Αναπαραγωγή Βγηκαν απο τη φωλιά αλλα δεν τρωνε

Δεν έχω λόγια! Απλά θα τα φτυσω! Φτου φτου φτου φτου να τα χαίρεσαι! :D
 
Μιας και έγινε λόγος για τις πατήθρες... Πρέπει εκτός απο στρογγυλό ξύλο μασίφ να είναι τοποθετημένες και σε μια απόσταση απο το κάγκελο ώστε να μην σπάει η ουρά του πουλιού κατά την "μεταβολή" του. Επίσης να μην βρίσκονται σε τέτοια θέση που να βρωμίζουν οι κάτω απο αυτές ταίστρες ή άλλες πατήθρες.
Υ. Γ το λευκό πουλάκι να προσεχθεί διότι αν και το υποπτέρωμά του είναι εξ ολοκλήρου λευκό, τότε μπορεί να καταταχθεί σε μια καθαρή κατηγορία των καναρινιών χρώματος.
 
Εχω αλλάξει θεση στην πατηθρα.. Το παρατήρησα οταν εβγαλα τη φωτογραφια.. Την εχω πατήσει με τον αρσενικό με παρόμοιο τροπο.. Με το τελευταιο τι εννοεις; Πρεπει να ακολουθήσω καποια ειδική διατροφή; Το μονο σημειο π εχει αλλο χρωμα ειναι στην ουρά στην τελευταια σειρα απο πούπουλα (οι άκρες τους μονο) ειναι λιγο πιο μπεζ..
 
... Με το τελευταιο τι εννοεις; Πρεπει να ακολουθήσω καποια ειδική διατροφή; Το μονο σημειο π εχει αλλο χρωμα ειναι στην ουρά στην τελευταια σειρα απο πούπουλα (οι άκρες τους μονο) ειναι λιγο πιο μπεζ..

Το μπεζ χρώμα που διακρίνεις στην άκρη της ουράς είναι λέρωμα. Για να διατηρήσει κανείς ένα λευκό πουλάκι σε κάποιο επίπεδο καθαριότητας, πρέπει να το έχει μόνο του ή με άλλα λευκά πουλιά. Χρειάζεται προσοχή στην τοποθέτηση των ταιστρών. Πρέπει να είναι εσωτερικές και ψηλά ώστε να μην ακουμπά η ουρά κάτω. Το ίδιο και οι πατήθρες. Με την σκέψη ΠΑΝΤΑ στην καθαριότητα του πτερώματος. Καλόν θα είναι το κλουβί να μην διαθέτει σχάρα και στο συρτάρι βάσης να υπάρχει λευκή άμμος απο σπασμένα κοχύλια που να αλλάζει πάρα πολύ συχνά. Το συχνό μπάνιο απαραίτητο. Απο διατροφή χρειάζεται μια αυγοτροφή για λευκά, που έχει ενισχυμένη την βιταμίνη Α, που αδυνατούν να συνθέσουν αυτά τα πουλάκια.
 
Ευχαριστω για τις πληροφοριες.. Ειναι πολλα π πρεπει να μαθω και χάνομαι.. Αυτο στην ουρά το εχει απο οταν άρχισαν να βγαίνουν τα πούπουλα του.. Απο την αρχη δηλ δεν ηταν άσπρη αλλα έφερνε πιο πολυ σε ενα απαλό κιτρινο το οποιο οσο μεγάλωναν τα πούπουλα άνοιγε και το χρωμα..υπαρχει ενδεχόμενο να ειχε λερωθεί πριν καν βγει απο τη φωλιά;
 
Νομίζω οτι και αυτό είναι πιθανόν. Πάντα στην φωλιά μια νερουλή κωτσιλιά φτάνει για να λερωθεί η ουρά. Βέβαια το καλύτερο θα είναι να ανεβάσεις μερικές καλές φωτό μετά την πρώτη του πτερόρροια ώστε να το δούμε ολοκληρωμένο. Εκεί θα φανεί αν πρόκειται για κάποιο καθαρό λευκό πουλάκι.
 
