Αναπαραγωγή Βγηκαν 2 νεοσσοι απο τα 5 αυγα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jimi gats
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
παιδια τα μικρα ειναι 15 ημερών ακομα δε βγηκαν απο τη φωλια.. Εβαλα 2 φωλια κα ιυλικο απο την απενατι φωλιά αλλα συνέβη το εξης:επαιρνε το υλικο η καναρα και αρχιζε να σκεπαζει τα μικρα... Να προσπαθει δλδ να φτιαξει την αλλη που ειναι τα μικρα... Οπότε εβγαλα τη νεα φωλια και το υλικο και τα αφησα οπως ειναι..συνεχιζουν ταιζουν και οι 2 τα μικρα και που κα που το αρσενικο φλερταρει τη καναρα... Τι να κανω μπορει να μου πει καποιος;
 
περιμενε μεχρι να γινουν τα μικρα 22 ημερων(1 εβδομαδα ακομη)μετα βαλε το χωρισμα στη μεση και απο τη 1 πλευρα το ζευγαρι και απο την αλλη τα μικρα. Τοτε καθαρισε την παλια φωλια και βαλτη παλι με νεο υλικο για να την φτιαξει η καναρα. Ετσι και θα φτιαχνει νεα φωλια και οι γονεις θα ταιζουν μεσα απο το χωρισμα... Και θα ''φλερταρουν''κιολας!
 
2 γεννα

δε νομιζω να προλαβαινω μεχρι την 22 μερα... Βλεπω να την κυνυγαει συνεχεια και η καναρα να ψαχνει υλικο.. Ειχα βαλει φωλια 2 αλα αυτη επαιρνε το υλικο και το βαζε πανω σκεπαζε τα μικρα...υπαρχει περιπτωση να σταματησουν να ταισουν ταιζουν τα μικρα">?μπορει να γεννησει αυγα αλλου;ακομα και πανω στα μικρα;ας βοηθησει καποιος..
 
Ακου τζίμη!Η κανάρα πήγαινε εκεί το μαλλι. Γιατι εκέι νοιώθει σιγουριά. Π.χ στην δεξια πλευρά και όχι στην αριστερη.. Πολλές κανάρες μου το κάνουν και μένα. Καλα κάνεις και αγχώνεσαι. Ενοώ ετσι να σχολήσαι! Μπραβο! Αλλα άκου τι θα κάνεις.Λογικα 25 μέρα θα πετάξουν.26 αστα όλα μαζ'ι.27 εβδομη να πας τα μικρά στην άλλη πλευρά και εκει που μεγάλωσαν τα μικρά βγαλε τη φωλιά και βάλε νημα να φτιάξει εκει τν καινουρια... Δηλαδη εκει που την είχε ξανακάνει! Μεσα σε 2 μερες θα την εχει κανει.. Και θα ταιζει και τουσ μικρους απο τα κάγελλα😉
 
δλδ μεχρι να βγουν απο τη φωλια τα μικρα δεν κανω τιποτα; Τα αφηνω ως εχουν ολη την οικογενεια μαζι; Και θα βαλω υλικο μετα καθαριζοντας τη παλια φωλια;
 
Jimi εγω ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα εβαλα δευτερη φωλια και η καναρα επαιρνε το νημα και πηγαινε στην πρωτη και σκεπαζε τα μικρα. Ετσι την χωρισα λιγο απο τη μια πλευρα και πολυ γρηγορα αρχιζε να χτιζει στην καινουρια φωλια. Μετα ανοιξα το χωρισμα και ολα ηταν ενταξει. Συνεχιζε να χτιζει στην καινουρια.
 
ΤΑΚΗ τη χωρισες τη μανα απο τα μικρα και τον πατερα για λιγο, μετα οταν τα ξανα ενωσες το ταισμα το συνεχισε η το ανελαβε ο πατερας; Εμενα ειναι 15 ημερων δεν βγηκαν απο τη φωλια ακομα
 
jimi αν δεν βγουνε ακομη απο τη φωλια μην κανεις τιποτα και προπαντως ΜΗΝ ΒΙΑΖΕΣΑΙ! Ολα θα γινουν με την σειρα τους. Αφησε τα ολα μαζι και σε λιγες μερες που θα αρχισουν να βγαινουν απο τη φωλια τοτε δινεις καθαρη φωλια και νημα στην καναρα σου. Οσο ειναι τα μικρα μεσα δε προκειται να κανει αυγα.
 
