Αναπαραγωγή Βγήκε το πρώτο πουλάκι απο τα lovebirds μου

Να σου ζήσουν και με το καλό να έρθουν και τα επόμενα! 😉 Επειδή προσωπικά τρέμω τις κλωστές ως υλικό φωλιάς κι επειδή είναι πολύ εύκολο να τυλιχτούν και να δημιουργήσουν πρόβλημα στα τρυφερά ποδαράκια των μικρών θα σου πρότεινα να τα ελέγχεις καθημερινά. Να φοράς γάντια μιας χρήσης και να τα σηκώνεις λίγο να τσεκάρεις ότι δεν τυλίχτηκε καμια κλωστή στα πόδια τους.

Για επόμενη φορά να προτιμήσεις ίνες φοίνικα. Μπορείς να τις μαζέψεις μόνη σου απο περιοχή χωρίς πολλή κίνηση και απο φοίνικες που δεν έχουν ψεκαστεί, να τα ζεματίσεις σε νερό που βράζει και να τα στεγνώσεις καλά στον ήλιο.
 
Σας ευχαριστω παρα πολυ... Ελπιζω να εχουμε και αλλη αφηξη συντομα... ειναι πολυ γλυκα και ειδικα οταν κουρνιαζουν ολα μαζι μεσα στη φωλια μια ομορφη οικογενεια ειναι
 
Σε ευχαριστε πολυ... Τα ελενχω καθε μερα και ολα ειναι καλα ευτυχως... Βεβαια δεν τα πιανω γιατι φοβαμαι ειναι παρα πολυ μικρα και γω πολυ απειρη...
 
Ναι ειναι παρα πολυ ηρεμη η μανα ειναι μεσα στη φωλια και βγαινει μονο για να φαει και να ταισει και ο μπαμπας καθεται απ εξω απο τη φωλια και τους κοιταζει... Το βραδυ μπαινει κι αυτος μεσα και κοιμουνται ολοι μαζι...

Ξερα η φρεσκα;
 
Δεν μυρίζουν έντονα γιαπό τα πουλιά ; Σίγουρα είναι ασφαλή ;
Η συζήτηση με τον Γρηγόρη έγινε στο facebook όταν αναρτήθηκε το άρθρο για τα ασφαλή και τοξικά φυτά. Είναι έμπειρος και παραγωγικός εκτροφέας lovebirds και έχω κάθε λόγο να εμπιστευθώ την εμπειρία του.
 
Η συζήτηση με τον Γρηγόρη έγινε στο facebook όταν αναρτήθηκε το άρθρο για τα ασφαλή και τοξικά φυτά. Είναι έμπειρος και παραγωγικός εκτροφέας lovebirds και έχω κάθε λόγο να εμπιστευθώ την εμπειρία του.
Άρα αν τα χρησιμοποιεί με επιτυχία δεν τίθεται θέμα... απλά μου έκανε εντύπωση :)
 
Άρα αν τα χρησιμοποιεί με επιτυχία δεν τίθεται θέμα... απλά μου έκανε εντύπωση :)
Στην ακονιζιά, έχω παραθέσει μια επιστημονική μελέτη που πουλιά στην φύση την χρησιμοποιούν ως εντομοαπωθητικό στις φωλιές τους. Γενικά ξηρά χόρτα, ιδίως αντιπαρασιτικά, είναι η καλύτερη επίστρωση για τις φωλιές.
 
Στην ακονιζιά, έχω παραθέσει μια επιστημονική μελέτη που πουλιά στην φύση την χρησιμοποιούν ως εντομοαπωθητικό στις φωλιές τους. Γενικά ξηρά χόρτα, ιδίως αντιπαρασιτικά, είναι η καλύτερη επίστρωση για τις φωλιές.
Μου άρεσε η ιδέα τή δάφνης γιατί την βρίσκεις πολύ πιο εύκολα σε σχέση με το άλλο... Θα το δοκιμάσω στα περιστέρια, στο σπίτι έχω 2 δάφνες ελπίζω να δουλέψει καλά και σε εμένα
 
Να ρωτησω και κατι αλλο τι φρουτα μπορω να δωσω εκτος απο μηλο τωρα που ειναι καλοκαιρι κανει να φανε ροδακινα ας πουμε
 
Τωρα ομως δεν μπορω να το αλλαξω οποτε αν ειναι καποια αλλη φορα...
Φυσικά ! Όταν έχεις πολύ μικρά δεν πειράζεις τίποτα για να είσαι καλυμμένος
 
Back
Top