Αναπαραγωγή Βγηκαν 2 νεοσσοι απο τα 5 αυγα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jimi gats
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

jimi gats

PB New Member
Εγγραφή
16 Ιαν 2009
Μηνύματα
50
Πόλη
Καρδίτσα
καλημερα παιδια χτες βγηκαν οι δύο πρωτοι νεοσσοι(καναρινια)
. Επειδη εχω πολύ άγχος και δεν μπορώ να τα παρακολουθώ εκει που τα έχω θα ήθελα να ρωτησω...
Ανυσηχώ αν θα τα ταίσει η καναρα..χτες που τα ειδα ηταν ζωηρα σηκωνωα κεφαλι και ανοιγαν το ραμφος σημερα ομως δεν ειναι τόσο ζωηροι.. Να αρχισω να ανησυχω; Επισης δεν βγηκαν πουλια απο τα αλλα αυγα.. Θα πρεπει να τα απομακρύνω εγώ απο τη φωλιά;Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
Καλημέρα φίλε.
Μην ανυσηχείς. Θα τα ταίσει. Είναι μικρό το ποσοστό των μανάδων που δε ταιζουν. Ειδικά απο σήμερα θα δείς διαφορά στο ταίσμα.
Θα τα ελέγχεις μια φορά τη μερα για να δείς αν είναι ταισμένα.
Μη πηγαίνεις συνέχεια στη φωλιά. Παρακολούθησε απο μακριά.

Για τα υπόλοιπα αυγά δε μπορούμε να σου απαντήσουμε εαν δε μας δώσεις κάποιες πληροφορίες ακόμη.
Πότε γεννηθήκανε;
Σε ποιό αυγό έκατσε η κανάρα;
Έκανες ωοσκόπηση;
Εγινε αντικατάσταση με πλαστικά;
 
βγήκαν 2/5

η καναρα έκατσε στο 4 αυγο, δεν εβαλα πλαστικα δεν ειχα εμπιστοσυνη σε μενα :)αλλα ούτε και ωοσκόπηση εκανα.. Θα τα αφησω λιγο..σήμερα είναι η 2 μερα απο τη μερα που βγήκαν οι 2 νεοσσοι. Τα αυγα θα τα βγάλουν οι γονείς οι να τα βγάλω εγώ λιγο αργότερα;
 
Εαν είναι έτσι όπως λές θα πρότεινα να περιμένεις μέχρι το μεσημέρι για να μήν έχουμε καποια έκπληξη (πράγμα δύσκολο) και μετα να τα αποκρύνεις εσύ. Μη τα αφήσεις για αυριο! ( υπάρχουν άλλα προβλήματα).

Ελπίζω τα αυγά να είναι 4-5 στο σύνολο τους.
 
2/5

να σαι καλα φιλε μου για την αμεση σου απαντηση.. Ευχομαι να πανε ολα καλα και να τα δω στο κλαρι.. Να ανεβασω και φωτο.
 
περιμενε ακομη 2-3 μερες και μετα να τα βγαλεις.η καναρα μπορει να τα πεταξει εξω μονο αν καταλαβει οτι ειναι ασπορα. Το οτι δε σηκωναν το κεφαλι σημαινει οτι τα μικρα σου ηταν ταισμενα. Και κατι τελευταιο.. Και ασπορα να ειναι τα αυγα στα για 2-3 μερες γιατι τα μικρα που εχεις τα χρησιμοποιυον για στηριξη οταν τα ταιζει η μαμα τους. Βαλε αυγουλακι και μηλο τωρα για να τα ταιζει η καναρα σου.
 
ευχαριστω παιδια.. Ειναι τα πρωτα πουλακια... Ειχα απογοητευτει απο το 1 ζευγαρι που ειχα βαλει 2 φορες ασπορα, αυτο το ζευγαρι μου εδωσε χαρα...
 
σου ευχομαι να πανε ολα καλα και να εχεις γρηγορα παολακια στο κλαρι!
 
