Αναπαραγωγή Βγήκε το πρώτο πουλάκι απο τα lovebirds μου

Nantia10

PB New Member
Εγγραφή
23 Ιουν 2016
Μηνύματα
132
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα. Προχθές βγήκε το πρώτο μας πουλάκι. Μάλλον ήθελαν ήλιο. Ένα αυγό όμως είναι ραγισμένο γύρω γύρω αλλα δεν σκάει τι να κάνω;
 
Για τα lovebirds που έχεις γράψει παλαιότερα λες;
Να σου ζήσει κατ' αρχήν!
Πότε είδες το ραγισμένο;
Που τα έχεις τα πουλάκια; Γράψε μας λίγα πράγματα, περίεργο ζευγάρωμα μέσα στο κατακαλόκαιρο.
 
Ναι για αυτά που είχα ξανά γράψει σε ευχαριστώ πολύ... είχαν ζευγαρώσει 3 φορες απανωτά είναι η τρίτη τις γεννα αλλα πρώτη φορα γεννήθηκε πουλάκι... Το ραγισμένο το είδα εχθές το απόγευμα αλλα ακόμα έτσι είναι. Γύρο γύρο ραγισμένο λες και θα ανοίξει στη μέση αλλα δεν έχει σπάσει ακόμα... Τώρα πια τα βγάζω κάθε πρωί emsw μέχρι να έρθει ο ήλιος στο μπαλκόνι και μετά τα ξανά βγάζω κατά τις 7 το απόγευμα...
 
Αν είναι από χθες ραγισμένο, μάλλον δεν τα κατάφερε το πουλάκι... Χρειάζεται λίγη υγρασία να μην συμβεί και σε άλλο. Βάζεις μπάνιο να κάνουν; διάβασε και αυτό το θέμα https://community.petbirds.gr/threads/Συμβουλες-για-αυγο-budgie.21404/.
Υ. Γ. Μην γράφεις greeklish, απαγορεύονται από τους όρους χρήσης.

Α ξέχασα, κοίτα προσεκτικά το ραγισμένο και αν έχει πεθαμένο πουλάκι μέσα, πέτα το, μην μολυνθεί ο νεοσσός και οι γονείς.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Οποτε να το αφερεσω;ναι τους εχω μπανιερα αλλα δεν κανουν καθολου δεν ξερω γιατι μαλλον δεν θα τους αρεσει το νερο

Το ειδα τωρα τελικα δεν ηταν ραγισμενο απλα ειχε μπει μεσα στο τσοφλι απο το αυγο που ειχε σπασει... Τωρα το πουλακι πρεπει να ειναι 3 ημερων πρεπει να βαλω κατι αλλο περα απο αυγοτροφη;
 
Οχι δεν βγαινει απο τη φωλια... μακαρι να μπορουσα να τα αφηνω ολη μερα εξω αλλα απο τις 3 εως τις 6 μιση εχει πολυ ηλιο και θα παθουν τιποτα οποτε τα πηγαινω και μεσα... στις αλλες γεννες που τα ειχα μεσα και δεν τα πηραζα για να τα μετακινησω δεν εβγαλαν ποτε πουλακι παντα κατι γινοταν και πεθαιναν λιγο πριν γεννηθουν... Τωρα εβγαλε...

Μηλο τους βαζω καθε μερα τους αρεσει πολυ... Θα παρω και κεχρι απλα για το μωρο ελεγα αν χρειαζεται κατι αλλο περα απο αυγοτροφη
 
Ό,τι τρώνε το ταΐζουν, γι' αυτό σου είπα κεχρί είναι μαλακός και βολικός σπόρος. Αυτό που σου έδειξα όμως, όχι το σκέτο σποράκι.
 
Γράψε μας λίγα πράγματα, περίεργο ζευγάρωμα μέσα στο κατακαλόκαιρο.
Και όμως Μαρία μου πρόσφατα την είχαμε αποτρέψει να προχωρήσει σε αναπαραγωγή τέτοια εποχή. Ορίστε και το θέμα
https://community.petbirds.gr/threads/Το-θηλυκό-lovebird-μου-κάθεται-στον-πάτο-του-κλουβιού.27983/
Θα την βγαλω τωρα αλλαξα τα πραγματα του κλουβιου και τωρα θα βγαλω και τη φωλια
Οπότε η φωλιά δεν βγήκε ποτέ. Εύχομαι όλα να πάνε καλά, αλλά νομίζω ότι ρισκάρεις πολύ την υγεία των πτηνών σου. Σύντομα θα μπουν στην πτερόρροια, αν δεν έχουν μπει ήδη.
 
