθεροποιείται η επώαση. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να αρχίσεις να μετράς από τη στιγμή που η κανάρα θα αποφασίσει να επωσει συστηματικά χωρίς διακοπές.

Το γεγονός ότι τα τρία τουλάχιστον αυγά ξεκινούν ουσιαστικά να επωάζονται συστηματικά ταυτόχρονα αλλά να εκκολάπτονται με μια μέρα καθυστέρηση το ένα από το άλλο, πιθανόν να έχει να κάνει με την γονιδιακή μνήμη που διατηρούν όλα τα δημιουργήματα της φύσης από τη στιγμή που θα εμφανισθούν σε αυτόν τον κόσμο.

Επομένως, στο ερώτημα σου, παρόλο που δεν υπάρχει σωστό ή λάθος στην τακτική αντικατάστασης των αυγών με πλαστικά προκειμένου να πετύχουμε ταυτόχρονη εκκόλαψη, είναι γεγονός ότι όταν όλα τα αυγά αρχίσουν να επωάζονται την ίδια στιγμή, καταλήγουν να εκκολάπτονται την ίδια ημέρα.

Ίσως αυτή η αμφιβολία ορισμένων πουλιών για το χρόνο που πρέπει να ξεκινήσουν την επώαση, να δίνει ένα φυσικό πλεονέκτημα στον χρόνο εκκόλαψης στα αυγά που γεννιούνται πρώτα, ακόμη και αν η επώαση δεν γίνεται συστηματικά από την πρώτη ημέρα και ίσως αυτός να είναι και ο λόγος για τον οποίο οι εκτροφείς προτιμούν την αντικατάσταση των αυγών, προκειμένου να πετύχουν ταυτόχρονη εκκόλαψη για να ελαχιστοποιήσουν τις απώλειες.
 
οσο για το αρχικο μου ποστ ξαναλεω πως δεν προσβαλει κανενα ποσο μαλλον να προσβαλω μεγαλους ανθρωπους που σεβομαι λογω ηλικιας...
ευχαριστω...
θα μου επιτρέψετε καλοπροαίρετα πάντα, να επισημάνω ότι τους ανθρώπους δεν τους σεβόμαστε "λόγω"... Της οποιασδήποτε ιδιότητάς τους.
Απλά τους σεβόμαστε.
Ιδίως όταν ασχολούνται μαζί μας έστω για να μας απαντήσουν σ' ένα ερώτημά μας, εισφέροντας με το γενικά αναγνωρισμένο γνωστικό τους εύρος.
Δεν έχει κανείς ανάγκη την υπεράσπιση ουδενός, ήταν εσωτερική μου υποχρέωση η επισήμανση.
Το ίδιο θα αντιδρούσα και για σένα αν έτσι νόμιζα.
 
Back
Top