Θα ακολουθήσω αυτα για αρχη και λογικα θα φανεί στην πορεία αν θα καθαρίσει.. Αυριο θα παω να εφοδιαστώ με τα απαραίτητα! Σε ευχαριστω πολυ!
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
ποσο περυφανη μπορει να αισθανεσαι που τα μεγαλωσες! σε κανουν κ ξεχνας ολη την κουραση της μερας σου
 
Ααα.. Εννοειται! Σε όσους τα δείχνω κορδωνομαι καλα καλα σαν το παγώνι και με ενα τεράστιο χαμόγελο λεω απο δω τα παιδια μ!φυσικα καθε μερα χαιρετιομαστε και πιάνουμε και κουβεντα. Γενικα αν με δει κανενας χριστιανός και θα λεει οτι με βαρεσε η ζέστη! Αν και με εξάντλησε η ολη διαδικασια μονο π τα βλεπω καλα λεω χαλάλι τους ολα! Να ενημερωσω πς πλεον τρωνε εντελως μόνα τους και εχουν αρχισει να κανουν προσπάθειες να κελαιδησουν..:D
 
Νατάσσα γεια σου! Πραγματικά ειναι κουκλια! συγχαρητηρια να σου ζησουν! Ηθελα να σε ρωτησω αν βλεπω καλα τα μικρα σου τα εχεις σε εσωτερικο χώρο η τα εβαλες μεσα για να τα βγαλεις φωτο;
 
Ευχαριστω πολυ! Οχι..σε εξωτερικό χώρο τα εχω. Για τις ανάγκες τς φωτογράφησης τα εβαλα μεσα τα μονδέλα... 😀
 
επειδή δεν μπορεσα να διαβάσω πως τα κατάφερες σε ολόκληρη την διαδικασια της "ανατροφής" τους, κν δεν βαριεσαι... μπορεις να μου πεις απο ποτε ξεκίνησες να τα ταιζεις εσύ;
 
Αν θυμαμαι καλα η καναρα τα αφησε καπου 10-12 ημερών..ηταν στη φαση π ισα ειχαν ξεπροβάλλει τα πούπουλα.. Ξεκινησα την μερα π τα ειδα νηστικα να τα ταΐζω με λιγο χυλό αυγού και νερού.. Και την επομενη αγόρασα ειδική τροφή και σύριγγες(τις οποίες τις αποστειρωνα σε βραστο νερο) τα τάιζα ανα 3-4 ωρες περιπου απο νωρις το πρωι μεχρι να πεσει το φως.. Και οταν φυσούσε πολυ γτ ο καιρος ηταν περίεργος εκεινο το μηνα τα εβαζα μεσα το βραδυ μια και φοβόμουν αφου δεν υπήρχε μαμα να τα ζεσταίνει.. Τωρα τι ηταν σωστο και τι λαθος δεν ξερω..η αληθεια ειναι πως δεν έβρισκα και πολλα να διαβασω στο ιντερνετ για το τι κανω στην περίπτωση αυτη.. Τα παιδια εδω μ άνοιξαν τα ματια.. :)
 
Και 10-12 ημερών σου άνοιγαν στοματάκια; Εμένα μέχρι 6 ημερών ανοίγουν και πάλι όχι όλα... ☹
 
Οχι απλα άνοιγαν.. Αλλα τσακωνοντουσαν πιο θα πρωτοφαει.. Δεν μπορουσα να επικεντρωθώ σε ενα.. Εχωναν τα αλλα 2 το κεφαλι μπροστα και το άρπαζαν.. Εκει καταλαβα γτ τα μικρότερα δεν μπορουν να φανε τιποτα! Εμενα αυτο π λες μ το εκαναν αργοτερα οταν άρχισαν να στέκονται στα ποδια τους (οταν ανοιξα και το θεμα) αλλα την επομενη μάλλον τα έκοψε η πείνα και έφαγαν κανονικα.. Εσενα δεν στα ταΐζει η καναρα;
 
Όχι όχι τα ταΐζουν και μάλλον γι αυτό δεν ανοίγουν στόματα.. 😛 απλά εγώ θέλω να ταΐζω λίγο ώστε να με μάθουν και να είναι ενημερωμένα μαζί μου.. Μόνο ένα έχω μάθει μέχρι στιγμής που είναι η μεγάλη μου αδυναμία και λατρεία.. Ο Άγγελος! 🙄
 
Back
Top