Δεν μπορουσα να πεταξω τα αυγα τα λυπηθηκα κριμα ειναι αλλωστε και να τις τα πεταγα θα ξανα ζευγαρωνε... μια χαρα ειναι και τα ειχε δει ανθρωπος που ασχολειται με πουλια... ελπιζω τωρα να πανε ολα καλα και με τα υπολοιπα αυγα
 
Δεν μπορουσα να πεταξω τα αυγα τα λυπηθηκα κριμα ειναι αλλωστε και να τις τα πεταγα θα ξανα ζευγαρωνε... μια χαρα ειναι και τα ειχε δει ανθρωπος που ασχολειται με πουλια... ελπιζω τωρα να πανε ολα καλα και με τα υπολοιπα αυγα
Δικαίωμα σου να κάνεις ότι θέλεις Νάντια. Απλά εγώ παραθέτω τι σου προτείναμε και τι απάντησες. Αν μας είχες πει από την αρχή ότι δε θες να πετάξεις τα αυγά, δε θα γράφαμε δύο σελίδες στο θέμα σου τότε χωρίς λόγο.
 
Νάντια ρίσκαρες πολύ και ευτυχώς μέχρι στιγμής σου πήγε καλά. Να έχεις αυτό στο μυαλό σου, ότι πήρες ένα μεγάλο ρίσκο για την ζωή των πουλιών και μάλλον κέρδισες. Μην νομίζεις ότι εμείς ήμασταν υπερβολικοί και είχαμε λάθος.
Θα ζήσεις την χαρά, μην συνεχίσεις όμως τα ρίσκα γιατί ήδη η γέννα αυτή την εποχή τα κουράζει πολύ. Μόλις με το καλό απογαλακτιστεί ο-οι νεοσσοί, κοίτα να μελετήσεις καλά τις επόμενες κινήσεις σου και να ασχοληθείς λίγο με κάποια διαβάσματα που αφορούν την φροντίδα των πουλιών.
Εύχομαι να ολοκληρωθεί με επιτυχία αυτή η προσπάθεια, τι να πω :)
Εμείς έτσι κι αλλιώς θα είμαστε κοντά σου.
 
Ειχα γραψει οτι τα λυπαμαι να τα πεταξω... μετα περιμενα να τελειωσει καο να τα πεταγα αλλα την εβλεπα που τα κλοσαγε και τα λυπηθηκα. Γι αυτο και τα λρατησα και να που βγηκε κατι καλο αυτη τη φορα

Σας ευχαριστ παρα πολυ και ηδη μου εχετε μαθει παρα πολλα οπως για τις σταγονες το φαρμακο για τις ψηρες για τα πραγματα στο κλουβι το σουπιοκοκαλο τα ακολουθησα ολα εκτος απο αυτο... μετα απο αυτη τη γεννα μολις βγουν τα μικρα απο τη φωλια θα την αφαιρεσω
 
Κοίτα το να θέλεις κάτι πολύ και να μην κρατιέσαι το έχουμε ζήσει όλοι, μην νομίζεις πως θέλουμε να ζητάς συγγνώμη και να απολογείσαι, αλίμονο, αλλά έχουμε να κάνουμε με ζωές και θέλει προσοχή. Εσύ πρώτη θα στεναχωριόσουν αν κάτι πήγαινε στραβά.
Να μιλάμε να βλέπουμε πως προχωράει.
 
Ναι εννοειται εχεις δικιο θα τρελαινομουν... ελπιζω να εχω κι αλλα καλα νεα συντομα...
 
.. ελπιζω να εχω κι αλλα καλα νεα συντομα...
Το ευχόμαστε. Να σου ζήσει, με το καλό και τα υπόλοιπα. Μόλις ξεπεταχτεί λίγο θα περιμένουμε φωτογραφίες να το καμαρώσουμε και μεις.
 
Back
Top