πρωτα απολα να τα χαιρεσαι. Για το ταισμα παιζουν ρολο και τα 2 πουλια διοτι πρεπει πρωτα ναχεις μια καλη καναρα να τα ταιζει γιατι ξερω οτι πολες κυριως προταρες τα αφηνουν αταιστα και κατι αλλο ειναι να την βοηθαει και ο αρσενικος. Να την ταιζει μες στη φωλια και οταν σηκωνεται να τα ταιζει και αυτος. Τα αυγα θα τα απομακρυνουν μονα τους
 
3/5

καλησπερα παιδια με μεγαλη χαρα σημερα ειδα αλλο ενα μικρο...
οποτε η χαρα μου ειναι απεριγραπτη, σημερα που τα ειδα παρατηρησα ενα κιτρινο εξογκωμα στο λαιμο τους...
επισης η καναρα καθεται συνεχεια στη φωλια πολυ λιγες φορες την ειδα να σηκωνεται.. Μονο τον αρσενικο βλεπω συνεχεια να ταιζει. Θα περιμενω να δω τι θα γινει... Αντε και πολυτεκνος
 
Μπράβο! Με το καλο και τα υπόλοιπα! Το κιτρινο εξόγκωμα στον λαιμό τους είναι ο πρόλοβός τους που είναι γεμάτος με τροφή!

Καλό birdwatching!
 
δειχνουν οτι ειναι καλοι γονεις. Προσεξε την αναπτυξη του τελευταιου νεοσσου που εχει διαφορα απο τα αλλα και αν δεις οτι δε τρωει καλα βοηθησε το και εσυ.
 
καθαριοτητα

καλημερα... Παιδια είναι η 3 μερα που βγήκαν τα μικρα... Πως θα γίνει να καθαρίσω την ζευγαρώστρατ ;η να την αφησω ετσι ακομα; Οχι την φωλια το κλουβι εννοω.. Αν το πάρω και το καθαρισω υπάρχει κινδυνος να αναστατωθει το θυλυκιο;
 
Το καθαριζουμε αλλα με προσεκτικες και πολυ ηρεμες κινησεις και προσωπικη μου γνωμη ειναι να μην το καθαριζεις και συνεχεια καντο 1 φορα την εβδομαδα αλλα μην πειραξεις καθολου φωλια!
Παιζει μεγαλο ρολο τι ειδους σχεση εχεις με τα καναρινια σου..Αν σε εχουν συνηθισει δεν θα παρατησουν φωλια, αν παλι παραειναι αγρια κανε αυτο που σου ειπα παραπανω
Να τα χαιρεσαι και να ειναι παντα γερα! Στειλε μας και καμια φωτο να τα χαρουμε κι εμεις!
 
εγω το κλουβι το καθαριζω οτν τα μικρα μου ειναι τουλαχιστο 10 ημερων.
 
περιεργη συμπεριφορά

καλησπερα σε ολους.. Τα 3 μου μικρά ειναι 12 ημερων... Το αρσενικο το εχω μεσα γιατι αυτο ηταν που ταιζε περισσοτερο τα μικρα..η μητέρα δεν εφευγε απ οτη φωλιά.. Το αρσενικο σαν τρελο την ταιζε και τα μικρα συνεχεια.σημερα η καναρα βγαινει συνεχεια απο τη φωλια και το αρσενικο ειδα οτι αρχισε να κελαηδαει εντονα με κατεβασμενα φτερά.. Επισης δεν τον ειδα σημερα να ταιζει.. Ολο το απογευμα κελαηδαγε και κυνυγουσε την θυλυκια.. ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ μπορει καποιος να μου πει τι να κανω;κινδυνευουν τα μικρά; Μεχρι τώρα ολο το βαρος του ταισματος χωρις υπερβολες ηταν πανω του... Τωρα τι επαθε :)...
 
σ αυτη την περιπτωση δε βλεπω την θυλυκια να επιζητα 2 γεννα.. Ακομα τα μικρα δεν εχουν βγαλει και πολλα φτερα και ουτερ καν βγηκαν απο τη φωλιά., ο αρσενικος αλλαξε συμπεριφορα και σημερα την κυνηγαγε.. Διαβασα το αρθρο.. Πρεπει να μπει 2 φωλιά σε άλλο σημειο;η μηπως να απομακρυνω με το χωρισμα τον αρσενικο;η να περιμενω λιγες μερες ακομα να βγουν τα μικρα να καθαρισω τη φωλία και να βάλω νημα περιμενωντας να κανει την ιδια;
 
Back
Top