παιδαι ευχαριστω.. ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΚΑΙ Η ΑΝΥΠΟΜΟΝΗΣΙΑ.. Τα αφηνω οπως εχουν... Οταν βγουν στο κλαρι θα ανεβασω φοτο.. ΕΥΧΟΜΑΙ καλο πασχα καλη ανασταση και με νεα μελη στις οικογενειες μας ειτε ειναι πτηνα ειτε ειναι παιδιά...
 
Σημερα τα μικρά βγηκαν εκτος φωλιάς(18 ημερών) και περιφερονταν απο κλαδι σε κλαδι.. Το μικροτερο εβγαινε και ξαναμπαινε... Το πηρα και το εβγαλα και αυτο και επειτα καθαρισα την φωλιά την εξωτερικη που ειχα και εβαλα υλικο.. Δεν ξαναπηγαν στη φωλια τα μικρα...η καναρα δεν τα πολυδινει σημασια και το αρσενικο ταίζει οποιοο φωναζει, λετε να υπαρχει προβλημα; δεν κουρνιάζουν στη φωλιά πλεον; Σε ζευγαρωστρα τα εχω διπλη, εχω ολη την οικογενεια μαζι.
 
κανενα προβλημα δεν θα εχεις.σε 3-4 μερες που θα αρχισει να σου κανει νεα φωλια η καναρα σου βαλτα στην αλλη πλευρα της ζευγαρωστρας με χωρισμα στη μεση για να μπορουν να τα ταιζουν.
 
ΣΑΣ ανεβασα μερικες φωτο.. ΠΑιδια σας ευχαριστω για την βοηθεια.ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΜΟΥ.
 

Συνημμένα

  • S8001098.webp
    S8001098.webp
    82,6 KB · Προβολές: 91
  • S8001100.webp
    S8001100.webp
    48,2 KB · Προβολές: 91
πολυ ομορφα ειναι να τα χαιρεσαι! Πολυ σκουρα σου βγηκαν ομως και το ζευγαρι ειναι ανοιχτοχρωμοο... Μηπως η καναρα σου απατουσε το συζηγο!
 
τι να πω... Κιτρινα τα περιμενα.. Το θυλυκο ειναι αχατης και εχει λιγο γκριζο στα φτερα... Ισως απο αυτο να πηραν τα μικρα.. Περιεργα χρωματα δεν το περιμενα...😕
 
θα αλλαξει το χρωμα μετα την πτερορροια και ισως χρειαστει να κανεις και το ''μπογιατζη''!
 
Πολυ ομορφα καναρινακια. Να τα χαιρεσαι!Η θηλυκια κανει τωρα αλλη φωλια;
 
ναι σημερα κανει τη φωλιά τη 2η.. Αλλα ταιζει κιολας.. Αν βγουν τα αυγα μετα τι κανουμε;
 
ΜΑΔΗΜΑ

καλησπερα σε ολους... Ενα ενα σταδια τα περναω ολα.. Το μαδημα παει συννεφο ηδη δεν εχουν ουρες... Ενω ειχα υλικο και εχει κανει τη φωλια της και αρχισε να καθεται που σημαινει ετοιμαζεται να γεννησει παρολο αυτα οταν σηκωνεται η καναρα μαδαει τα μικρα... ΠΑΡΟΛΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΤΑΙΖΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.σημερα δοκιμασα και εβαλα το χωρισμα... Κα ιπατηθρες κοντα στο χωρισμα.. Αλλα οι γονεις εκαναν σαν τρελοι το ιδιο και αυτα... Και ολη μερα δεν τα ταισαν.. Μολις εβγαλα το χωρισμα σαν τρελοι οι γονεις αρχισαν ταισμα για πολυ ωρα συνεχομενα... ΜΠΛΕΞΙΜΟ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ;τα μικρα ειανι 22 ημερών χαζοτσιμπανε μηλο και βιταμινη αλλα λιγες φορες,..σκεφτηκα να τα βάλω στη πλευρα του αρσενικου αλλα λογω δουλειας δεν εχω τη πολυτελεια να βγαζω το χωρισμα οταν πρεπει
 
Back
Top