Αναπαραγωγή Βγήκαν τέσσερα μικρά παπαγαλάκια

abekie olaner

PB New Member
Εγγραφή
6 Απρ 2016
Μηνύματα
44
Πόλη
Αθήνα
Την Κυριακή καθώς έβγαζα το κλουβί για να πάρουν λίγο καθαρό αέρα τα παπαγαλάκια μου κοιτάζω μέσα στη φωλιά και βλέπω κάτι κεφαλάκια, περίπου 4 κεφαλάκια. Αλλά πριν γίνει αυτό άκουγα κάτι μικρά τσιρίγματα, επιπλέον το φαγητό έφευγε από τη μια μέρα στην άλλη. Πρέπει να είναι πάνω από μιας βδομάδας, γιατί άντε τώρα να είναι 4cm το μεγαλύτερο ή το ακόλουθο.
0-02-05-3873f761538807d57f5b3ff0566fbce5408326de343d200e5dee3d13511028e0_full.webp
Έβγαλα και μια φωτογραφία λίγο πριν μπει το θηλυκό στη φωλιά.
Έχει κι ένα παπαγαλάκι δεν ξέρω πιο, κάνει ένα τσίριγμα σαν λαστιχένιο παιχνίδι, όπως αυτά που έχουν για τα σκυλιά. Μήπως έχει κάτι ή είναι έτσι η κραυγή του;

Θέλω να ρωτήσω και για αυγοτροφή, την τετάρτη θα πάω να πάρω κι'άλλη, μα μέχρι τότε θέλω να μου πείτε καμιά συνταγή γιατί τώρα η αυγοτροφή είναι είδος προς εξαφάνιση.
 
Ευχαριστώ. Δεν ξέρω τι θα κάνω τόσα πολλά που βγήκαν. Θα κρατήσω ένα, αλλά τα άλλα;
 
Να σου ζησουν και να ειναι καλοτυχα :)
Ευχαριστώ. Δεν ξέρω τι θα κάνω τόσα πολλά που βγήκαν. Θα κρατήσω ένα, αλλά τα άλλα;
Αυτο καλο ειναι να το σκεφτομαστε πριν βαλουμε τη φωλια... ελπιζω να βρεις σωστα ατομα και να τα δωσεις.
Απλα μου κανει εντυπωση πως και δεν ειχες καταλαβει οτι ειχαν κανει αυγα.
Δεν ειχες παρατηρησει οτι η θηλυκια ειναι μεσα στη φωλια κλπ?
Εχουν την σωστη διατροφη για να μπορουν να ανταπεξελθουν σε ολα αυτα οι γονεις και να μεγαλωσουν καλα τα μωρακια τους;
Φιλικα :)
 
Αυτο καλο ειναι να το σκεφτομαστε πριν βαλουμε τη φωλια... ελπιζω να βρεις σωστα ατομα και να τα δωσεις.
σωστή και μεγάλη κουβέντα αυτή!👍🙂
να σου ζήσουν και.. Αν πραγματικά δεν επιθυμείς να τα κρατήσεις όλα, τότε..δώρισέ τα μέσω του φόρουμ σε σωστούς αναδόχους, ανεβάζοντας σχετική αγγελία!
 
Για τα άτομα μέχρι στιγμής έχω βρει έναν φίλο μου, έχει παπαγάλο και θέλει να πάρει ένα θηλυκό για να έχει παρέα ο άλλος του παπαγάλος, αλλά δεν είναι κακή ιδέα αυτό με την αγγελία.
Για τα μικρά δεν ήξερα ότι θα βγουν τόσα πολλά, γιατί είναι η δεύτερη φόρα που κάνουν αυγά, αλλά η πρώτη φορά που εκκολάπτονται. Την πρώτη τα αλλάξαμε κλουβί και το θηλυκό δεν τα ξανά κλώσησε, την δεύτερη δεν κάναμε κάτι για να σταματήσει.
Αναρωτιέμαι για το μικρό που τσιρίζει σαν λαστιχένιο παιχνίδι, λέτε να έχει κάτι;
Για την τροφή τα έχω αυγοτροφή, ηλιόσπορους με σουσάμι, μπόλικο κεχρί και σουπιοκόκκαλο, αν θέλουν κάτι άλλο να μου πείτε παρακαλώ.
 
Ναι, όπως λέει ο Δημήτρης, αγγελία στο φόρουμ και με αυστηρή επιλογή τα δίνεις σε κατάλληλα σπίτια.

Σκέτους ηλιόσπορους; δε έχεις συσκευασμένη τροφή μεσαίων παπαγάλων με ποικιλία σπόρων;
 
Να μεγαλώσουν λιγάκι και μετά, το μεγαλύτερο δεν έχει βγάλει σχεδόν καθόλου χνούδι.
Για την τροφή, όχι αλλά νομίζω για ένα διάστημα πρέπει να είχα, θα δω τα σακουλάκια με τις τροφές των πουλιών. Αν είναι την τετάρτη θα πάρω.
 
Τα έδινα και τα δίνω μισή από χύμα τροφή με ηλιόσπορους και άλλη μισή με τα ίδια συστατικά τροφή που ήταν σε σακουλάκι που το πήρα από την γερμανια αυτό το καλοκαίρι, που και που έβαζα κεχρί, αυγοτροφή. Μα δεν τρώνε φρούτα ή λαχανικά που τα βάζω και έτσι δεν βάζω καθόλου τελευταία.
 
Πρέπει να διαλέξεις μία συσκευασμένη τροφή για μεσαίους παπαγάλους να δίνεις από τώρα στους γονείς και σε λίγες μέρες όταν αρχίσουν να τρώνε μόνα τους τα μικρά και σε αυτά.
 
Ένταξη θα πάρω την τετάρτη. Για τα φρούτα και τα λαχανικά που δεν τα τρώνε;
 
Για τα φρούτα και τα λαχανικά που δεν τα τρώνε;
Τώρα δεν γίνεται να τα μάθεις. Μπορείς να βάλεις λίγο μήλο μήπως τα βολέψει ως τροφή για τους νεοσσούς.
Θα πρέπει όμως να το βγάζεις σε 2-3 ώρες.
 
Back
Top